Yhdellä JR44:n lohkolla oli asemasota vaiheessa vastapuolen kanssa muokkaantunut täysin sodankäynnin ja kaikkien sääntöjen vastainen menettely tapa. Naapurin asemiin ei ammuttu eikä vankeja otettu. Molemmin puoliset pakolliset päivittäiset kranaattiannokset ammuttiin pitkin metsiä huolellisesti ohi kaverin korsujen ja juoksuhautojen. Vartiomiehet vaihtelivat tupakoita. Eleltiin rauhassa. Isäukko kävi kertomansa mukaan jopa naapurin kutsusta heidän korsullaan siemaisemassa terästetyt tsaikat. Sotapäiväkirjoihin näitä ei tietenkään oltu kirjattu. Tuolta jaksolta merkinnät olivat kuitenkin epäilyttävän lakoonista luettavaa. Tarkimmat merkinnät olivat lähinnä komppanian tai pataljoonan välisten urheilukilpailujen tulosten kirjauksia. Voisiko tämä olla totta? Että vodkalla naapurin korusussa? Onko kenelläkään kuultuna vastaavia tarinoita asemasodan aikaisista tapahtumista?
Outoa asemasotaa Syvärin rintamalla
Vartiomies
4901
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
99,9 prosenttisesti puhdas tornari, mutta kaipa tuokin periaatteessa mahdollista on:
- jos molemmilla puolilla on joko hemmetin tyhmät/sotimiseen totaalisesti kyrpiintyneet komentajat
- Sotimiseen kyrpiintynyt miesvoima jolla olisi muutakin tekemistä kuin kykkiä juoksuhaudassa päivät läpeensä
- riittävästi rahkeita tuon kaltaiseen toimintaan
ja tuolla viimeisellä tarkoitan lähinnä että jos itse olisin ollut siellä ja olis naapurin puolelta kutsuttu vodkalle niin olisin kyllä epäillyt sitä joko vartiomiesten tylsyydessä tekemäksi pilaksi tai sitten aivan hemmetin huonoksi yritykseksi saada suomalaisia ansaan tms.
ei aleta ampumaan. Yksittäinen vihollinen samaistui kohtalotoveriksi ja hänen annettiin rauhassa esim.hakea tai heittää vettä. Porukalla ammuttu häirintätuli kivääreilläkin poiki jonkunlaisen opetuksen vastatulena naapurin heittimistä.
En tiedä millä lohkolla tämä tapahtui: Laukauksia kyllä vaihdettiin, mutta ammuttiin kepinnokkaan laitettuhin pulloihin, joita oli laitettu välimaastoon sekä suomalisten että venäläisten toimesta.
Kunnes yksi täydennysmies ampui vihollissotilaan ja normaali sodankäynti alkoi jälleen.
noudatettiin jo maailmansota ykkösessä, etenkin englantilaiset tekiv'ät saksalaisille maalitauluja ja antoivat pisteitä . huti laukaukset näytettiin punaiosta rättiä heiluttaen , ampuja joutui luopumaan muonatupakoistaan ja hänelle naurettiin kummallakin puolella.
epäilemättä tätä maaottelu henkeä on esiintynyt meidäkin rintamalla, vahinko vaan että sitä ei ole tarkemmin dopkumentoitu.