Eikö olisi jo aika saada

viinit kauppoihin?

... viinit ruokakauppoihin?!

Tuntuu tyhmältä ajaa 20 20 km yhden viinipullon takia.

5

555

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kotikokkailija

      Juuri viikonloppuna valittelin ihan samaa. Kun matkat on pitkät ja vieraille valmisteltiin ateriaa, piti valita ruokakauppa sen mukaan, mistä saa myös viinit, joten valittiin kauppa sen mukaan missä on Alkon myymälä kyljessä. Ei muuten oltaisi valittu juuri sitä kauppaa, mutta parempi ruokakauppa oli eri suunnalla eikä siellä ollut Alkoa lähellä.

      Minusta rittäisi, että ainakin kaikissa isomissa ruokakaupoissa olisi jonkinlainen valikoima tavallisia ruokaviinejä saatavana. Kauppahan voisi itse päättää valikoimansa sen mukaan, minkä tyyppisiä viinejä uskoisi asiakaskuntansa eniten ostavan. Alko voisi säilyttää erikoisliikkeen asemansa ja väkevien myynnin itsellään.

      Sen jälkeen jäisi nähtäväksi, paljonko Alkon liikkeitä oikeasti tarvittaisi, ja moniko enää menisi Alkoon ollenkaan ja voisi väkevien kulutuskin romahtaa. Nyt monella on enemmän kiusasusta ostaa samalla reissulla myös väkeviä.

      • ttppii

        No jos matka on hankala, niin osta vaikka 20 pulloa kerralla, ja laita kellariin tai viileään kaappiin säilytykseen. Kun pikkuisen parampia viinejä ostaa, eikä jotain alle 6-7 euron chileläispaskaa, tai muuta muovirasiaroskaa, niin tavallisesti ne viinit vain parantuvat säilytyksessä. Itsellä esim on kellarissa > 100 pulloa tällä hetkellä, ei tarvitse alkon mukaan ostospaikkoja valita, ja joka ruokaan ja tilanteeseen löytyy sopiva viini.
        Jos ongelma on se, että kaikki ostetut pullot tulevat aina juotua, niin hakeudu hoitoon sen alkoholismisi kanssa.


      • Brew

        Tämä on yleinen perustelu "Nyt monella on enemmän kiusasusta ostaa samalla reissulla myös väkeviä. " Todellisuus on kuitenkin aivan päinvastainen. Ruokakaupassa asioidessa on mukava ostaa viiniä jota ei muuten tulisi edes ostettua ja lipiteltyä pitkin viikkoa. Jos ja kun viini on joskus tulevaisuudessa ruokakauppojen hyllyllä - kulutus lisääntyy aivan varmasti. Saa nähdä miten tämän juoppakansan maksat kestävät lisääntyvän kulutuksen - ennestään on aivan tarpeeksi alkoholiperäisiä ongelmia.

        Itse en kaipaa viinejä ruokakauppaan, ja siirtäisin kaikki muutkin alkoholijuomat takaisin alkoon - pois lukien oluet.

        Niin kuin joku jo totesi, viiniä voi ostaa myös enemmän kuin kaksi pulloa kerralla, eikä niitä pidä juoda heti, osa kestää ja paranee asiallisessa säilytyksessä.


    • viinit kauppoihin

      Alko on täysin lainvastainen monopoliyhtiö jota EU:n ei pitäisi sallia. Lisäksi Suomenhan piti EU:hun liittyessään harmonisoida valmisteverot muiden EU-maiden tasolle ja nykyinen korkea vero on täysin lainvastainen ja rikollinen. Espanjassa Lidlissä pullo don opasta maksaa 10 senttiä. Suomessa kyseisen pullon hinnasta 5,29 on ilmaa, verottajan ja monopolin laittomasti ryöstämää ylihintaa. Viinit tulisi välittömästi saada ruokakauppoihin, ja lisäksi EU-tuomioistuimen pitäisi velvoittaa Suomen valtio maksamaan kuluttajille korvauksia kaikista tähän mennessä laittomasti myymistään viinipulloista, esim. don opas pulloista 5,29 korot.

    • ......

      Ikinä en uskaltaisi riskeerata päivällisiäni ostamalla vain yhden pullon viiniä. Pullo voi olla korkkivikainen, mitä sitten tarjoat jo se on ainoa pullo. Olen palauttanut Alkoon pulloja ja hanapakkauksenkin, kun viini on ollut pilalla.
      Laatikollinen kerralla on pienin kannattava ostos, parikin laatikollista, jos on juhlia tiedossa. Ei niitä tarvitse juoda pois heti, vaaka-asennossa ainakin korkki pysyy kosteana. Päivällisillä viiniä pitää varata enemmän kuin 12 cl/ruokailija.

      Parempi, että on kauppa, jossa on erilaisia viinejä valittavaksi, kuin ruokakauppa, jossa myydään listan kärkikymmenikköä, eli halpoja tusinaviinejä ja kotimaisia marjaviinejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      64
      4431
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      97
      3678
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      108
      3321
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    5. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      19
      1883
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1129
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      82
      819
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      44
      803
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      105
      797
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      23
      764
    Aihe