...mitä persut tekevät gallupkannatuksella jossa haiskahtaa vahvasti olevan protestin luonne?
Olen gallupeja seurannut pitkään enkä muista vastaavaa kannatusnousua millään puolueella olleen aiemmin niin lyhyessä ajassa kuin persuilla nyt. Viime eduskuntavaalien 4% kannatus on kolmessa ja puolessa vuodessa noussut yli 14%:n ja vaikkakin nousu on gallupkannatusta niin toki on se silti merkittävää.
Mutta ja iso mutta on edelleenkin se kuinka persut aikovat säilyttää kannatuksensa myös vaaleissa näissä luvuissa. Heillä ei ole niin hyvin toimivaa ja yli maan kattavaa puoluekoneistoa kuin kepulla ja demskuilla tai kokoomuksella joiden kokonaisuuksien hallitseminen vaalityössä takaa heille tietyn peruskannatuksen jossa siirtymät ovat korkeintaan 3-5% luokkaa.
Persujen kannatus kohdistuu muutamaan, vain kahteen tai kolmeen avainhenkilöön eikä henkilökannatusta voi siirtää muille. Tämä tulee olemaan heille ongelma jota persut eivät puolessa vuodessa kykene ratkaisemaan. Uskoisin, että persut korkeintaan kaksinkertaistavat kannatuksensa edellisistä eduskntavaaleistavaaleista ja sekin n. 8% kannatus on hyvä tulos joka riittänee pariin ministerinpaikkaan hallituksessa kun vihreät jäävät hallituksen ulkopuolelle koska vihreät ovat periaatteensa ja arvonsa hylänneet mutta se on taas eri juttu...
Mitä mieltä lukijat ovat persujen raketinomaisesta kannatuksen noususta?
Persujen nousu on hurjaa mutta...
30
282
Vastaukset
- 88888+9
Se ei ole mitään protestia. Henkilökohtaisesti minulla ensimmäinen kerta 20 vuoden äänestyshistoriani aikana, kun tiedän ketä äänestän. Eikä ole mikään julkipersu, vaan ihan tavis.
- vaan....
häviää niin se on aina ollut joskus 60-80 luvulla oli in olla komunisti ja demari kun eivät tieneet maailmasta oikeen mitään äänestäjät.
Kun suomessa oli aika rajoitettua se mitä lehdet saivat kertoa asioista.Mutta nyky yhteiskunta on tietoinen asioista kun on netti ja muut lehdet niin valtaapitävät koneistot ei voi rajoittaa kaikkea totuutta ihmisiltä.
Kumminkin vielä suomessa on aika rajalista mitä asioita saa tuoda esiin osa vaijetaan rahalla ja toiset uhkauksilla tai julistetaan salaisiksi asiakirjoiksi esim50 vuotta.
- vaimittee...
Kyllä homoille ja koirille pitäisi perustaa oma kirkkokunta.
- kävelevä aave
Itse aion etsiä jonkun äänestettävän persuista vaikka henkilöistä tällä alueella ei ole hajuakaan. Pääasia, että se EI OLE kepuli, bemari, kokkare tai punasitivihreä. Nyt ei tarvitse äänestää mustanaamiota vaan jotain muuta kuin nykyeduskunnan kermapersettä.
- kaveri piiristäkin
äänestää perussuomalaisia.Kyllä tulee yllästys monelle kasanedustajalle kuinka korkealle kannatus nousee.
Ehkä 25% on lähellä.
- 10+5
Hallituspuolueiden puolueiden riveistä löytyy esimerkiksi sellaisia lahjakkuuksia kuin Timo "lakia ei tarvitse noudattaa, kun siitä ei rangaista" Kalli (kesk), Alexander "ajan kaikkien muiden maiden paitsi Suomen etua" Stubb (kok), Tuija "Sananvapaus ei kuulu kaikille" Brax (vihr). Näihin verrattuna Persuista ei löydy yhtään uskottavaa ehdokasta. Vai mitä? BUAHHAHHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!
- ex kokoomusäänestäjä
Joka paikassa tuntuu olevan sellainen henki että perussuomalaisia on jo odotettu lopettamaan päättäjien valheet ja suomalaisten etujen polkeminen. Perussuomalaisten kannatus on totta.
Suuret puolueet ovat menettäneet kansan luottamuksen eikä virheitä/valheita saa unohtumaan edes nostamalla homokeskustelua suurimmaksia puheenaiheeksi. Keinot ovat vähissä. Muutosta ei voi estää. On myöhäistä pyllistää jos on jo housuissa. - Tahtoo äänestää
kuka tai mikä muu tahansa kuin kok. kesk. sdp. vihr. rkp. vas. kd. Näistäkin kd. kaikkein loogisin. Eli kerro mitä muita ryhmittymiä voin äänestää?
- kansa herää
että porvarit viis veisaavat muusta kuin itsestään.
Se on hyvin yksinkertainen juttu, ei mikään yllätys. Tai yllätys on lähinnä se, että kansa herää. - /()=
vaikka pitkän työurani aikana luottamustehtävissä toimiessani olen aina ollut kannattamassa vasemmistoa , mutta nyt on kyllä arhinmäki kussut suomalaisten taskuun aivan riittävästi , nostamalla joka asiassa etusijalle maahanmuuttajat ja pakolaiset ja viimeisenä niittinä vielä tämä homomyonteisyys.
- sinäkin
heräsit. Oma väki lojuu työttömänä ja mamut rullaa verorahoilla. Väliinputoajia ovat erityisesti edellisen laman aikana syrjäytyneet nuoret, joiden pitäisi työllistyä mahdollisimman nopesti, jotta työttömyys ei jäisi pysyväksi ilmiöksi heidän kohdallaan. Moni kokee opiskelut turhiksi, jonka seurauksena valmistuminen viivästyy, koska opintolainoja ei uskalleta ottaa.
- höpäjä
tyhjee.
Suomessa on käytössä suhteellinen vaalitapa, joka tarkoittaa sitä, että koko puolueen saama äänimäärä lasketaan yhteen, jonka mukaan paikkoja aletaan jakaa, käyttämällä vertailulukua. Paikat tietysti vaalipiireittäin.
http://fi.wikipedia.org/wiki/D'Hondtin_menetelmä...persuilla ei ole asettaa läheskään jokaiseen vaalipiiriin valovoimaista ja puheenjohtajansa tapaan sanavalmiita kaikkea mahdollista lupaavia ehdokkaita. Soini ja Halla-aho eivät kuitenkaan ole ehdokkaina kuin yhdessä vaalipiirissään.
Tässä persujen gallup-kannatuksen nousussa on nyt sama ilmiö kuin tässä kirkosta eroamisen buumissa. Muoti-ilmiö joka tasaantuu. Persu-puolueen gallupkannattaja on tyypillisesti sellainen jolta vaalit jäävät hyvin helposti väliin ts. on todennäköisesti ns.nukkuva äänestäjä.
- ¤%&/
jotain uutta vaikkapa tuntematonta ehdokasta , kuin näitä jotka jo varmuudella tiedämme oman edun ajajiksi ja kansan kusettajiksi.
- Tosi on
Vanhat ovat saaneet näyttönsä mihin pystyvät.
- eepeen juntti
"...eikä henkilökannatusta voi siirtää muille." Mistä tämän tiedät?
Itselleni sillä henkilöllä ei ole niin suurta merkitystä.
Ja: kuinkahan se henkilökannatuksen siirto onnistui kuitenkin 1970 ja 1972 sekä 1983...tunteeko edes nimeltä muita persupoliitikkoja kuin Soinin. Joku saattaa mainita lisäksi Halla-ahon.
Persu-kannattaja on tyypillisesti henkilökannattaja kuten esim. T.Halmeen saama äänimäärä osoitti v.2003 vaaleissa. Kun ei kuitenkaan joka vaalipiirissä ole ääniä keräävää ehdokasta alentaa se persukannatusta selvästi näihin nyky gallupkannatuksiin verrattuna.
Gallupeissa on helppoa sanoa mielipiteensä mutta tilanne äänestyskopissa on toinen kun pitäisi oikeasti antaa ääni ihmiselle josta ei tiedä muuta kuin sen, että on persuehdokas.
N. 8% on persujen äänisaalis ensi vaaleissa. Minulla ei ole mitään syytä muuttaa ennustettani.
PS.Nämä kirjoitukset muuten taitavat sitten löytyä ensi keväänä S24:n arkistosta joten luultavasti yritän ne kaivaa esiin sitten vaalien jälkeisenä päivänä, että voidaan nähdä kuinka tarkasti onnistuin ennusteessani.- Eepeen juntti
wildman49 kirjoitti:
tunteeko edes nimeltä muita persupoliitikkoja kuin Soinin. Joku saattaa mainita lisäksi Halla-ahon.
Persu-kannattaja on tyypillisesti henkilökannattaja kuten esim. T.Halmeen saama äänimäärä osoitti v.2003 vaaleissa. Kun ei kuitenkaan joka vaalipiirissä ole ääniä keräävää ehdokasta alentaa se persukannatusta selvästi näihin nyky gallupkannatuksiin verrattuna.
Gallupeissa on helppoa sanoa mielipiteensä mutta tilanne äänestyskopissa on toinen kun pitäisi oikeasti antaa ääni ihmiselle josta ei tiedä muuta kuin sen, että on persuehdokas.
N. 8% on persujen äänisaalis ensi vaaleissa. Minulla ei ole mitään syytä muuttaa ennustettani.
PS.Nämä kirjoitukset muuten taitavat sitten löytyä ensi keväänä S24:n arkistosta joten luultavasti yritän ne kaivaa esiin sitten vaalien jälkeisenä päivänä, että voidaan nähdä kuinka tarkasti onnistuin ennusteessani.-Minä ainakin löydän helposti täällä Vaasan vaalipiirissä "seuraajan" Vistbackalle - ei se ole kuitenkaan kiinni Soinin kaltaisista mediamagneeteista.
Mutta ennustuksesi/psykologinen päättelysi voi hyvinkin toteutua , koska gallupissa voi tietysti vastata "huolettomasti".
Itse panen vähän paremmaksi ,ja povaan 12 prossaa...:)
(Ja onhan se puoli vuotta pitkähkö aika. )
- 12+3
täytyisi tapahtua laaja-alaisempi herääminen jos aiotaan saada suunta muuttumaan ja estää maamme katoaminen maailmankartalta.
- Ateisti aatu
Ei perussuomalaiset hallituksessa haittaa kunhan pääministeri ei ainakaan tule sieltä eikä heille tule liikaa paikkoja.
Kyllä he sieltä tippuvat kun eivät saa mitään aikaiseksi.
Idiootit äänestää perussuomalaisia. Perussuomalaiset ovat ankkuri, joka hidastaa matkaa tulevaisuuteen.- .
No ketkäs äänestää muita puolueita? lienee tyhjäpäitä?
- tietäjämies
. kirjoitti:
No ketkäs äänestää muita puolueita? lienee tyhjäpäitä?
äänestäkää demareita
- Tuuliajolla
jolla estetään tuuliajolle joutuneen Suomi laivan ajautuminen lopullisesti karille.
- ateisti aatu
Tuuliajolla kirjoitti:
jolla estetään tuuliajolle joutuneen Suomi laivan ajautuminen lopullisesti karille.
Miten Suomi on tuuliajolla tällä hetkellä?
- en äänestä.
jep,ite tykkäisin persujen linjasta mutta harvat ehdokkaat täyspäisiä. Vanhat puolueet voittaa ja tekee uudenkin hallituksen, se on varmaa. Ja sompansseja ja romppuja tulvii maahamme.
- Kuningas ja kuteet
niin, että tämä kansa ei ole täyspäistä ?
- Perässä hiihtäjiä
muissa puolueissa on. ? Kaksi... kolme pitää puhetta ja muut painavat vain etukäteen sovittua nappia. Näin päätöksenteko tapahtuu, vai kuvitteliko joku, että siellä noin niikuin demokraattisesti asioista päätettäisi ?
- 7 + 12
Missit , urheilijat, sun muut turhanpäiväiset julkkikset pääsee vai iltapäivälehtien lööpeihin kertomaan ihmissuhdesotkuistaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7203010Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3622702Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o562476Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä312427Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581978Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181509Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121502- 731434
- 491419
- 571379