Suomen juutalaisten tietämys Uudesta Testamentista?

vai onko monikin lukenut Jumalan antaman todistuksen silminnäkijätodistusten mukaan!

Matteus aloittaa Messias Yeshuasta: ´Messias Yeshuan (Jeesuksen Kristuksen), Daavidin Pojan, Aabrahamin pojan, sukuluettelo. Aabrahamille syntyi Iisak, Iisakille syntyi Jaakob, Jaakobille syntyi Juuda ja tämän veljet, ...´

Näin kerrotaan Jumalan Pojan Yeshuan sukuluettelo Aabrahamista Joosefiin, Miriamin (Maria) mieheen.

Kenellekään ei jää epäselväksi Yeshuan juutalaisuus ja Aabrahamin luvatun siemenen, joka rikkipolkee käärmeen pään ja saa kaiken vallan ja sen aseman, joka hänellä on ollut Jumalan Poikana valtaistuimellaan jo luomisesta ja ennenkuin antoi henkensä ja sielunsa ja verensä ja ruumiinsa, että meillä hänessä voi olla syntiemme anteeksiantamus ja hengellinen elämä lupauksensa mukaan autuaina Jumalan pyhinä, kun uskomme Herraan vaikka emme ole häntä nähneet luonnollisilla silmillämme. Kaikki kiitos ja kunnia Isälle Jumalalle Yeshuan nimessä, amen.

Kiinnostaa tietää juutalaisista Suomessa, kuinka moni on itse lukenut Uuden Testamenti, ja jos on sen lukenut niin onko rukoillut Jumalalta siihen, ovat nämä pyhät kirjoitukset häneltä ihmisten kautta, jotka tuntevat ja saivat vaeltaa Immanuelin ja luvatun Pojan opetuslapsina. Ilman omakohtaista asian tutkimista niinkuin pelkästään sielullisilla ilman hengellistä ja totuudellista lähestymistä näihin kirjoituksiin, voidaan vain toistaa toisten heille esittämiä väitteitä, jotka voivat olla valheellisia tai totuudellisia. Jokainen joka tahtoo asiaa tutkia ja totuutta tähän keskeiseen asiaan, saa sen Yeshuan (JeesuksenI nimessä, sillä kirjoituksen annettiin, että voidaan erottaa valheet totuudesta ja totuus valheista, ja totuus on Yeshuan Herraus ja Jumalan Poikuus, jolla on kaikki valta ja voima ja kirkkaus ja kunnia Isän Jumalan säätämyksen mukaan, sillä isä oli Pojassa ja Poika on isän Jumalan ja ihmisten ainoa Välimies ja Herra ja Jumala, amen.

Jumala tahtoo totuutta salatuimpaan saakka, ja siunaa niitä, jotka hänet löytävät ja uskovat ja vaeltavat armossaan ja totuudessaan niinkuin Abramin kutsui ja siunasi koska rakasti Herraa ja oli valmis antamaan ainosyntyisen lupauksen pojan Iisakin uhriksi, ja oli voimakas esikuva Yeshuasta, joka ristiinnauittiin Golgatalla sillä samalla Morian vuorella, jonne Jumala myös Aabrahamin johdatti koetuksessa, amen.

Ilman rakkautta Aabrahamin Jumalaan, emme voi vaeltaa sillä mielenlaadulla ja sydämen asenteella, johon kutsuu meitä kaikista kansoista, sillä Aabraham tarkoittaa ´kansojen isää´ ja monista kansoista tulevat Herralle uskolliset ja armohdetut rakkautensa vastaanottaneet Yeshuan opetuslapset valtakuntaansa, amen.

Voiko olla surullisempaa kuin se, että pelastus on juutalaisista ja juutalaiset itse eivät tahtoisi sitä hyvää siunausta, jonka Jumala ja Herra Yeshua on suonut antamalla pyhät kirjoitukset ja lupaukset ja liitot ja Jumalan palvelukset ja Messias Yeshuan ja Jumalan valtakunnan. Toki Herran kutsu tulee vielä voimakkaana, mutta jo tänään on parempi tulla uskon kuuliaisuuteen kuin odottaa myöhempiä aikoja, sillä nyt on pelastuksen päivä ja monia kutsutaan ja vanhurskautetaan ja pyhitetään Jumalan suuressa armossa ilman vastaanottajien omia ansioita ja tekoja ja yritystä, vaikka tietysti uskovina me saamme myös ensin etsiä valtakuntaansa ja vanhurskauttaan ja kaikessa turvata ja kiittää Isää Yeshuan nimessä, amen.
16323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Suomen juutalaisten tietämys on laajempi ja syvempi kuin krisittyjen Tanahista. Sitäpaitsi ei toisen jumalan houkutuksen varominen suurta viisauta vaadi. Tiedät kyllä kysymättäkin sen.
Jotta sinun ei tarvitse vetää silmiäsi viattoman pyöreäksi ja väittää, ettet tajua mitä tarkoitan, niin sanon (taas kerran) asian niin selvästi että sokea Reettakin näkee lukea:

Juutalaisilla on liitto Jlan kanssa ja he eivät saa pitää muita jumalia kuin JHWH. Kaikki muut jumalat on heidän näkökulmastaan kiellettyjä. Muut kansat saavat pitää minkä jumalan tahtovat , mutta juutalaisille on sallittu vain yksi jumala, JHWH. Hänellä ei ole ruumista, eikä mitään ruumiiseen liittyvää, ei poikaa, ei ihmisenä syntynytta jumalaa eikä äitiä.
Kerran vielä: Jla on yksi ja Hänen liittonsa juutalaisten kanssa ikuinen.

Äänestä
  • vaikka aihetta sivusitkin Juutalaisten Kuninkaan osalta. Viestisi sisälti rohkeita väitteitä, sillä Pojasta on aivan selvästi Vanhan Testamentin kirjoituksissa kerrottu. Juutalaisten liitosta olen samaa mieltä, mutta ongelma onkin sydämen asenteen muutosvälttämättömyydestä Jumalan tahdon mukaiseen mieleenlaatuun ja antaa sen Henkensä siunauksessa ja kasteessa ja vanhurskaudessa, ja Uusi liitto on myös Yeshuassa annettu ensisijaisesti juutalaisille, jotka sitä tahtovat. Tietysti jos sitä ei tahdota, niin silloin on inhimillistä ja sielullista kiistää sen todellisuus ja armo, koska ei päästä maistamaan Jumalan hyvää ja elävää sanaa Herrassa Yeshuassa. Näinhän se oli Vanhan Testamentin profeettojen ja pyhien ja kansan suhteen, että julistajat ja heidän mukaan parannuksen tehneet saivat kokea lupauksien täyttymistä, mutta vastustajille ei jäänyt oikein muuta mahdollisuutta kuin mieluumin kuunnella vääriä profeettoja ja kannustaa toisiakin heitä kuuntelemaan. Iisebal baalin pappeine on surullinen kuvaus siitä, että ei pappien määrä kerro ollenkaan siitä, kenen kautta Herra toimii, mutta kertoo siitä, miten ihmiset toivivat suhteessa elävään Jumalaa, jos ei totuudellinen ja armollinen Herra saa sitä sijaa, jonka ensimmäinen käsky koko Israelille hänestä esille tuo, kuten sinäkin sen tiedät, ja Herran Nimi on annettu jo kauan sitten, sillä olemme eläneet viimeisiä päiviä ja kohta 2000 vuotta ja pian alkaa sapatin lepopäivä, sitä ennen kuitenkin kaikki koetellaan kuten ennenkin on Herran omien kulta tulessa puhdistettu, jos on vain tahtoa lähestyä ja pyhittyä ja tahtoaan tehdä.

    Itse aiheesta: Oletko lukenut Uuden Testamenti rukoillen ja koetellen vai voitko hyljätä sen sanoman sillä perusteella mitä nimikristityt ovat tehneet juutalaisille eksymyksessään tai mitä Yeshuan opetuslapset sinulle esille tuovat Herran Hengen johdatuksessa?

    Äänestä

  • mitään kirjoittanut kirjoitti:

    vaikka aihetta sivusitkin Juutalaisten Kuninkaan osalta. Viestisi sisälti rohkeita väitteitä, sillä Pojasta on aivan selvästi Vanhan Testamentin kirjoituksissa kerrottu. Juutalaisten liitosta olen samaa mieltä, mutta ongelma onkin sydämen asenteen muutosvälttämättömyydestä Jumalan tahdon mukaiseen mieleenlaatuun ja antaa sen Henkensä siunauksessa ja kasteessa ja vanhurskaudessa, ja Uusi liitto on myös Yeshuassa annettu ensisijaisesti juutalaisille, jotka sitä tahtovat. Tietysti jos sitä ei tahdota, niin silloin on inhimillistä ja sielullista kiistää sen todellisuus ja armo, koska ei päästä maistamaan Jumalan hyvää ja elävää sanaa Herrassa Yeshuassa. Näinhän se oli Vanhan Testamentin profeettojen ja pyhien ja kansan suhteen, että julistajat ja heidän mukaan parannuksen tehneet saivat kokea lupauksien täyttymistä, mutta vastustajille ei jäänyt oikein muuta mahdollisuutta kuin mieluumin kuunnella vääriä profeettoja ja kannustaa toisiakin heitä kuuntelemaan. Iisebal baalin pappeine on surullinen kuvaus siitä, että ei pappien määrä kerro ollenkaan siitä, kenen kautta Herra toimii, mutta kertoo siitä, miten ihmiset toivivat suhteessa elävään Jumalaa, jos ei totuudellinen ja armollinen Herra saa sitä sijaa, jonka ensimmäinen käsky koko Israelille hänestä esille tuo, kuten sinäkin sen tiedät, ja Herran Nimi on annettu jo kauan sitten, sillä olemme eläneet viimeisiä päiviä ja kohta 2000 vuotta ja pian alkaa sapatin lepopäivä, sitä ennen kuitenkin kaikki koetellaan kuten ennenkin on Herran omien kulta tulessa puhdistettu, jos on vain tahtoa lähestyä ja pyhittyä ja tahtoaan tehdä.

    Itse aiheesta: Oletko lukenut Uuden Testamenti rukoillen ja koetellen vai voitko hyljätä sen sanoman sillä perusteella mitä nimikristityt ovat tehneet juutalaisille eksymyksessään tai mitä Yeshuan opetuslapset sinulle esille tuovat Herran Hengen johdatuksessa?

    Kuule, älä viitsi opettaa koiraa istumaan.
    Kuten sanoin, juutalaiset tuntevat kyllä Tanahin ja sen kaikki puolet paremmin kuin koko kristityjen joukko yhdessä. Jos sinun uskontosi opetta siitä jotain ,niin saat pitää uskosi. Me pidämme oman liittomme ja kuuntelemme mitä Jla opettaa Hänestä ja elämästä.
    Jos haluat kasvaa kristittynä ja ja lainata toisen uskonnon kirjaa siihen, niin voit sen tehdä, emme peri siitä mitään copyrigtia.
    Muista kuitenkin mikä ja kuka olet ja anna muillekin oma arvonsa. Kun me elämme sovussa niin ei synny riitaa eikä pahaa mieltä kenellekään. Sopiiko näin? Sinä kuljet omaa tietäsi ja me omaamme,näin me mahdumme hyvin samalle Tellukselle

    Äänestä

  • vastaan kun kysyit kirjoitti:

    Kuule, älä viitsi opettaa koiraa istumaan.
    Kuten sanoin, juutalaiset tuntevat kyllä Tanahin ja sen kaikki puolet paremmin kuin koko kristityjen joukko yhdessä. Jos sinun uskontosi opetta siitä jotain ,niin saat pitää uskosi. Me pidämme oman liittomme ja kuuntelemme mitä Jla opettaa Hänestä ja elämästä.
    Jos haluat kasvaa kristittynä ja ja lainata toisen uskonnon kirjaa siihen, niin voit sen tehdä, emme peri siitä mitään copyrigtia.
    Muista kuitenkin mikä ja kuka olet ja anna muillekin oma arvonsa. Kun me elämme sovussa niin ei synny riitaa eikä pahaa mieltä kenellekään. Sopiiko näin? Sinä kuljet omaa tietäsi ja me omaamme,näin me mahdumme hyvin samalle Tellukselle

    Sillä Uuden Liiton pyhät kirjoitukset ovat ensisijaisesti juutalaisille Jumalalta ja todistavat Messias Yeshuasta. Tämä on Jumalan suurta armoa ja totuutta ja rakkautta juutalaisia ja kaikkia ihmisiä kohtaan, koska hänellä on hyvä ajatukset rauhan ajatuksineen meitä ihmisiä kohtaan. Kyse on tästä Liitosta Israelin pyhän Herran Yeshuan kanssa:

    ´"Katso, päivät tulevat, sanoo Herra, jolloin minä kylvän Israelin maahan ja Juudan maahan ihmisen siementä ja karjan siementä. Ja niinkuin minä olen valvonut repiäkseni ja kukistaakseni heitä, hajottaakseni ja hävittääkseni, tuottaakseni onnettomuutta, niin minä olen valvova rakentaakseni ja istuttaakseni heitä, sanoo Herra. Niinä päivinä ei enää sanota: 'Isät söivät raakoja rypäleitä, lasten hampaat heltyivät'; vaan jokaisen on kuoltava oman syntivelkansa tähden. Jokaiselta ihmiseltä, joka syö raakoja rypäleitä, heltyvät hänen omat hampaansa. Katso, päivät tulevat, sanoo Herra, jolloin minä teen Israelin heimon ja Juudan heimon kanssa Uuden Liiton; en sellaista liittoa kuin se, jonka minä tein heidän isäinsä kanssa silloin, kun minä tartuin heidän käteensä ja vein heidät pois Egyptin maasta, ja jonka liittoni he ovat rikkoneet, vaikka minä olin ottanut heidät omikseni, sanoo Herra. Vaan tämä on se liitto, jonka minä teen Israelin heimon kanssa niiden päivien tultua, sanoo Herra: Minä panen lakini heidän sisimpäänsä ja kirjoitan sen heidän sydämiinsä; ja niin minä olen heidän Jumalansa, ja he ovat minun kansani. Silloin ei enää toinen opeta toistansa eikä veli veljeänsä sanoen: 'Tuntekaa Herra'. Sillä he kaikki tuntevat minut, pienimmästä suurimpaan, sanoo Herra; sillä minä annan anteeksi heidän rikoksensa enkä enää muista heidän syntejänsä. Näin sanoo Herra, joka on pannut auringon valaisemaan päivää, kuun ja tähdet lakiensa mukaan valaisemaan yötä, hän, joka liikuttaa meren, niin että sen aallot pauhaavat, Herra Sebaot on hänen nimensä: Jos väistyvät nämä lait minun kasvojeni edestä, silloin myös lakkaavat Israelin jälkeläiset olemasta kansa minun kasvojeni edessä ainiaan. Näin sanoo Herra: Jos voidaan mitata taivaat ylhäällä ja tutkia maan perustukset alhaalla, silloin vasta minä hylkään Israelin jälkeläiset kaikki, kaiken sen tähden, mitä he ovat tehneet, sanoo Herra.´(Jeremia 31:27-)

    Vaikka Jumala tietysti antoi Mooseksen kautta liiton, joka on voimassa juutalaisille, niin vielä paljon arvokkaamman liiton syntien anteeksiantamukseksi Israelin pyhä Herra antoi Messias Yeshuan eli Immanuelin ja Jumalan Pojan kautta. Jumalan säätämys oli peite Israelin silmillä, niin että loukkaannuttiin Kompastuksen Kallioon, vaikka kaikki eivät kompastunetkaan Jumalan armon mukaan ja myös monet tuhannet, jopa kymmenet tulivat tunnustamaan Yeshuan, kun näkivät ne ihmeet ja merkit, joita Herra Yeshua teki opetuslastensa kautta Pyhän Hengen armoteoissa. Tähän parempaan ja täydelliseksi tekevään Jumalan vanhurskauden ja pyhyyden suhteen vastaanotettavaksi ihmisille, ensin juutalaisille sitten myös pakanakansoille, Yeshua toi Uuden Testamentin pyhät kirjoitukset ja viimeisenä on Herran Päivää kuvaava Ilmestyskirja suoraan Isän Jumalan antamana Yeshuan ja enkelin ja Johanneksen kautta kirjoitettuna meidänkin autuaaksitekemiseksi.

    Äänestä

  • vastaan kun kysyit kirjoitti:

    Kuule, älä viitsi opettaa koiraa istumaan.
    Kuten sanoin, juutalaiset tuntevat kyllä Tanahin ja sen kaikki puolet paremmin kuin koko kristityjen joukko yhdessä. Jos sinun uskontosi opetta siitä jotain ,niin saat pitää uskosi. Me pidämme oman liittomme ja kuuntelemme mitä Jla opettaa Hänestä ja elämästä.
    Jos haluat kasvaa kristittynä ja ja lainata toisen uskonnon kirjaa siihen, niin voit sen tehdä, emme peri siitä mitään copyrigtia.
    Muista kuitenkin mikä ja kuka olet ja anna muillekin oma arvonsa. Kun me elämme sovussa niin ei synny riitaa eikä pahaa mieltä kenellekään. Sopiiko näin? Sinä kuljet omaa tietäsi ja me omaamme,näin me mahdumme hyvin samalle Tellukselle

    Kun siitä saamme Jumalan armossa ja totuudessa ja Hengessä lukea ja ottaa opiksi vanhurskaaksi vaellukseksi niinkuin on kirjoitettu elävän veden virtaamisesta ja sen suuresta armosiunauksesta Israelille ja kaikkille sitä janoaville ja siitä elämän täydeyden ylistevuotaiseksi jaloksi ja pyhäksi astiaksi meitä kaikkia kutsutaan, ja autuaat ne, jotka Herraa kiittävät, sillä on sen hedelmä, kun saamme antaa suuta Pojalle, joka on syntimme sovittanut ja istuu Isän Jumalan oikealla puolella, niinkuin todistusta Henkensä kautta vaikuttaa taivaallisissa, amen. HalleluYeshua! Ihmisinä meidän kannattaa varoa tekemästä itsestämme Jumalan mielenmukaisia oman mielemme mukaan, sillä tärkeää on ottaa vastaan uusi sydän ja uusi mieli ja uusi liitto Herran Hengen kastamana ja juoda siitä vanhurskauden Lähteestä, jota on niin paljon tämän maailman taholta halveksittu, sillä ei ole ymmärretty sen ainutlaatuista tärkeyttä ja Jumalan tahtoa jokaiselle ihmiselle autuudeksi ennenkaikkea tämän maailman jälkeisessä Jumalan valtakunnassa, sillä täällä on ahdistusta ja koetusta ja heikkoutta ja muuta lihan mielenmukaista, mutta perillä kyyneleet kuivataan ja uudestetaan ylösnousemusruumiiksi hengelliseksi, vaikka jo täällä saamme maistaakin Jumalan elävää sanaa Yeshuan elävässä vedessä ja Pyhässä Hengessä, niinkuin on kirjoitettu: ´Herra sanoi ja tapahtui niin´ ja tässä ´sinun syntisi on sinulle anteeksiannetut, ota vastaan Pyhän Hengen kaste!´, amen Yeshuassa, hallelujah!

    Sinun kannattaa ottaa esille Uuden Liiton pyhät kirjoitukset, hepreaksi Ha´Brith Ha´Chadash jos sinua on siunattu sillä armolla, että voi lukea pyhiä kirjoituksia hepreaksi. Vielä paljon suuremman siunaukset tulet saamaan niinkuin voimme lukea siitä uudesta vahvasta Hengestä, jolla Yeshua kastaa omansa Yksi omaksi seurakuntaruumiikseen ja maailmasta uloskutsuttujen joukoon saamaan luvatun perintöosan pyhilleen, amen.

    ´Mutta Israelin heimo sanoo: 'Herran tie ei ole oikea'. Minunko tieni eivät olisi oikeat, te Israelin heimo? Eikö niin: teidän omat tienne eivät ole oikeat! Niinpä minä tuomitsen teidät, te Israelin heimo, itsekunkin hänen teittensä mukaan, sanoo Herra, Herra. Kääntykää, palatkaa pois kaikista synneistänne, ja älköön syntivelka tulko teille lankeemukseksi. Heittäkää pois päältänne kaikki syntinne, joilla te olette rikkoneet, ja tehkää itsellenne uusi sydän ja uusi henki. Ja minkätähden te kuolisitte, Israelin heimo? Sillä ei ole minulle mieleen kuolevan kuolema, sanoo Herra, Herra. Siis kääntykää, niin te saatte elää."´ (Hesekiel 18:29-)

    ´Peitä kasvosi näkemästä minun syntejäni, pyyhi pois kaikki minun pahat tekoni. Jumala, luo minuun puhdas sydän ja anna minulle uusi, vahva henki. Älä heitä minua pois kasvojesi edestä, äläkä ota minulta pois Pyhää Henkeäsi. Anna minulle jälleen autuutesi ilo, ja tue minua alttiuden hengellä. Minä tahdon opettaa väärille sinun tiesi, että syntiset sinun tykösi palajaisivat. Päästä minut verenvioista, Jumala, minun autuuteni Jumala, että minun kieleni riemuitsisi sinun vanhurskaudestasi. Herra, avaa minun huuleni, että minun suuni julistaisi sinun kiitostasi.´ (Psalmi 51:9[11]-)

    Äänestä

  • vastaan kun kysyit kirjoitti:

    Kuule, älä viitsi opettaa koiraa istumaan.
    Kuten sanoin, juutalaiset tuntevat kyllä Tanahin ja sen kaikki puolet paremmin kuin koko kristityjen joukko yhdessä. Jos sinun uskontosi opetta siitä jotain ,niin saat pitää uskosi. Me pidämme oman liittomme ja kuuntelemme mitä Jla opettaa Hänestä ja elämästä.
    Jos haluat kasvaa kristittynä ja ja lainata toisen uskonnon kirjaa siihen, niin voit sen tehdä, emme peri siitä mitään copyrigtia.
    Muista kuitenkin mikä ja kuka olet ja anna muillekin oma arvonsa. Kun me elämme sovussa niin ei synny riitaa eikä pahaa mieltä kenellekään. Sopiiko näin? Sinä kuljet omaa tietäsi ja me omaamme,näin me mahdumme hyvin samalle Tellukselle

    Messias Yeshuassa, sillä on paljon enemmän kuin vain tämän telluksen merkitys ja aika.

    > Kun me elämme sovussa niin ei synny riitaa eikä pahaa mieltä kenellekään. Sopiiko näin? Sinä kuljet omaa tietäsi ja me omaamme,näin me mahdumme hyvin samalle Tellukselle

    Israelin pyhällä Jumalalla Herralla Sebaotilla on paljon enemmän annettavana pyhilleen, kuin vain tämän maailman anti, joka on katoavaa, sillä tahtoo antaa katoamatonsa ja halajaa kaikkia ihmisiä yhteyteensä, vaikka monet ovat ajautuneet hänestä kauas etsiessään elämäntäyteyttä vääriltä vuotavilta ja saastaisilta turmelluksen lähteiltä.

    Jumalan rakkaus vetää meitä kaikkia parannukseen ja Jumalan armo kasvattaa meitä elämään vanhurskautensa ja armonsa ja totuutensa vaikuttamaa pyhää elämää itsessään ja rauhassaan ja tietysti myös suhteessa lähimmäisiin ja niinkuin voimme tehdä myös pitäessämme esillä tahtoaan siltä osin kuin sitä voimme tehdä armossaan tai sielullisesti.

    Tietysti itse valitsemme tiemme sen mukaan kuin hyväksi näemme ja Herraa tunnemme ja johdattaa, suokoon Israelin pyhä herra sinulle ja minulle hengellistä hyvää, niinkuin tahtoo hyväksi nähdä ja tehdä, sillä Herra on hyvä ja armonsa pysyy iankaikkesti, toivottavasti voi sanoa ´amen!´ totuudellisesta sydämmestä tähän hyvään anomukseen.

    Äänestä

  • Jumalan valtakunnass kirjoitti:

    Messias Yeshuassa, sillä on paljon enemmän kuin vain tämän telluksen merkitys ja aika.

    > Kun me elämme sovussa niin ei synny riitaa eikä pahaa mieltä kenellekään. Sopiiko näin? Sinä kuljet omaa tietäsi ja me omaamme,näin me mahdumme hyvin samalle Tellukselle

    Israelin pyhällä Jumalalla Herralla Sebaotilla on paljon enemmän annettavana pyhilleen, kuin vain tämän maailman anti, joka on katoavaa, sillä tahtoo antaa katoamatonsa ja halajaa kaikkia ihmisiä yhteyteensä, vaikka monet ovat ajautuneet hänestä kauas etsiessään elämäntäyteyttä vääriltä vuotavilta ja saastaisilta turmelluksen lähteiltä.

    Jumalan rakkaus vetää meitä kaikkia parannukseen ja Jumalan armo kasvattaa meitä elämään vanhurskautensa ja armonsa ja totuutensa vaikuttamaa pyhää elämää itsessään ja rauhassaan ja tietysti myös suhteessa lähimmäisiin ja niinkuin voimme tehdä myös pitäessämme esillä tahtoaan siltä osin kuin sitä voimme tehdä armossaan tai sielullisesti.

    Tietysti itse valitsemme tiemme sen mukaan kuin hyväksi näemme ja Herraa tunnemme ja johdattaa, suokoon Israelin pyhä herra sinulle ja minulle hengellistä hyvää, niinkuin tahtoo hyväksi nähdä ja tehdä, sillä Herra on hyvä ja armonsa pysyy iankaikkesti, toivottavasti voi sanoa ´amen!´ totuudellisesta sydämmestä tähän hyvään anomukseen.

    No, jops kerran ei viesti muuten mene perille, niin ehkä kieppi rautalankaa on paikallaan.

    Juutalaisilla ei ole mitään mielipidettä muiden uskonnosta. Jos kysyt, tunnenko mormonismia, niin sanon että tunnen, samoin tunnen buddhismia ja hinduismia. Olen, näetsen, yleissivistynyt ihminen.
    Mutta jos kysyt, mitä mieltä olen mormoonien opista jonka mukaan on olemassa monta taivasta, niin sanon etten ole mitään mieltä. En ota kantaa asioihin jotka vaativat vakaumuksen syvällistä tuntemista ja ( tässä kysesissä tapauksessa jossa nyt olemme), yhteistä arvopohjaa. Toisin sanoen en ota kantaa toisen uskonnon jumalakuvaan tai muuhun muutoin kuin kulttuurin kannalta.

    Näen että sinulle olisi hyvin tärkeää saada jostakusta juutalaisesta irroitettua tunnustus että meillä, sinulla ja minulla, olisi yhteinen usko. Siihenhän nojaa messias-kristillisyyskin. Ikävä kyllä tuo on yhtä perusteetonta kuin mustalaisten usko siitä, että he ovat juutalaisia. He eivät ole juutalaisia ettekä tekään. Lisäksi jeesus ei ole messias, vaikka tarjoilisit väitteen vasikannahkaan kirjoitettuna. Perusteluni olen selittänyt niin monta kertaa etten enää viitsi toistaa sitä.


    Voit rauhassa pitää kristillsen uskosi , eihän se ole yhtään sen huononpi kuin mikään muukaan.

    Äänestä

  • vastaan kun kysyt kirjoitti:

    No, jops kerran ei viesti muuten mene perille, niin ehkä kieppi rautalankaa on paikallaan.

    Juutalaisilla ei ole mitään mielipidettä muiden uskonnosta. Jos kysyt, tunnenko mormonismia, niin sanon että tunnen, samoin tunnen buddhismia ja hinduismia. Olen, näetsen, yleissivistynyt ihminen.
    Mutta jos kysyt, mitä mieltä olen mormoonien opista jonka mukaan on olemassa monta taivasta, niin sanon etten ole mitään mieltä. En ota kantaa asioihin jotka vaativat vakaumuksen syvällistä tuntemista ja ( tässä kysesissä tapauksessa jossa nyt olemme), yhteistä arvopohjaa. Toisin sanoen en ota kantaa toisen uskonnon jumalakuvaan tai muuhun muutoin kuin kulttuurin kannalta.

    Näen että sinulle olisi hyvin tärkeää saada jostakusta juutalaisesta irroitettua tunnustus että meillä, sinulla ja minulla, olisi yhteinen usko. Siihenhän nojaa messias-kristillisyyskin. Ikävä kyllä tuo on yhtä perusteetonta kuin mustalaisten usko siitä, että he ovat juutalaisia. He eivät ole juutalaisia ettekä tekään. Lisäksi jeesus ei ole messias, vaikka tarjoilisit väitteen vasikannahkaan kirjoitettuna. Perusteluni olen selittänyt niin monta kertaa etten enää viitsi toistaa sitä.


    Voit rauhassa pitää kristillsen uskosi , eihän se ole yhtään sen huononpi kuin mikään muukaan.

    kirjoituksien lukemisesta, ja sinä väännät rautalangasta ja monista muista. En sinulta kaipaa tunnustusta, mutta toivon sinun tulevan tuntemaan Israelin Pyhän Herran Yeshuan ja hänet suullasi tunnustavan, sillä sen kautta pelastutaan ja sydämen uskolla vanhurskaudutaan. Herra suokoon sinulle armoaan ja totuuttaan, amen.

    Äänestä

  • totuudelliseen tuntoon synnistä ja vanhurskaudesta ja tuomiosta.

    Äänestä

  • Testamentin (Liiton) kirjoitti:

    kirjoituksien lukemisesta, ja sinä väännät rautalangasta ja monista muista. En sinulta kaipaa tunnustusta, mutta toivon sinun tulevan tuntemaan Israelin Pyhän Herran Yeshuan ja hänet suullasi tunnustavan, sillä sen kautta pelastutaan ja sydämen uskolla vanhurskaudutaan. Herra suokoon sinulle armoaan ja totuuttaan, amen.

    Kirjoitin sinulle jotta voisit tajuta kuinka turhaa ja tarpeetonta on koettaa käännyttää. Sen asemasta voisit kunnioittaa eri kansaan kuuluvia ihmisiä.

    Tiedän että on paljon kristittyjäkin joiden kunnioitus ja rakkaus loppuu kuin seinään siinä vaiheessa kun he tajuavat että he eivät saa juutalaisia käännytetyksi tai joille selviää, ettei kolmiyhteinen jumala ole sama kuin JHWH. Kutsun sitä rakkautta juutalaisia kohtaan "Lutherin rakkaudeksi". Hänhän alkoi vihata juutalaisia kun tajusi, että hänen rakkaudeltaan oli pudonnut pohja. Hän rakasti jotta olisi saanut käännytettyä ja kun se ei
    tapahtunut, suuttui ja muodostui yhdeksi osaksi juutalaisvihaajia joiden julmin ilmentymä oli Shoa.

    Äänestä

  • vastaan kun kysyt kirjoitti:

    No, jops kerran ei viesti muuten mene perille, niin ehkä kieppi rautalankaa on paikallaan.

    Juutalaisilla ei ole mitään mielipidettä muiden uskonnosta. Jos kysyt, tunnenko mormonismia, niin sanon että tunnen, samoin tunnen buddhismia ja hinduismia. Olen, näetsen, yleissivistynyt ihminen.
    Mutta jos kysyt, mitä mieltä olen mormoonien opista jonka mukaan on olemassa monta taivasta, niin sanon etten ole mitään mieltä. En ota kantaa asioihin jotka vaativat vakaumuksen syvällistä tuntemista ja ( tässä kysesissä tapauksessa jossa nyt olemme), yhteistä arvopohjaa. Toisin sanoen en ota kantaa toisen uskonnon jumalakuvaan tai muuhun muutoin kuin kulttuurin kannalta.

    Näen että sinulle olisi hyvin tärkeää saada jostakusta juutalaisesta irroitettua tunnustus että meillä, sinulla ja minulla, olisi yhteinen usko. Siihenhän nojaa messias-kristillisyyskin. Ikävä kyllä tuo on yhtä perusteetonta kuin mustalaisten usko siitä, että he ovat juutalaisia. He eivät ole juutalaisia ettekä tekään. Lisäksi jeesus ei ole messias, vaikka tarjoilisit väitteen vasikannahkaan kirjoitettuna. Perusteluni olen selittänyt niin monta kertaa etten enää viitsi toistaa sitä.


    Voit rauhassa pitää kristillsen uskosi , eihän se ole yhtään sen huononpi kuin mikään muukaan.

    uskoo olevansa juutalaisten jälkeläisiä.
    Hekin ovat niitä äärikristittyjen aivopesemiä.

    Äänestä

  • aivopesu pannaan kirjoitti:

    uskoo olevansa juutalaisten jälkeläisiä.
    Hekin ovat niitä äärikristittyjen aivopesemiä.

    Voi olla niin, olen vain kohdannut heitä ja siksi mainitsin asiasta.

    Äänestä

  • kaikista valheista ainakin siltä osin kuin ne ymmärrät, ja jos tahdot tulla totuutta paremmin tuntemaan ja pyhittyä siinä, niin pyydä avuksesi Herraa Jeesusta Juutalaisten Kuninkaana, sillä on hyvä kaikille jotka tahtovat parannusta eli mielenmuutosta tahtonsa mukaan tehdä. Perkele tahtoo eksyttää kaikki ihmiset eikä ole erotusta juutalaisten ja pakanakansojen ihmisten välillä, samoin on pelastuksen suhteen Messias Yeshuassa, sillä ei Herralle ole mieleen jumalattoman kuolema vaan suuri on ilo taivaassa jokaisesta ihmisestä, joka tekee parannuksen ja pysyttää itsensä Jumalan armossa ja totuudessa, ja kiittää ja kunnioittaa Israelin pyhää Jumalaa, vaikka eivät vielä häntä tunnekaan tai tunnusta, mutta Jumala on uskollinen myös valituille uskottomille, sillä itseään ja hyvyyttää ja valintaasa ei voi kieltää eikä kutsuaan kadu. Siunaa juutalaisia ja Israelia, niin saat itsekin siunausta tehden Jumalan tahtoa ja niinkuin on kirjoitettu että niität sitä mitä kylvät, jos siis siunaat ja pysyt totuudessa, niin saat myös itse siunausta ja armoa Jumalan totuudessa eli Herrassa Yeshuassa, amen.

    Kirjoitan tämän kaiken sinulle, että ymmärtäisit Jumalan tahdon mukaisen, sillä vaikka kaikki juutalaiset eivät totuudessa ole, niin voivat siihen tulla, samoin kuin sinäkin, etkä paranna asemaasi Jumalan edessä vihaamalla tai kiroamalla juutalaisia tai ketään muitakaan, mutta tekemällä mielenmuutoksen Yeshuan opetuksen mukaan Uudessa Testamentissa opetettuna, voit todella jopa syntyä Jumalan lapseksi, joka sinut tahtoo pelastaa synneistäsi ja niiden orjuudesta ja kaikesta pimeydestä kuten valheista ja vihasta, sillä paljon parempi on kaikkien päästä niistä eroon ja alkaa lähestymään elävää Jumalaa valtakuntaansa etsien ja siten uudistua elävän veden ja Pyhän Hengen kautta. Tämä koskee kaikkia ihmisiä, niin muslimeja kuin nimikristittyjä eikä ole erotusta ihmisten välillä vaan se, joka kylvää hengelliseen Yeshuassa saa myös niittää hengellistä Yeshuassa ja vaikka maailmassa olisi ahdistus tai mikä tahansa, saa olla autuas, sillä päämäärämme on vasta täältä lähtiessämme Isän Jumalan ja Pojan Yeshuan valtakuntaan ja iloonsa, jonka suo omilleen, amen.

    Äänestä

  • vastaan kun kysyt kirjoitti:

    Kirjoitin sinulle jotta voisit tajuta kuinka turhaa ja tarpeetonta on koettaa käännyttää. Sen asemasta voisit kunnioittaa eri kansaan kuuluvia ihmisiä.

    Tiedän että on paljon kristittyjäkin joiden kunnioitus ja rakkaus loppuu kuin seinään siinä vaiheessa kun he tajuavat että he eivät saa juutalaisia käännytetyksi tai joille selviää, ettei kolmiyhteinen jumala ole sama kuin JHWH. Kutsun sitä rakkautta juutalaisia kohtaan "Lutherin rakkaudeksi". Hänhän alkoi vihata juutalaisia kun tajusi, että hänen rakkaudeltaan oli pudonnut pohja. Hän rakasti jotta olisi saanut käännytettyä ja kun se ei
    tapahtunut, suuttui ja muodostui yhdeksi osaksi juutalaisvihaajia joiden julmin ilmentymä oli Shoa.

    Jumalan antamasta todistuksesta ja Pojasta Yeshuasta Uuden Testamentin pyhissä kirjoituksissa. Ei tässä ole mitään tarvetta käännyttää tai olla kunnioittamatta eikä myöskään ole mitään kestettävää, sillä voimme aivan rauhassa esittää näkemyksiä, mutta et ole vieläkään kertonut oletko lukenut nämä pyhät kirjoitukset.

    Minun rakkauteni juutalaisia kohtaan ei perustu siihen, miten suhtautuvat minuun, vaikka tietysti toivon kunnioitusta, sillä tiedän, että on Isän Jumalan tahto aivan samoin kuin armon ja totuuden vastaanottaminen Pojassaan Yeshuassa, Nasaretilaiseksi Herraa myös kutsutaan niinkuin siellä asui lapsuus ja nuoruus aikoinaan ja myös tapansa mukaan joko sapatin lauantai kävi synagoogassa ja saivat kuulla niitä armon ja totuuden sanoja, joita puhui, ja valitettavasti monet loukkaantuivat, kun toi esille sen, kuinka pakanat voivat kuulla ja uskoa Jumalan sanan ja tahdon ja sitä myös tahtovat tehdä. Tietenkään tämä ei sulje pois sitä suurta Jumalan rakkautta myös valintun Israelin ja juutalaisten osalta, kunhan vain tahdotaan tunnustaa Yeshua ja muuttaa mielet Jumalan tahdon mukaan eikä ajatella ja tahdota silmänlumetta ja valhetta totuuden sijaan.

    Jumalan armosta olen saanut pyytää Jumalan armoa ja totuutta ja sitä jokainen anova saa ja etsivä löytää, sillä Herra on hyvä ja armonsa pysyy iankaikkisesti, amen.

    Toivon, että jokainen juutalainen ja muslimi ja kristitty ja kaikki muutkin ihmiset voivat kääntyä Jumalan puoleen Yeshuan Nimessä, sillä on Herra, joka antaa hyvää hengellistä vanhurskauttaan ja pyhittää omansa, jotka luokseen tahtovat tulla, pyhien kirjoituksien ja Pyhän Hengen opetuksella. Tietysti sielullisina vaeltaessamme täällä voi olla vaikeaa oikein tulkita Jumalan johdatusta ja tahtoa omalla kohdalla, mutta se on varmaa, että ilman Yeshuaa ei kenelläkään ole mitään toivoa eikä tulevaisuutta Jumalan valtkakunnan suhteen, amen.

    Toivotaan ettei kukaan loukkaannu Israeliin ja Kuninkaaseen ja hänen ilmoitukseensa Ilmestyskirjassa ja siinä evankeliumissa, mikä on pyhissä kirjoituksissa ilmoitettu, että voimme tuntea mielensä laadun ja sen mukaan muuttua Herran Hengen armossa ja totuudessa, toivon, että voit yhtyä ´amen´ todistuksellasi tähän, jos koet sen olevan Jumalan tahdon mukainen, muutoin sinun kannattaa tutkia Uuden Liiton kirjoituksia ja pyytää Jumalan Hengen opetusta, sillä molempia tarvitaan niinkuin Mestari opetti, ettemme opetuslapsinaan eksyisi kaikenlaisiin opintuuliiin, vaikka haparoimme ja voimme langetakin, mutta niistäkin Herra tahtoo meidän nousevan, sillä ei Herralle ole mieleen jumalattoman kuolema, amen.

    Äänestä

  • aivopesu pannaan kirjoitti:

    uskoo olevansa juutalaisten jälkeläisiä.
    Hekin ovat niitä äärikristittyjen aivopesemiä.

    ´Ja Jumala on eläviksi tehnyt teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja synteihinne, joissa te ennen vaelsitte tämän maailman menon mukaan, ilmavallan hallitsijan, sen hengen hallitsijan, mukaan, joka nyt tekee työtään tottelemattomuuden lapsissa, joiden joukossa mekin kaikki ennen vaelsimme lihamme himoissa, noudattaen lihan ja ajatusten mielitekoja, ja olimme luonnostamme vihan lapsia niinkuin muutkin; mutta Jumala, joka on laupeudesta rikas, suuren rakkautensa tähden, jolla hän on meitä rakastanut, on tehnyt meidät, jotka olimme kuolleet rikoksiimme, eläviksi Kristuksen kanssa-armosta te olette pelastetut- ja yhdessä hänen kanssaan herättänyt ja yhdessä hänen kanssaan asettanut meidät taivaallisiin Kristuksessa Jeesuksessa, osoittaakseen tulevina maailmanaikoina armonsa ylenpalttista runsautta, hyvyydessään meitä kohtaan Kristuksessa Jeesuksessa. Sillä armosta te olette pelastetut uskon kautta, ette itsenne kautta, se on Jumalan lahja, ette tekojen kautta, ettei kukaan kerskaisi. Sillä me olemme hänen tekonsa, luodut Kristuksessa Jeesuksessa hyviä töitä varten, jotka Jumala on edeltäpäin valmistanut, että me niissä vaeltaisimme. Muistakaa sentähden, että te ennen, te lihanne puolesta pakanat, jotka olette saaneet ympärileikkaamattomien nimen niiltä, joita, lihaan käsillä tehdyn ympärileikkauksen mukaisesti, sanotaan ympärileikatuiksi, että te siihen aikaan olitte ilman Kristusta, olitte vailla Israelin kansalaisoikeutta ja vieraat lupauksen liitoille, ilman toivoa ja ilman Jumalaa maailmassa; mutta nyt, kun olette Kristuksessa Jeesuksessa, olette te, jotka ennen olitte kaukana, päässeet lähelle Kristuksen veressä. Sillä hän on meidän rauhamme, hän, joka teki molemmat yhdeksi ja purki erottavan väliseinän, nimittäin vihollisuuden, kun hän omassa lihassaan teki tehottomaksi käskyjen lain säädöksinensä, luodakseen itsessänsä nuo kaksi yhdeksi uudeksi ihmiseksi, tehden rauhan, ja yhdessä ruumiissa sovittaakseen molemmat Jumalan kanssa ristin kautta, kuolettaen itsensä kautta vihollisuuden. Ja hän tuli ja julisti rauhaa teille, jotka kaukana olitte, ja rauhaa niille, jotka lähellä olivat; sillä hänen kauttansa on meillä molemmilla pääsy yhdessä Hengessä Isän tykö. Niin ette siis enää ole vieraita ettekä muukalaisia, vaan te olette pyhien kansalaisia ja Jumalan perhettä, apostolien ja profeettain perustukselle rakennettuja, kulmakivenä itse Kristus Jeesus, jossa koko rakennus liittyy yhteen ja kasvaa pyhäksi temppeliksi Herrassa; ja hänessä tekin yhdessä muitten kanssa rakennutte Jumalan asumukseksi Hengessä.´ (Efesolaiskirje 2. luku)

    Toki ymmärrän, että tarkoitit lihallista perinnöllisyyttä, mutta se asia onkin ihmisille aivan mahdoton tehtävä, sillä jo Egyptistä Israelin kansaan oli liittynyt sekakansaa, ja Jaakobinkin jälkeläisten synnyttäjiä oli neljä ja näistä kahden sukutaustasta on kerrottu. Samoin Aabraham kutsuttiin nykyisen Irakin alueelta Kaldean Uurista ja jälkeläisenään syntyi Iisakin lisäksi Ismael, samoin Iisakille Eesau. Israelin ollessa pakkosiirtolaisuudessa ja muutoinkin suurimman osan ajasta viimeisen 3,5 vuosituhannen aikana, kukaan ihminen ei todennäköisesti voi tietään ketkä on menneet sisälle tai tulleet ulos. Lisäksi kun tiedetään että Yeshuan opetuslapset olivat juutalaisia ja Herra itse heidät tahtoi kutsua ulos maailmasta ja Jumalan tahtoa tekemättömästä juutalaisuudesta ja niinkuin Herran apostolit ja opetuslapset tekivät ja paljon tuli uskolle kuuliaisia myös Israelissa ja Jerusalemissa, vaikka kaikki eivät tulleetkaan.

    Tosiasia on se hyvä sanoma, minkä Pietari omassa 1. kirjeen alussa esittää hengellisenä tosiasiana, oli sitten tausta lihan puolesta missä tahansa lähtökohdassa: ´Pietari, Jeesuksen Kristuksen apostoli, valituille muukalaisille, jotka asuvat hajallaan Pontossa, Galatiassa, Kappadokiassa, Aasiassa ja Bityniassa, ja jotka Isän Jumalan edeltätietämisen mukaan ovat Hengen pyhittämisen kautta valitut Jeesuksen Kristuksen kuuliaisuuteen ja hänen verellänsä vihmottaviksi. Lisääntyköön teille armo ja rauha. Ylistetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, joka suuren laupeutensa mukaan on uudestisynnyttänyt meidät elävään toivoon Jeesuksen Kristuksen kuolleistanousemisen kautta, turmeltumattomaan ja saastumattomaan ja katoamattomaan perintöön, joka taivaissa on säilytettynä teitä varten, jotka Jumalan voimasta uskon kautta varjellutte pelastukseen, joka on valmis ilmoitettavaksi viimeisenä aikana.´

    Äänestä

sillä se on jokaisen hengellisen juutalaisen suun hedelmää sydämen kyllyydestä, sillä Herra on sovittanut syntimme ja saamme turvata armoonsa ja totuuteensa ja anoa vanhurskauttaan ja hyvyyttään tahtonsa tuntemiseksi ja tekemiseksi, amen. Hallelujah!

Sema Israel, Adonai eloheinu, Adonai ehad, amen!

Rakastetaan Herraa kaikesta sydämmestä ja sielusta ja mielestä, ja lähimmäistä niinkuin itseämme, Herran tahdon mukaan ei mielistellen vaan totuudessa siunaten ja lähimmäsen parasta iankaikkisuuden kannalta tarkastellen ja ristimme ottaen, amen!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kuulopuheiden mukaan kirjoitti:

vai onko monikin lukenut Jumalan antaman todistuksen silminnäkijätodistusten mukaan!

Matteus aloittaa Messias Yeshuasta: ´Messias Yeshuan (Jeesuksen Kristuksen), Daavidin Pojan, Aabrahamin pojan, sukuluettelo. Aabrahamille syntyi Iisak, Iisakille syntyi Jaakob, Jaakobille syntyi Juuda ja tämän veljet, ...´

Näin kerrotaan Jumalan Pojan Yeshuan sukuluettelo Aabrahamista Joosefiin, Miriamin (Maria) mieheen.

Kenellekään ei jää epäselväksi Yeshuan juutalaisuus ja Aabrahamin luvatun siemenen, joka rikkipolkee käärmeen pään ja saa kaiken vallan ja sen aseman, joka hänellä on ollut Jumalan Poikana valtaistuimellaan jo luomisesta ja ennenkuin antoi henkensä ja sielunsa ja verensä ja ruumiinsa, että meillä hänessä voi olla syntiemme anteeksiantamus ja hengellinen elämä lupauksensa mukaan autuaina Jumalan pyhinä, kun uskomme Herraan vaikka emme ole häntä nähneet luonnollisilla silmillämme. Kaikki kiitos ja kunnia Isälle Jumalalle Yeshuan nimessä, amen.

Kiinnostaa tietää juutalaisista Suomessa, kuinka moni on itse lukenut Uuden Testamenti, ja jos on sen lukenut niin onko rukoillut Jumalalta siihen, ovat nämä pyhät kirjoitukset häneltä ihmisten kautta, jotka tuntevat ja saivat vaeltaa Immanuelin ja luvatun Pojan opetuslapsina. Ilman omakohtaista asian tutkimista niinkuin pelkästään sielullisilla ilman hengellistä ja totuudellista lähestymistä näihin kirjoituksiin, voidaan vain toistaa toisten heille esittämiä väitteitä, jotka voivat olla valheellisia tai totuudellisia. Jokainen joka tahtoo asiaa tutkia ja totuutta tähän keskeiseen asiaan, saa sen Yeshuan (JeesuksenI nimessä, sillä kirjoituksen annettiin, että voidaan erottaa valheet totuudesta ja totuus valheista, ja totuus on Yeshuan Herraus ja Jumalan Poikuus, jolla on kaikki valta ja voima ja kirkkaus ja kunnia Isän Jumalan säätämyksen mukaan, sillä isä oli Pojassa ja Poika on isän Jumalan ja ihmisten ainoa Välimies ja Herra ja Jumala, amen.

Jumala tahtoo totuutta salatuimpaan saakka, ja siunaa niitä, jotka hänet löytävät ja uskovat ja vaeltavat armossaan ja totuudessaan niinkuin Abramin kutsui ja siunasi koska rakasti Herraa ja oli valmis antamaan ainosyntyisen lupauksen pojan Iisakin uhriksi, ja oli voimakas esikuva Yeshuasta, joka ristiinnauittiin Golgatalla sillä samalla Morian vuorella, jonne Jumala myös Aabrahamin johdatti koetuksessa, amen.

Ilman rakkautta Aabrahamin Jumalaan, emme voi vaeltaa sillä mielenlaadulla ja sydämen asenteella, johon kutsuu meitä kaikista kansoista, sillä Aabraham tarkoittaa ´kansojen isää´ ja monista kansoista tulevat Herralle uskolliset ja armohdetut rakkautensa vastaanottaneet Yeshuan opetuslapset valtakuntaansa, amen.

Voiko olla surullisempaa kuin se, että pelastus on juutalaisista ja juutalaiset itse eivät tahtoisi sitä hyvää siunausta, jonka Jumala ja Herra Yeshua on suonut antamalla pyhät kirjoitukset ja lupaukset ja liitot ja Jumalan palvelukset ja Messias Yeshuan ja Jumalan valtakunnan. Toki Herran kutsu tulee vielä voimakkaana, mutta jo tänään on parempi tulla uskon kuuliaisuuteen kuin odottaa myöhempiä aikoja, sillä nyt on pelastuksen päivä ja monia kutsutaan ja vanhurskautetaan ja pyhitetään Jumalan suuressa armossa ilman vastaanottajien omia ansioita ja tekoja ja yritystä, vaikka tietysti uskovina me saamme myös ensin etsiä valtakuntaansa ja vanhurskauttaan ja kaikessa turvata ja kiittää Isää Yeshuan nimessä, amen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu