Trumpetti

töräyttelijä

Hei. Haluaisin aloittaa trumpetinsoiton, mutta ongelmana on vain se, että täällä paikkakunnalla tai missään lähistölläkään ei ole mahdollisuutta saada soiton opetusta. Niin että ajattelin tässä, että onko mitenkään mahdollista opetella itse soittamaan trumpettia? Vai onko se mahdotonta ilman opettajaa? Kun en oikeastaan yhtään tiedä kuinka vaikea trumpettia on soittaa. Osaan soittaa pianoa, onkohan siitä apua?
Anteeksi tietämättömyyteni ja tyhmyyteni, mutta jos joku mukava osaisi auttaa niin.. iso kiitos hänelle!

13

6415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tonttu torvinen

      mukavaa että olet kiinnostunut trumpetinsoitosta. Harrastan sitä itse ja olen sitä mieltä ettei kaunisäänisempää instrumenttia olekaan! Pianonsoittotaidosta luulisi olevan apua ainakin siinä, ettei nuotinlukua tarvitse opetella alusta ja sävelkorva on saattanut kehittyä musiikin parissa puuhatessa.
      En näe estettä ilman opettajaa soittamiselle, vaikka alku saattaa kyllä olla vaikea jos ei tiedä varmasti miten trumpettiin puhalletaan jne.
      Trumpetin soittamisessa vaikeus ei ole sormituksissa ja käsien tekemisessä vaan siinä että puhaltaminen on varsin fyysistä hommaa. Varsinkin kun pitää puhaltaa kovaa.

      Joku viisaampi saa tästä jatkaa. Onnea kuitenkin kun olet kiinnostunut trumpetin soitosta :)

      • Töräyttelijä

        Kiva kun vastasit! Kiitos avusta :) mietinki tuota puhaltamista, että vaatii varmaan tosi hyvät keuhkot, että pystyy ja jaksaa puhaltaa. Mutta mietin tuotakin, että kun en tiedä yhtään miten mikäkin nuotti pitää soittaa, kun en ymmärrä yhtään mitään niistä trumpetin "näppäimistä", tai mitä ne nyt ikinä onkaan :D


      • Tonttu Torvinen
        Töräyttelijä kirjoitti:

        Kiva kun vastasit! Kiitos avusta :) mietinki tuota puhaltamista, että vaatii varmaan tosi hyvät keuhkot, että pystyy ja jaksaa puhaltaa. Mutta mietin tuotakin, että kun en tiedä yhtään miten mikäkin nuotti pitää soittaa, kun en ymmärrä yhtään mitään niistä trumpetin "näppäimistä", tai mitä ne nyt ikinä onkaan :D

        Noista sävelistä ja niiden soitosta sen verran, että voin antaa vähän vinkkejä sormituksiin. (Nämä ainakin b-vireisellä trumpetilla)

        pieni G - 1 3 (eli ykkös ja kolmosventtiilit pohjaan)
        A - 1 2
        H - 2
        1-viivainen C - vapaa
        D - 1 3
        E - 1 2
        F - 1
        G - vapaa
        A - 1 2
        H - 2
        2 viivainen C - Vapaa
        D - 1
        E - vapaa
        F - 1
        G - vapaa
        A - 12
        H - 2
        C - Vapaa
        Internetin ihmemaailmasta voi löytyä myös alennettujen ja ylennettyjen sormitukset, tuossa nyt ensi alkuun :)


      • A.N.Satsi
        Tonttu Torvinen kirjoitti:

        Noista sävelistä ja niiden soitosta sen verran, että voin antaa vähän vinkkejä sormituksiin. (Nämä ainakin b-vireisellä trumpetilla)

        pieni G - 1 3 (eli ykkös ja kolmosventtiilit pohjaan)
        A - 1 2
        H - 2
        1-viivainen C - vapaa
        D - 1 3
        E - 1 2
        F - 1
        G - vapaa
        A - 1 2
        H - 2
        2 viivainen C - Vapaa
        D - 1
        E - vapaa
        F - 1
        G - vapaa
        A - 12
        H - 2
        C - Vapaa
        Internetin ihmemaailmasta voi löytyä myös alennettujen ja ylennettyjen sormitukset, tuossa nyt ensi alkuun :)

        sormitukset:

        http://www.whc.net/rjones/trumpetfinger.html

        http://library.thinkquest.org/10693/finger.html

        http://www.trumpetstudio.com/scales/Allfinger.pdf

        http://www.lyricbrass.com/spang/fctrumpet.pdf

        Tilanteesta riippuen joskus ns. vaihtoehtoiset sormitukset toimii paremmin eli kannattaa nekin opetella.
        Kirjallisuutta ja videoita on kaupoissa, esim. Hal Leonard matskua suosittelen.
        Aivan aluksi kuitenkin pitäisi harjoitella ihan pelkällä suukappaleella ja saada ansatsi kuntoon. Suukappaleella "päristellen" soitat asteikoita, intervalleja ja melodioita. Suukappaleen valintaankin pitää kiinnittää huomiota että siltä osin homma toimii ja helpottaa soittoa.


      • Muukalainen...

        Hei, täällä tälläinen torvi, joka on myös kiinnostunut trumpetinsoitosta, mutta en ymmärrä yhtään mistään mitään. Miten esimerkiksi voi soittaa erilaisia sointuja kun trumpetissa on vain kolme "nappulaa" joilla soitetaan, miten on siis mahdollista että pystyy soittelemaan monenlaisia sointuja :-D onko siellä jossain sitten joku "vipu" josta pitää vääntää että saa erikorkuisia ääniä... olen ihan pihalla.
        Ja kun on esimerkiksi Bb-vireinen, C-vireinen trumpetti ym, niin mitä eroa niillä on ja mikä on yleisin ja millä kannattaisi aloittaa soittamaan?


      • Prassiukkeli
        Muukalainen... kirjoitti:

        Hei, täällä tälläinen torvi, joka on myös kiinnostunut trumpetinsoitosta, mutta en ymmärrä yhtään mistään mitään. Miten esimerkiksi voi soittaa erilaisia sointuja kun trumpetissa on vain kolme "nappulaa" joilla soitetaan, miten on siis mahdollista että pystyy soittelemaan monenlaisia sointuja :-D onko siellä jossain sitten joku "vipu" josta pitää vääntää että saa erikorkuisia ääniä... olen ihan pihalla.
        Ja kun on esimerkiksi Bb-vireinen, C-vireinen trumpetti ym, niin mitä eroa niillä on ja mikä on yleisin ja millä kannattaisi aloittaa soittamaan?

        Trumpetista saa eri säveliä, mutta ei sointuja. Soinnut muodostuvat muiden soitinten kanssa yhdessä soittaen. On säveliä, jotka syntyvät ilman, että painettaisiin mitään kolmesta venttiilistä pohjaan. Nämä ns. luonnonsävelet siis syntyvät myös merkinantotorvella eli signaalitorvella, joissa ei ole minkäänlaisia venttiilejä tai lisäputkia. Sävelkorkeutta muutetaan tällöin huulia löysäämällä tai kiristämällä (=huuliote eli ansatsi). Tällaisia venttiilittömiä torvia on perinteisesti käytetty mm. armeijassa, metsästyksessä ja postinjakelussa. Myös alkukantaisten paimentorvien yms. äänet ovat luonnonsäveliä. Venttiilien käyttöönotto laajensi torven soveltuvuutta erilaisen musiikin esittämiseen. "Nappuloita" painamalla männässä olevat reiät siirtyvät siten, että ilmavirta ohjautuu pidempää reittiä pitkin. Siksi trumpetissa ja muissa kolmella venttiilillä varustetuissa torvissa on kolme lisäputkea, joista keskimmäisen venttiilin yhteydessä oleva on lyhin. Kun ilmapatsaan matka pitenee, sävelkorkeus muuttuu. Keskimmäistä venttiiliä painamalla sävelkorkeus muuttuu vain puoli sävelaskelta. Tonttu Torvisen kirjoittamassa taulukossa tällainen ero on esim. H:n ja yksiviivaisen C:n välillä. Eri sormituksilla eli "nappuloita" erilaisin yhdistelmin alas painamalla tai painamatta jättäen trumpetista saa irti kaikki musiikin esittämisessä tarvittavat sävelkorkeudet eli kromaattisen sävelasteikon. Trumpetilla on siis mahdollista soittaa esim. Säkkijärven polkka tai Kimalaisen lento miltä tahansa sävelkorkeudelta, jos soittajalla vain riittää teknistä taituruutta.Trumpetit ovat yleensä Bb-vireisiä. Niiden nuotit kirjoitetaan yhtä sävelaskelta korkeammalle kuin pianolla, joka on C-vireinen soitin. Jos siis pianolla soittaa C:n, se on trumpetin nuoteissa D. Vaskipuhallinten maailma on kiehtova. Trumpetti on sopivan kokoinen ja hintainen sekä ääneltään tuttu ja turvallinen. Mitään kallista vempainta ei kannata hankkia ensi alkuun. Pääasia on, että putket ja venttiilit liikkuvat ja ettei mikään putki vuoda. Toivottavasti tästä oli apua sinulle ja muille soittoharrastusta harkitseville. Kun alkuun pääsee, niin sitten vain rohkeasti etsimään soittokavereita. Pitkin suloista Suomeamme on erikokoisia ja -tasoisia puhallinkokoonpanoja, joissa tarvitaan kipeästi uusia soittajia. Samalla oma harrastus laajenee uusiin sfääreihin.


      • töräyttelijä
        Prassiukkeli kirjoitti:

        Trumpetista saa eri säveliä, mutta ei sointuja. Soinnut muodostuvat muiden soitinten kanssa yhdessä soittaen. On säveliä, jotka syntyvät ilman, että painettaisiin mitään kolmesta venttiilistä pohjaan. Nämä ns. luonnonsävelet siis syntyvät myös merkinantotorvella eli signaalitorvella, joissa ei ole minkäänlaisia venttiilejä tai lisäputkia. Sävelkorkeutta muutetaan tällöin huulia löysäämällä tai kiristämällä (=huuliote eli ansatsi). Tällaisia venttiilittömiä torvia on perinteisesti käytetty mm. armeijassa, metsästyksessä ja postinjakelussa. Myös alkukantaisten paimentorvien yms. äänet ovat luonnonsäveliä. Venttiilien käyttöönotto laajensi torven soveltuvuutta erilaisen musiikin esittämiseen. "Nappuloita" painamalla männässä olevat reiät siirtyvät siten, että ilmavirta ohjautuu pidempää reittiä pitkin. Siksi trumpetissa ja muissa kolmella venttiilillä varustetuissa torvissa on kolme lisäputkea, joista keskimmäisen venttiilin yhteydessä oleva on lyhin. Kun ilmapatsaan matka pitenee, sävelkorkeus muuttuu. Keskimmäistä venttiiliä painamalla sävelkorkeus muuttuu vain puoli sävelaskelta. Tonttu Torvisen kirjoittamassa taulukossa tällainen ero on esim. H:n ja yksiviivaisen C:n välillä. Eri sormituksilla eli "nappuloita" erilaisin yhdistelmin alas painamalla tai painamatta jättäen trumpetista saa irti kaikki musiikin esittämisessä tarvittavat sävelkorkeudet eli kromaattisen sävelasteikon. Trumpetilla on siis mahdollista soittaa esim. Säkkijärven polkka tai Kimalaisen lento miltä tahansa sävelkorkeudelta, jos soittajalla vain riittää teknistä taituruutta.Trumpetit ovat yleensä Bb-vireisiä. Niiden nuotit kirjoitetaan yhtä sävelaskelta korkeammalle kuin pianolla, joka on C-vireinen soitin. Jos siis pianolla soittaa C:n, se on trumpetin nuoteissa D. Vaskipuhallinten maailma on kiehtova. Trumpetti on sopivan kokoinen ja hintainen sekä ääneltään tuttu ja turvallinen. Mitään kallista vempainta ei kannata hankkia ensi alkuun. Pääasia on, että putket ja venttiilit liikkuvat ja ettei mikään putki vuoda. Toivottavasti tästä oli apua sinulle ja muille soittoharrastusta harkitseville. Kun alkuun pääsee, niin sitten vain rohkeasti etsimään soittokavereita. Pitkin suloista Suomeamme on erikokoisia ja -tasoisia puhallinkokoonpanoja, joissa tarvitaan kipeästi uusia soittajia. Samalla oma harrastus laajenee uusiin sfääreihin.

        Kiitos, mulle ainakin oli tosta apua, vaikken ihan kaikkea tajuakaan kun en oo kunnolla perehtyny noihin nuottijuttuihin ja muihin tollasiin. Millä trumpetilla kannattaa aloittaa soittaminen, Bb-vireisellä, C-vireisellä, vai millä? Vai onko se ihan sama millä aloittaa...
        Mietin, että kannattaakohan mun alottaa tota soittamista, kun en tajua koko soittimesta tai nuoteista mitään eikä ole edes opettajaa :-D


      • Niin....
        töräyttelijä kirjoitti:

        Kiitos, mulle ainakin oli tosta apua, vaikken ihan kaikkea tajuakaan kun en oo kunnolla perehtyny noihin nuottijuttuihin ja muihin tollasiin. Millä trumpetilla kannattaa aloittaa soittaminen, Bb-vireisellä, C-vireisellä, vai millä? Vai onko se ihan sama millä aloittaa...
        Mietin, että kannattaakohan mun alottaa tota soittamista, kun en tajua koko soittimesta tai nuoteista mitään eikä ole edes opettajaa :-D

        sama kysymys minulla; voiko ilman opettajaa oppia soittamaan trumpettia?


      • Niin....
        Niin.... kirjoitti:

        sama kysymys minulla; voiko ilman opettajaa oppia soittamaan trumpettia?

        Kukaan ei vissiinkään osaa vastata tarkemmin tähän :/


      • fgsfgsfsfg
        Niin.... kirjoitti:

        Kukaan ei vissiinkään osaa vastata tarkemmin tähän :/

        Kertoisiko joku trumpetinsoittotaitoinen miten fis soitetaan? Millä nappuloilla. Sehän on f:n ja g:n välillä. Soitetaanko G:nä?


      • qeöoljhw<aelöfhjlörk
        fgsfgsfsfg kirjoitti:

        Kertoisiko joku trumpetinsoittotaitoinen miten fis soitetaan? Millä nappuloilla. Sehän on f:n ja g:n välillä. Soitetaanko G:nä?

        vittu pitää olla sokea ja laiska jos ei huomaa että pari viestiä aiemmin oli linkit kaikkiin sormituksiin..................


      • extrump.
        fgsfgsfsfg kirjoitti:

        Kertoisiko joku trumpetinsoittotaitoinen miten fis soitetaan? Millä nappuloilla. Sehän on f:n ja g:n välillä. Soitetaanko G:nä?

        Matalin fis kaikki venttiilit alaspainettuina, muut oktaavia ja 2 oktaavia ylenpänä 2 venttiili


    • SeniorPatu

      Minä aloitin trumpetin soiton vuonna -58 ostamalla trumpetin ja trumpettikoulun.
      Pääsin alkuun kun intoa riitti, helppoa se ei ollut.. Koulu oli Harry Jamesin amerikan kielinen. En vieläkään osaa englantia lukemalla enkä puhumalla. Nuotin lukutaito parani soittotaidon myötä. Myöhemmin puhallinorkestereissä olen saanut opetukseksi tunnistettavaa ohjausta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      100
      2603
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      98
      1616
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1505
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      20
      1002
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      43
      897
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      117
      876
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      736
    Aihe