Chileilleni on tapahtumassa jotain. Toin ne sisälle tällä viikolla, koska epäilin ulkona olevan liian kylmä, sillä lämpötila oli pakkasella ja nollassa. Nyt osa chileistä on alkanut tiputtaa lehtiä. Yhdessäkin on jäljellä enää ranka ja oksassa roikkuva chili. Jostain syystä kyllä osa on ihan hyvinvoivan näköisiä.
Rakkaudella olen vaalinut chilejäni. Alkuvuodesta kasvatin ne itse siemenestä ja olen seurannut heidän kasvuaan läpi talven, kevään ja kesän. Satoakin olen saanut. Teinkö virheen, kun toin ne sisälle? Ei tuolla ulkona ole kyllä pitkään aikaan aurinkoa näkynyt, jos ne ovat saaneet liian vähän valoa. Kesällä lannoitin chilejäni, mutta nyt syksyllä en enää.
Onko chileilläni enää mitään toivoa? Niihin on tulossa useita chilin alkujakin.
Chilin lajia en tiedä. Kasvatin ne kaupan vihannesosastolta ostamieni chilien siemenistä.
Chili tiputtaa lehtiä
3
5525
Vastaukset
- Chilinkasvattaja
Kukaan ei ole vastannut minulle, mutta voin silti kertoa, että nyt lehtensä pudottaneisiin chileihini on alkanut kasvaa uusia lehtiä! Tämäpä oli iloinen yllätys. :)
- molemmilla
Saman teki paprikat ja tomaatit, olosuhteet kai muuttui liian rajusti. Talvetan viileässä huoneessa ja kaljuuntumisvaiheen jälkeen osa yritti ryhtyä kukkimaan uudestaan:)
- Chiliseeds
molemmilla kirjoitti:
Saman teki paprikat ja tomaatit, olosuhteet kai muuttui liian rajusti. Talvetan viileässä huoneessa ja kaljuuntumisvaiheen jälkeen osa yritti ryhtyä kukkimaan uudestaan:)
Kaupan chilit ovat monesti niin jalostettuja, että eivät elä yhtä kasvukautta pidempään. Omani eivät selvinneet talven yli. Siemeninä ostetut taas selvisivät lähes poikkeuksetta, ja kasvit ovat jo kolmatta vuotta hengissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1504916- 1883973
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1223639Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia452940- 1381896
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta441697Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.321430Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?631404Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk261309Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi211281