Eikö olisi jo aika saada

viinit kauppoihin?

... viinit ruokakauppoihin?!

Tuntuu tyhmältä ajaa 20 20 km yhden viinipullon takia.

5

573

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kotikokkailija

      Juuri viikonloppuna valittelin ihan samaa. Kun matkat on pitkät ja vieraille valmisteltiin ateriaa, piti valita ruokakauppa sen mukaan, mistä saa myös viinit, joten valittiin kauppa sen mukaan missä on Alkon myymälä kyljessä. Ei muuten oltaisi valittu juuri sitä kauppaa, mutta parempi ruokakauppa oli eri suunnalla eikä siellä ollut Alkoa lähellä.

      Minusta rittäisi, että ainakin kaikissa isomissa ruokakaupoissa olisi jonkinlainen valikoima tavallisia ruokaviinejä saatavana. Kauppahan voisi itse päättää valikoimansa sen mukaan, minkä tyyppisiä viinejä uskoisi asiakaskuntansa eniten ostavan. Alko voisi säilyttää erikoisliikkeen asemansa ja väkevien myynnin itsellään.

      Sen jälkeen jäisi nähtäväksi, paljonko Alkon liikkeitä oikeasti tarvittaisi, ja moniko enää menisi Alkoon ollenkaan ja voisi väkevien kulutuskin romahtaa. Nyt monella on enemmän kiusasusta ostaa samalla reissulla myös väkeviä.

      • ttppii

        No jos matka on hankala, niin osta vaikka 20 pulloa kerralla, ja laita kellariin tai viileään kaappiin säilytykseen. Kun pikkuisen parampia viinejä ostaa, eikä jotain alle 6-7 euron chileläispaskaa, tai muuta muovirasiaroskaa, niin tavallisesti ne viinit vain parantuvat säilytyksessä. Itsellä esim on kellarissa > 100 pulloa tällä hetkellä, ei tarvitse alkon mukaan ostospaikkoja valita, ja joka ruokaan ja tilanteeseen löytyy sopiva viini.
        Jos ongelma on se, että kaikki ostetut pullot tulevat aina juotua, niin hakeudu hoitoon sen alkoholismisi kanssa.


      • Brew

        Tämä on yleinen perustelu "Nyt monella on enemmän kiusasusta ostaa samalla reissulla myös väkeviä. " Todellisuus on kuitenkin aivan päinvastainen. Ruokakaupassa asioidessa on mukava ostaa viiniä jota ei muuten tulisi edes ostettua ja lipiteltyä pitkin viikkoa. Jos ja kun viini on joskus tulevaisuudessa ruokakauppojen hyllyllä - kulutus lisääntyy aivan varmasti. Saa nähdä miten tämän juoppakansan maksat kestävät lisääntyvän kulutuksen - ennestään on aivan tarpeeksi alkoholiperäisiä ongelmia.

        Itse en kaipaa viinejä ruokakauppaan, ja siirtäisin kaikki muutkin alkoholijuomat takaisin alkoon - pois lukien oluet.

        Niin kuin joku jo totesi, viiniä voi ostaa myös enemmän kuin kaksi pulloa kerralla, eikä niitä pidä juoda heti, osa kestää ja paranee asiallisessa säilytyksessä.


    • viinit kauppoihin

      Alko on täysin lainvastainen monopoliyhtiö jota EU:n ei pitäisi sallia. Lisäksi Suomenhan piti EU:hun liittyessään harmonisoida valmisteverot muiden EU-maiden tasolle ja nykyinen korkea vero on täysin lainvastainen ja rikollinen. Espanjassa Lidlissä pullo don opasta maksaa 10 senttiä. Suomessa kyseisen pullon hinnasta 5,29 on ilmaa, verottajan ja monopolin laittomasti ryöstämää ylihintaa. Viinit tulisi välittömästi saada ruokakauppoihin, ja lisäksi EU-tuomioistuimen pitäisi velvoittaa Suomen valtio maksamaan kuluttajille korvauksia kaikista tähän mennessä laittomasti myymistään viinipulloista, esim. don opas pulloista 5,29 korot.

    • ......

      Ikinä en uskaltaisi riskeerata päivällisiäni ostamalla vain yhden pullon viiniä. Pullo voi olla korkkivikainen, mitä sitten tarjoat jo se on ainoa pullo. Olen palauttanut Alkoon pulloja ja hanapakkauksenkin, kun viini on ollut pilalla.
      Laatikollinen kerralla on pienin kannattava ostos, parikin laatikollista, jos on juhlia tiedossa. Ei niitä tarvitse juoda pois heti, vaaka-asennossa ainakin korkki pysyy kosteana. Päivällisillä viiniä pitää varata enemmän kuin 12 cl/ruokailija.

      Parempi, että on kauppa, jossa on erilaisia viinejä valittavaksi, kuin ruokakauppa, jossa myydään listan kärkikymmenikköä, eli halpoja tusinaviinejä ja kotimaisia marjaviinejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2462
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1642
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      653
      1076
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      83
      760
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      736
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      728
    Aihe