Hitlerille ehdotettiin

Nobelin rauhanpalkintoa 27.1.1939. Kuka tai kutkahan olivat ehdottajat ?
5163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ruotsista löytyy ehdottaja joka oli sen takana vaikka huhujen mukaan Göring sai rööriä jopa itse Kustaa V:ltä.

Äänestä

Eräs ruotsalainen demarikansanedustaja esitti sitä, lähinnä protestina Chamberlainin ja kumppaneitten politiikalle, politiikan jonka johdosta eräät ruotsalaiskansanedustajat esitti palkintoa Chamberlainille. Miehen nimi joka esitti Aatulle palkintoa oli Erik Brandt.

Äänestä
  • Paskat se mitään protestia oli. Ruotsissa oli samanlaiset rotuteoriat muotia. Perustettiinhan Uppsalaan maailman esimmäinen rotubiologian institutti.

    Äänestä

  • höpsistä vaa kirjoitti:

    Paskat se mitään protestia oli. Ruotsissa oli samanlaiset rotuteoriat muotia. Perustettiinhan Uppsalaan maailman esimmäinen rotubiologian institutti.

    "Mongoolien" kolmoisvoitto Olympialaisissa, oli suuri uutinen ruotsalaislehdistössä aikanaan. Oliko sitten Paavo Nurmi oikein "supermongooli" Ruottalaiseten mielestä ?

    Äänestä

  • Perveriaa kirjoitti:

    "Mongoolien" kolmoisvoitto Olympialaisissa, oli suuri uutinen ruotsalaislehdistössä aikanaan. Oliko sitten Paavo Nurmi oikein "supermongooli" Ruottalaiseten mielestä ?

    Vielä 1960 ja 70-luvulla jävla finne luokiteltiin työpaikoilla mongoliksi tai vammaiseksi. Niin hyvä maa se Ruåtti on!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuka tietää ? kirjoitti:

Nobelin rauhanpalkintoa 27.1.1939. Kuka tai kutkahan olivat ehdottajat ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu