Sopiiko muovinen, kiven näköinen kompostori pihaan? Onko ihan kitschiä (mies väittää että on)? Vai näyttääkö se oikeesti kiveltä, kun en ole kenenkään pihassa kiinnittänyt sellaiseen ainakaan huomiota? Onnistuuko maisemointi esim. luonnonkivillä ja kasveilla?
Mitä mieltä kivikompostista?
4
2985
Vastaukset
- Kaija
Kivinen muovirötiskä pihalla on kyllä ruma. Ei ole mitään järkeä maisemoida kompostia siten, että sitä on vaikea tyhjentää. Sijoita se paikkaan joka on varjossa ja joka ei ole jatkuvasti silmissä.
Netistä löytyy runsaasti hyviä kompostointiohjeita ja laita vaikka miehesi tekemään itse komposti puutavarasta. - tiuku
Näin äsken kaupassa sellaisen ja kyllä minä sellaisen ottaisin puutarhaani. Yllätyin vaan kuinka pieni se on. Olen luullut sitä isommaksi. On kiva harrastaa kompostointia!
- Kompostoija
Kivikompostori on mielestäni todella hyvä valinta, jos kompostori on sijoitettava näkyvälle paikalle. Voit ihan hyvin istuttaa kivikompostorin kahdelle sivulle kasveja, niin kompostorin tyhjentäminenkin onnistuu vielä vallan mainiosti. Hyviä kasveja kivikompostorin ympärille on esim. tulikellukka ja vuorenkilpi. Molemmat ovat ikivihreitä kasveja. Itselläni on omalla pihalla kivikompostori ja olen ollut siihen tyytyväinen.
- Anonyymi
Minulla on ollut jo yli 15 vuotta ja tykkään.Toimii hyvin ja on kestävä. Kasvihuoneen kulmalla pari pikkupuskaa vierellä näyttää ihan luonnon kiveltä. Tänä kesänä aion hankkia toisen lähemmäs asuin rakennusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745129Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025941SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32115629Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16110772Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229687Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369041Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla808445Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2386808Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri566068