Perustietoa?

Eli selventäkää vähän, oppi menny vähän ohi. Mikä ero on Jumalalla ja Jeesuksella? Tai siis kun ruokoillaan tms., niin kumpaa rukoillaan?
2120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kristinopin mukaan Jumala jakaantuu kolmeen persoonaan: Isään, Poikaan (eli Jeesukseen) ja Pyhään Henkeen. Jeesus on siis yksi Jumalan persoona ja ilmenemismuoto. Kristinuskossa voi rukoilla sekä Jumalaa että Jeesusta, koska he ovat melko lailla sama asia.

Äänestä
  • Pyhää Henkeä ei sen sijaan niin kovinkaan usein kuule rukoiltavan (onko sellaisesta edes mainintaa Raamatussakaan) vaikka PH:n pitäisi kristittyjen kolminaisuusopin mukaan olla yhtä tasa-arvoinen ym. kuin kaksi muuta persoonaa, Isä ja Poika.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


moomoomoo kirjoitti:

Eli selventäkää vähän, oppi menny vähän ohi. Mikä ero on Jumalalla ja Jeesuksella? Tai siis kun ruokoillaan tms., niin kumpaa rukoillaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu