Moikka moi!
Semmoista kyselisin, että kuinkahan pienelle ihmiselle voi allergiatestin tehdä?
Täällä lasta odotellaan ja minulla on kissa. Itse olen allerginen kissoille, ja vaikkei allergia periytyvää olekaan, olen järkeillyt homman kuitenkin jotenkin niin, että lapsella on isompi riski silti tulla allergiseksi.
Nyt tahtoisinkin tietää, kuinka nuorelle voi testin tehdä? En tahtoisi kuitenkaan kissaa pitää, jos en saa varmuutta mahdollisimman pian lapseni allergiattomuudesta, sillä en tahdo tieten tahtoen lapselle esim. astmaa hankkia. Toisaalta, tahtoisin kyllä pitää kissani.
Allergiatesti vauvalle
6
2719
Vastaukset
- A.Tsehov
Testit ovat turha tuska vauvalle. Jos nyt epäily kissa-allergiasta nousee, näkee yksittäisen allergian veritestistäkin.
- koiuj
Vauvoille ei edes kannata tehdä allergia testejä. Iho ei ole tottunut ärsykkeisiin, niin ei usein pidä edes paikkaansa, vaikka antaisi minkä tuloksen..
- alan opiskelija
Periaatteessa allergiatestit voidaan tehdä jo vastasyntyneelle (siis testiaineet eivät sisällä mitään "myrkkyjä"). Yleensä kuitenkaan verikoetestejä ei tehdä alle 3kk ikäisille ja brick-testejä (eli ihopistokoe) ei alle 6kk ikäiselle (joissakin paikoin ei alle 2 vuotiaille).
Molemmat edellä mainitut testit ovat vain suuntaa antavia. Ihopistokoe antaa väärän negatiivisen tuloksen noin 30% testatuista (eli ei näytä allergiaa, vaikka allergia olisikin) ja väärän positiisen tuloksen (eli näyttää allergian vaikka ko. asia ei aiheuttaisikaan oireita) n.10% testatuista. Näin näitä käytetään vain suuntaa-antavina apuina diagnoosin teossa.
Tärkein diagnoosikeino on oireiden seuranta (eli potilaan tai vanhemman havainnot), altistus- ja oirepäiväkirjat ja altistuskokeet (joko kotona tai sairaalassa).
Allergia ei myöskään ole sairaus joka on syntymästä saakka vaan allergia puhkeaa jossain vaiheessa ja useimmilla taas oireet lievittyvät tai paranevat vuosien myöstä, joten vaikka lapsenne todettaisiin vuoden iässä terveeksi voi hänellä olla voimaksa kissa-allergia jo kaksi vuotiaana ja taas murrosiässä hän taas sietää kissoja ainakin jonkin verran.
Nykytietämyksen mukaan eläinten kanssa oleminen pikemminkin vähentäisi kuin lisäisi allergioita, joten sen vuoksi teidän ei kissaa kannata hävittää, ennen kuin vauvalle alkaa tulla siitä oireita.- Jihaps
"Allergia ei myöskään ole sairaus joka on syntymästä saakka vaan allergia puhkeaa jossain vaiheessa ja useimmilla taas oireet lievittyvät tai paranevat vuosien myöstä, joten vaikka lapsenne todettaisiin vuoden iässä terveeksi voi hänellä olla voimaksa kissa-allergia jo kaksi vuotiaana ja taas murrosiässä hän taas sietää kissoja ainakin jonkin verran.
Nykytietämyksen mukaan eläinten kanssa oleminen pikemminkin vähentäisi kuin lisäisi allergioita, joten sen vuoksi teidän ei kissaa kannata hävittää, ennen kuin vauvalle alkaa tulla siitä oireita."
No tässä oli paljon semmoista, mitä mietinkin. Että onko se allergia syntymästä saakka vai pitääkö ensin altistua sille allergisoivalle asialle.
Itellänihän allergia on lähtenyt suurimmaksi osaksi vuosien karttuessa ja toki ihan siedätyksellä. Kaverilla taas paheni astmaksi. Tämän takia vähän auki, mitä sen kissan kanssa tehdään.
Pelottaa taas ajatus, että lapsella kehittyisi astmaksi, ja siitä joutuisi lopultakin vain itseään syyttämään. - alan opiskelija
Jihaps kirjoitti:
"Allergia ei myöskään ole sairaus joka on syntymästä saakka vaan allergia puhkeaa jossain vaiheessa ja useimmilla taas oireet lievittyvät tai paranevat vuosien myöstä, joten vaikka lapsenne todettaisiin vuoden iässä terveeksi voi hänellä olla voimaksa kissa-allergia jo kaksi vuotiaana ja taas murrosiässä hän taas sietää kissoja ainakin jonkin verran.
Nykytietämyksen mukaan eläinten kanssa oleminen pikemminkin vähentäisi kuin lisäisi allergioita, joten sen vuoksi teidän ei kissaa kannata hävittää, ennen kuin vauvalle alkaa tulla siitä oireita."
No tässä oli paljon semmoista, mitä mietinkin. Että onko se allergia syntymästä saakka vai pitääkö ensin altistua sille allergisoivalle asialle.
Itellänihän allergia on lähtenyt suurimmaksi osaksi vuosien karttuessa ja toki ihan siedätyksellä. Kaverilla taas paheni astmaksi. Tämän takia vähän auki, mitä sen kissan kanssa tehdään.
Pelottaa taas ajatus, että lapsella kehittyisi astmaksi, ja siitä joutuisi lopultakin vain itseään syyttämään.Vastauksia:
Allergian aiheuttajalle pitää altistua ennen kuin allergia voi puhjeta. Tosin herkälle altistukseksi riittää yksittäiset kerrat. Esim. kissalle altistuksksi riittää oleilu samassa tilassa henkilön kanssa joka on käsitellyt kissaa. Jonkin verran voi altistua myös ristiin eli kissalle allergisoitunut allergisoituu herkemmin myös muille eläimille.
Jos henkilöllä on herkkyyttä astmalle, lisää oleskelu allergianaiheuttajan kanssa astman puhkeamisen riskiä. Sen vuoksi lemmikistä kannattaa luopua allergian puhkeamisen jälkeen suhteellisen nopeasti, jos perheessä on astmaa tai suvussa astmaa useammalla. Lemmikistä luopuminen on suotavaa myös, jos allergia on niin voimakas, että haittaa normaalia elämää (hengitysoireita, niin pahaa ihottumaa, että hoitoon tarvitaan kortisoni voiteita säännöllisesti). Sen sijaan lieviä iho-oireita voi siedättää aika huoletta.
Älä syyllistä itseäsi. Teetpä niin tai näin, niin allergia ja astma puhkeaa, jos lapsella on vahvasti taipumusta siihen.
- vzxvzxv
kommentoin, että todennäköisesti lapsellesi tosiaan saattaa tulla allergisia taipumuksia. Mutta aika nopeastihan sen pystyy ilman kokeitakin havainnoimaan, tuleeko oireita ja tietää, mitä sitten epäillä. Meillä alkoi alituinen niiskutus lapsella 1-vuotiaana ja kissasta luovuttiin (tosin muista syistä pääasiassa...). Lääkärit eivät millään halunneet ottaa testejä ja kun oireet olivat lieviä muuten, otettiin eka testi vasta 3-vuotiaana. Testi antoi tuloksen, että ei mitään allergioita! En ollenkaan luottanut tulokseen ja seuraava, erityyppinen testi otettiin puolen vuoden kuluttua ja tällöin tuli ilmi paljon allergioita, esim. juuri kissa.
Sinuna pitäisin kissan, mutta hankkisin kunnon ilmanpuhdistimen asuntoon ja huolehtisin normaalisiivouksesta, niin mahdolliset allergiaoireet olisivat ehkä lievempiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462362Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648