SDA:lla USA:ssa oma homojen kirkko?

1) Pitäisikö Suomessa myös perustaa homoille oma kirkko?

2) Miksi USA:ssa Adventistit perustivat oman kirkon?

3) Onko vakaumus kadonnut kirkoista, kun koulutus siirtyi seminaareista Yliopistoon?

4) Pitääkö papeilla olla vakaumus ja jos pitää, tuleeko sen perustua RAAMATTUUN?

5) Miksi homojen ja pedofiilien yhteyttä halutaan vähätellä?

6) Jos kirkko ei perusta ajatteluaan RAAMATTUUN ; Mihin sitten?

7) Tuomitsiko EGW homoseksuaalisuudessa elämisen; vaatiko parannusta siitä?
3130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sananvapautta on, mutta Hgin Sanomat yms. päättävät siitä?
Adventisteilla "NYKYAIKA"-lehti?

Onneksi on tämä vapaa foorumi, jossa jyvät erottuvat akanoista ja pyhät pakanoista; kuten eräs turkulainen korpifilosofi aikoinaan runossaan sanoi...

Mitä mieltä olet?

A) KIRKON ja VALTION ero voisi HENGELLISTÄÄ KIRKON!?

B) TULISIKO ESIIN MIKÄ PORUKKA ON PYHÄN HENGEN JOHDOSSA MIKÄ EI...? Toiset saattavat olla pahan hengen johdossa Valtion ja veronmaksajien varoin?

Äänestä

1) Olen jo useamman kerran täälläkin todennut, että Adventtikirkon kanta homoseksuaalisuuteen on kielteinen eikä USAn joidenkin yksityisten adventistien perustamat homokirkot ole osa Adventtikirkkoa, vaikka käyttävät Adventist Church -nimeä.

Jos 2) tarkoittaa homokirkkoja, niin lue yltä. Jos puhut yleisellä tasolla, niin USAn Adventtikirkko ei ole oma kirkkonsa, vaan osa maailmanlaajuista Adventtikirkkoa. Sitä sitoo sama oppi ja seurakuntajärjestys kuin Suomenkin Adventtikirkkoa. On vain yksi, jakamaton Adventtikirkko, ei monia kansallisia kirkkoja, kuten luterilaisuudessa. Ne, jotka ovat lähteneet erilleen, eivät ole osa Adventtikirkkoa.

3) kumpuaa ilmeisesti Suomen yliopistomaailmasta. Muualla maailmassa tilanne on aika lailla toinen. Monien kirkkokuntien teologiset seminaarit toimivat kyseisen kirkkokunnan operoimissa yliopistoissa. Näin on esim. etelän baptisteilla ja meillä adventisteilla. Opetus on vakaumuksellista ja yliopistostatus antaa oikeuden akateemisesti hyväksyttyihin oppiarvoihin, joiden tausta on vakaumuksellinen.

4) Kyllä pitää. Adventtikirkossa Raamattuun perustuva vakaumus on ilmaista 28 opinkohtana, jotka sitovat kirkon työntekijöitä.

5) Onko joku niin tehnyt? En ole ainakaan huomannut tällaista tällä palstalla. Tosin en kyllä lue kuin murto-osan viesteistä. Jos niillä on syy-seuraus-suhde (ja aina näin ei ole, koska on myös heteroseksuaalisia pedofiilejä), niin sitä ei pidä vähätellä. Yhtä kaikki, pedofilia on rikos, johon pitää aina puuttua. Homoseksuaalisuuden harjoittaminen taas synti, johon tulee puuttua Matt. 18 periaatteiden mukaisesti.

6) Kuka mihinkin, riippuu mistä kirkkokunnasta on kulloinkin kyse. Adventtikirkko perustaa oppinsa yksinomaan Raamattuun, ei Raamattuun plus Ellen Whiteen, vaikka White kirjoittikin paljon Raamatun opetuksista ja näitä kirjoituksia yleisesti kunnioitetaan Jumalan innoittamina (ja Whiten vastustajat vihaavat, kuten täällä on aika selkeästi tullut esille).

7) Kyllä. Tässä lyhyt näyte. White puhuu kontekstissa niistä, jotka sanovat olevansa Jeesuksen seuraajia, mutta todellisuus on jotain muuta: "Not one particle of Sodomitish impurity will escape the wrath of God at the execution of the judgment. Those who do not repent of and forsake all uncleanness will fall with the wicked." Ja sitten suomennos niille, jotka eivät riittävästi englantia hallitse: "Ei pienenpieni piirtokaan sodomista epäpuhtautta (=homoseksuaalisuutta) pääse pakoon Jumalan vihaa tuomiota täytäntöön pantaessa. Ne, jotka eivät kadu ja hylkää kaikkea saastaisuutta, kaatuvat yhdessä jumalattomien kanssa."

(White käytti homoseksuaalisuudesta sanaa "sodomitism", kuten aikalaisensa)

Äänestä

1) Suomessa saa perustaa uskonnollisen järjestön. Onhan niitä rotarijärjestöjä ja muita.
Eiköhän se homokirkko kuole sukupuuttoon melko nopeasti?

2) Adventistien ei olisi tarvinnut perustaa omaa kirkkoa, jos baptistit eivät olisi lähteneet eri suuntaan. Adventisti sanoma on tärkeä tälle ajalle.

3) Uskosta luopuminen tapahtuu raamatun mukaan. Nämä ajat todistavat sen.

4) Papeilla pitää olla raamatun Sana hallussaan.

5) Tämä maailma ja rakkaus maailmaan saa monenlaista aikaiseksi.

6) Ihmiset kirkoissa ajattelevat omista lähtökohdistaan. Monet ovat tapojensa orjia ja haluavat omat tapansa saada sopimaan raamattuun.

7) Homoseksin harjoittaminen on syntiä siinä missä mikä tahansa muukin synti.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


On aika puhua kirjoitti:

1) Pitäisikö Suomessa myös perustaa homoille oma kirkko?

2) Miksi USA:ssa Adventistit perustivat oman kirkon?

3) Onko vakaumus kadonnut kirkoista, kun koulutus siirtyi seminaareista Yliopistoon?

4) Pitääkö papeilla olla vakaumus ja jos pitää, tuleeko sen perustua RAAMATTUUN?

5) Miksi homojen ja pedofiilien yhteyttä halutaan vähätellä?

6) Jos kirkko ei perusta ajatteluaan RAAMATTUUN ; Mihin sitten?

7) Tuomitsiko EGW homoseksuaalisuudessa elämisen; vaatiko parannusta siitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu