Kirkosta on vapauttanut itsensä tänä vuonna jo 56000 henkilöä
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/10/kirkosta_eronnut_ennatysmaara_ihmisia_2075297.html
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/10/kirkosta_eronnut_ennatysmaara_ihmisia_2075297.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Yli 30 000 eronnut kirkosta homoillan jälkeen erotahti hidastunut/1135261045102
Mutta onko yhdellekään tullut mieleen että mitä järkeä on mennä valtavirran mukana? Kannattaisi ihan itse pohtia elämän kysymyksiä hieman syvällisemmin. Jos saa näin vanhempana ihmisenä sanoa.
kirkosta eroavat juuri tekevätkin niin, eli pohtivat elämän kysymyksiä hieman syvällisemmin sen sijaan, että menisivät vain valtavirran mukana? Valtaosa suomalaisistahan kuitenkin edelleen kuuluu kirkkoon ja valtaosa sen jäsenistä ei siitä ole eronnut ;) Tuolla perusteella nimenomaan kirkkoon kuuluminen olisi valtavirran mukana menemistä.
kirkkoon kuuluminen on ollut valtavirtaa.
Itse asiassa lähes jokainen normaaliaivoinen ihminen huomaa kirkon opit mm. kolmiyhteisestä jumalasta mielikuvituksen tuotteeksi, jos viitsii pohtia asiaa hiukan syvällisemmin.
Sanopa muuta. Juuri valtavirran mukana moni on sinne kirkkoon tullut liitetyksi jo lapsena ja valtavirran mukana on siellä pysynyt kun ei ole tullut ajatelleeksi sen enempää. Taitaa olla niin että moni on juuri nyt kerrankin pohtinut elämän kysymyksiä hieman syvällisemmin ja tehnyt järkevän johtopäätöksen.
Minä luin raamattua ja erosin kirkosta noin 35 vuotta sitten. Ei sellaiseen satukirjaan voi kukaan tosissaan uskoa!
Raamattu ei oo edes kirja? Se on suurin väärinkäsitys että Raamattua luullaan kirjaksi niinkun muut romanit jotka ostetaan kaupasta. Se on Jumalan Elävä Sana pantu präntille.
valtavirta vei kirkkoon. Homot lähti pois, eivätkä homo miesten /naisten lapset käy kerhoissa, eikä heidän jälkeläiset tule tarvitsemaan seurakunnan palveluita. kirkollisverolla rahoitetaan näitä palveluita joita esim. lapsiperheet tarvitsevat.(JOS MAKSATTE KIRKOLLISVEROA MUUTAMAN SATASEN VUODESSA; MONI EROAA SEN TAKIA. MIKSI ETTE EROAIS KOKO VALTIOSTA KOSKA SIILLE MAKSATTE VIELÄ ENEMMÄN) Miten käy kirkon ja nykyisten kirkkoon kuuluvien jos homot aletaan vihkimään kirkossa? luulenpa että silloin kirkkoon kuuluvat vain homot, makselkaa sitten homot omille jälkeläisille, äitilapsi kerhot ja muu nuorisotyö voidaan unohtaa!
"Miten käy kirkon ja nykyisten kirkkoon kuuluvien jos homot aletaan vihkimään kirkossa?"
Kerro ihmeessä, haluan todellakin kuulla. Miten heille käy? Minä kun en käsitä miten heille kävisi yhtään mitään. Elelevät vain tyytyväisinä elämäänsä niinkuin tähänkin asti, kyselemättä keneltäkään - sen enempää heteroilta kuin homoiltakaan - mitä nämä puuhaavat makuuhuoneissaan. Sellaisethan ovat ihmisten yksityisasioita ja kirkkoon kuuluvat varmaan osaavat kunnioittaa ihmisten yksityisyytttä.
Erosin aikoinaan kirkosta omantunnonsyistä, en rahan vuoksi. Rehellisyyteni ei salli minun olla jäsenenä järjestössä joka perustuu valheelle ja ristiriitaisuuksille.
Kirja mikä kirja. Eikä edes kovin hyvä. Vanhoja tylsiä hiekkabeduiinien nuotiotarinoita.
Mistä näitä idiootteja oikein sikiää?
Tämäkö on tulos pedofiilishomolestadiolaisten sisäsiittoisuudesta?
En ole homo enkä lastaadiolainen vaan tylsä ihminen niinkun sinä. Kukaan ei ole toista parempi!
Raamattu on kirkonherrojen keräämä kirjakokoelma.. Mistään taivaasta se ei ole faksilla tullut..
On täysin väistämätöntä, että luterilaiseen kirkkoon kuuluvien määrä laskee Suomessa vuosi vuodelta. On tosin mahdoton ennustaa, mikä eroamistahti on esim. ensi vuonna. Tai milloin uskonnottomien ja eri kirkkojen väkimäärät alkavat olla jollain tavalla normaaleja verrattuna yhteiskunnan yleiseen ilmapiiriin. Ev.lut. lahkon lähes 80%:n osuus EI ole normaali.
Yksi vertailukohta on esim. Saksan tilanne (luvut ulkomuistista"sinne päin"):
- Uskontokuntiin kuulumattomia 34%
- Luterilaisia 30%
- Katolisia 30%
- Muslimeja 5%
- Muita 1%.
Vaikka uskontokuntiin kuulumattomat ovat suurin ryhmä, se kasvanee vielä. Toinen kasvava ryhmä on islam-väki.
Nyt on jo yli 57 000 eronnut kirkosta.
Mediapeli, jonka Väyrynenkin lanseerasi kauan sitten on voimakas.
Muutaman ulkokaappihomon kirjoittamat ja esittämät mielipiteet lukee koko kansa medioista.
Ongelma kirkkoon kuulumisesta tulee sen automatiikasta, joka lisää vastasyntyneet suoraan jäseniksi.
Tämä ihan sama tilanne voidaan katsoa olevan vegaani-mamman lapselle, jolle syöttää ituja eikä omavalintaa lihan ja ruohon välillä voi tehdä.
Yhteiskunnan valtaväestön normina on olla kirkon jäsen ja jos ei kuulu kirkkoon, leimataan koulussa ja harrastuksissa oudoksi ja erilaiseksi aivan samalla tavalla kuin vaikka homous.
Miksi siis eroaisin ,tosi tyhmää touhua.Olen pieni tuloinen ja 155e lisä Kirkolta eläkkeeseen on hyvä:)
mistä sieltä kirkosta se eläke haetaan.lähen heti hakemaan.kuulun kirkkoon ja olen pienituloinen.