Mitä on ns. kulttuuriautonomia Ahvenanmaalla, onko se vain keino pitää Oolanti etnisesti puhtaana. Mitä se ahvenanmaalaisia haittaa, jos siellä asuisi joku suomenkielinen (kotipaikkaoikeus). Rajoittaisiko se ruotsinkielisten olemassaoloa tai vapautta puhua på svenska jotenkin? Tämä kuulostaa kyllä äärirasistiselta, mitä mieltä muut?
etninen puhdistus = kulttuuriautonomia
Huolestunut
7406
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
...on. Tahtovat säilyttää "etnisesti ja kulttuurillisesti puhtaana", edes meidän saastaista suomalaisarmeijaa ei tarvitse käydä. Ei sivistysvaltion tarvitse sietää tällaista rasistista, valheellista elitismiä enää 2000-luvulla.
Ahvenanmaa miehitettävä!
Meidän rahat niille kyllä kelpaa.Maakunta saa 0,45 pros. valtion kaikista tuloista.Loiset.
voidaan miehittää, kun on kansainvälisin sopimuksin demilitarisoitua aluetta, aseiden kanssa sinne ei ole kenelläkään mitään asiaa, Voisi tulla NATO häätämään yrittäjät pois.
Ahvenanmaalaiset inhoavat suomenkielisten lisäksi ruotsinmaalaisia ja mantereella asuvia ruotsinkielisiä ja varmaan vielä joitakin muita ihmisryhmiä. He ovat hyvin sisäsiittoista porukkaa ja alkavat ulkonäöltäänkin jo muistuttaa toisiaan. Ennen pitkää he varmaan kuolevat sukupuuttoon.
"Ennen pitkää he varmaan kuolevat sukupuuttoon."-
ainut hyvä puoli näissä olioissa.
Miten nykypäivänä voi olla joku alue, jossa muilla ei ole täysyiä kansalaisoikeuskia?? YK puuttui Kosovon etniseen puhdistukseen, miksei tähän?
Ahvanamaalaiset on maailman rasistisin porukka!