Tuhoon tuomittu ajatuskin ja mielisairas ihminen joka näin ajattelee ,naista ei miehestä voi koskaan tulla.
Mutta itse asiaan,miksi tälläiset "korjaukset" kuten nämä friikit sukupuolen"vaihto"leikkauksista sanovat,miksi niitä tehdään veronmaksajain rahoista!?
Kysymyshän ei ole terveydenhuollosta millään lailla vaan lähinnä kosmeettisesta kirurgiasta ja yhden ihmisen typerästä uskomuksesta.
On suoranaista verorahojen haaskausta maksattaa tälläisi toimenpiteitä veromaksajilla,mitä jos joku uskoo olevansa Napoleon,miksi hänelle ei tehdä korhausleikkauskia vaan passitetaan mielisairaalaan jonne hän tosin kuuluukin,mutta sinne kuuluvat myös ihmiset jotka luulevat olevansa eri sukupuolta kuin todellisuudessa ovat.
Mies on mies ja nainen on nainen.
Mutta itse asiaan,miksi tälläiset "korjaukset" kuten nämä friikit sukupuolen"vaihto"leikkauksista sanovat,miksi niitä tehdään veronmaksajain rahoista!?
Kysymyshän ei ole terveydenhuollosta millään lailla vaan lähinnä kosmeettisesta kirurgiasta ja yhden ihmisen typerästä uskomuksesta.
On suoranaista verorahojen haaskausta maksattaa tälläisi toimenpiteitä veromaksajilla,mitä jos joku uskoo olevansa Napoleon,miksi hänelle ei tehdä korhausleikkauskia vaan passitetaan mielisairaalaan jonne hän tosin kuuluukin,mutta sinne kuuluvat myös ihmiset jotka luulevat olevansa eri sukupuolta kuin todellisuudessa ovat.
Mies on mies ja nainen on nainen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
tajua tuota.
Ovat puolueellsia aina kun kyse on hinttareista ja friikeistä.
"Mies on mies ja nainen on nainen. "
Tämä asenne taitaa olla ongelman ydin. Jos sukupuolien sisäisiä ja kulttuurisia ominaisuuksia ei määriteltäisi loppuisivat luultavasti sukupuolenvaihdosleikkauksetkin.
kyllä kummallakin sukupuolella on ominaisuutensa,selkeät ominaisuutensa ja niin pitää ollakkin.
Taidat kannattaa sellaista sukupuoletonta kasvattamista?
Hahahah
Siinähän se ongelma piileekin, että sukupuolet ovat erilaisia myös henkisesti ja fyysinen olemus ja henkinen minä ei kohtaakaan. Ei toisen ja itselleen vieraalta tuntuvan sukupuolen nahoissa ole kivaa kellään.
Olisi kiva kuulla sitä kirkunaa, minkä teini multinikki päästäisi herättyään eräänä aamuna murrosikäisenä tyttönä... ; )
ateistina uskot jo henkiin?
Kohta alat varmaan puhua sieluvalleuksista sun muista,jos joku uskoo olevansa Napoleon eikä takuulla ole sitä niin eikö henkiset minät kohtaa,hahaaha.
Ja minä olen niin hetero mies jos heräisin naisena niin rämpläisin itseni varmaan henkiltä;)
Hhahah henkiset minät,voiih viddu,,,,
"ateistina uskot jo henkiin? "
Sekoitat henkisen ja hengellisen. Henkiset asiat kuuluvat psykologiaan kun taas hengelliset asiat parapsykologiaan, niissä on aikamoinen ero.
Henkinen tarkoittaa yksilön omien tekojen arviointia ikään kuin ulkoapäin ja kykyä eettisiin kannanottoihin,arvioitko itseäsi itsesi ulkopuolelta ikäänkuin toisena persoonana?
Jos se ei ole parapsykologiaa niin mikä sitten on?
Perussivistyksesi puutteet eivät lakkaa hämmästyttämästä minua: sinun mielestäsi sana "henkilö" viittaa parapsykologiaan! :D
Olen pitänytkin sinua hieman yksinkertaisena,olet varmasti jonkinlainen levyseppähitsaaja ammatiltasi??
Henkinen tarkoittaa yksilön omien tekojen arviointia ikään kuin ulkoapäin ja kykyä eettisiin kannanottoihin
eli sinä arvioit isteäsi itsesi ulkopuolelta ikäänkuin toisena persoonana,jos se ei ole parapsykologiaa tai hulluutta,niin voih voih.
Terveen ihmisen ei tarvitse arvioida itseään "ulkopuolisena".
Henkiseen ei kuulu mitään ulkopuolisia tekijöitä. Se tarkoittaa ihmisen itsensä sisäistä ja erityisesti nimenomaan mieleen liittyen. Henkiset voimavarat esimerkiksi tarkoittavat ihmisen mielen sisäisiä voimavaroja.
Hengellisyys sen sijaan viittaa ulkopuolisiin asioihin ja niiden vaikutuksiin ihmisen toimintaan, vaikuttajia jotka ovat tavallisten aistien ulkopuolella joka tekee siitä parapsykologiaa. Tuo aistien ulkopuolisuus on se ratkaiseva tekijä joka erottaa psykologian ja parapsykologian toisistaan.
Periaatteessa toki uskova voi tehdä kaikesta psykologiasta parapsykologiaa mutta moinen on täysin epätieteellistä.
Henkisillä asioilla ei ole mitään tekemistä henkien kanssa, henget kuuluvat aina hengellisyyteen.
Et siis todellakaan tiedä mitä henkinen tarkoittaa, runnot vaan ulkoa opettelemaasi muiden propagandaa fyysisesti ulos ajattelematta yhtään itse. Olet oivaa hihhuleiden tykinruokaa sekä taistelukentillä että keskustelufoorumeilla! :D
määritelmä,mitä muuta levyseppä tarvitsee?
Olemus,ajatus,tunteet ja tietoisuus jotkut käyttävät näistä sanaa sielu,mitä tietebkään ei ole olemassa??
Kaikki nuo liittyvät kognitiotieteeseen,todellisuus ei tunne oppiainerajoja, joten mitään tarkkaa rajaa sille mikä "kuuluu kognitioon" ja mikä on "jotain muuta" eli sielu tai hengellisyys lienee turha ainakaan nojatuolissa pyrkiä vetämään.
Kaikki mitä tapahtuu päässäsi ilman että siihen vaikuttaa joku aistien ulkopuolinen taho (esim. Jumala) on henkistä ja kuuluu psykologian piiriin.
Kaikki mitä tapahtuu päässäsi siten että siihen vaikuttaa joku aistien ulkopuolinen taho (esim. Jumala) on hengellistä ja kuuluu parapsykologiaan.
Voiko henkisen ja hengellisen ero olla oikeasti noin vaikea ymmärtää.
Jos esim. Pyhä Henki vaikuttaa ihmisen elämässä Jumalalta saadun uskon kautta, kyseessä on hengellinen asia, ei henkinen asia. Ja Jumala on nimenomaan kiinnostunut ihmisten hengellisyydestä, siitä että ihmiset olisi henkisten olentojen sijaan hengellisiä olentoja ja tekisivät asioita Jumalan hengessä.
Sielu itsessään on henkinen konsepti koska sitä yleisesti pidetään samana asiana kuin ihmisen tietoisuus. Se on persoonamme ja identiteettimme, ei sen kummempaa eikä sillä tarvitse olla mitään tekemistä henkiolentojen tai hengellisten ulottuvuuksien kanssa. Sielu muuttuu hengelliseksi konseptiksi vasta sitten kun ihminen uskoo henkiolentoihin ja hengellisiin ulottuvuuksiin ja uskoo näiden vaikuttavan mielensä toimintaan.
Eihän mies voi millään olla sairaanhoitaja tai nainen olla automekaanikko, henkisesti sairaita molemmat. Kyllä miehen on oltava mies ja naisen on oltava nainen.
millään lailla sukupuolisidoonaisia vaikka sellaisiakin on olemassa,mutta nykyajan apuvälineitä käyttäen nainen voi olla mekaanikko aivan hyvin,vaikkakin noihin ammatteihin noilla sukupuolilla hakeutuvat 90% homoseksuaalit.
Etkö sinä saatanan umpimielinen oikeasti tajua että tämä mitä tässä suollat on täyttä PASKAA, vailla totuuden häivää! Sinulle on osoitettu ihan rakentavasti omat virheväittämäsi useaan kertaan, mutta silti tulet tänne suoltamaan samaa paskaa uudestaan ja uudestaan! Minkä ihmeen takia?! Jokaisella on oikeus mielipiteeseen, mutta nämä asiat joista jauhat eivät ole mielipidekysymyksiä, vaan niissä pätevät olemassa olevat tieteelliset tosiasiat, jotka eivät muutu siksi että sinä tai joku muu on niistä eri mieltä!
Mies voi syntyä henkisesti naiseksi ja toisin päin, siinä ei ole mitään väärää ja se voidaan nykytieteen keinoin korjata korjaamalla henkilön fyysinen sukupuoli henkistä sukupuolta vastaavaksi; henkilölle joka on sekä fyysisesti että henkisesti mies ei sukupuolen vaihdosta voida tehdä. Tämän kun te ahdasmieliset ja pakkomielteiset (pakkomielle on ainoa asia joka mielestäni selittää sen miksi teitä kiinnostaa niin maan perusteellisesti toisten ihmisten sukupuoli- ja yksityiselämä) rasistihyypiöt vihdoin tajuaisitte!
Jos sinun kaltaisesi empatiakyvyttömät mulkut, jotka vihaavat jokaista joka ei vastaa prikulleen heidän ihmiskäsitystään, olisivat saaneet päättää, me eläisimme edelleen pimeällä keskiajalla, polttaisimme noitia, kiduttaisimme ja tappaisimme toisinajattelijoita, kivittäisimme "syntisiä", kasvattaisimme kaikki lapsemme hakkaamalla, ja kaikki erillaisuus johtaisi jos ei ihan kuolemaan niin vähintään yleiseen lynkkaukseen yhteiskunnan taholta ja polkemiseen sekä henkisessä että fyysisessä mielessä.
Ottaisit selvää asioista niin ei tarvitse koko ajan valehdella, koska ei vain uskalla myöntää ettei tiedä! Tästä sinuakin niin ilmeisesti kiinnostavasta aiheesta löytyy ihan helposti oikeaa tietoa jos sitä vain vähän viitsii etsiä..