1.Johanneksen kirje:
3:2 Rakkaani, nyt me olemme Jumalan lapsia, eikä ole vielä käynyt ilmi, mitä meistä tulee. Me tiedämme tulevamme hänen kaltaisikseen, kun hän ilmestyy, sillä me saamme nähdä hänet sellaisena, kuin hän on.
Jae on lainaus seuraavasta asiayhteydestä:
1.Johanneksen kirje:
3:1 Katsokaa, minkäkaltaisen rakkauden Isä on meille antanut, että meitä kutsutaan Jumalan lapsiksi, joita me olemmekin. Sentähden ei maailma tunne meitä, sillä se ei tunne häntä.
3:2 Rakkaani, nyt me olemme Jumalan lapsia, eikä ole vielä käynyt ilmi, mitä meistä tulee. Me tiedämme tulevamme hänen kaltaisikseen, kun hän ilmestyy, sillä me saamme nähdä hänet sellaisena, kuin hän on.
3:3 Ja jokainen, joka panee häneen tämän toivon, puhdistaa itsensä, niinkuin hän on puhdas.
3:4 Jokainen, joka tekee synnin, tekee myös laittomuuden; ja synti on laittomuus.
3:5 Ja te tiedätte hänen ilmestyneen ottamaan pois synnit; ja hänessä ei ole syntiä.
3:6 Kuka ikinä hänessä pysyy, hän ei tee syntiä; kuka ikinä syntiä tekee, hän ei ole häntä nähnyt eikä häntä tuntenut.
3:7 Lapsukaiset, älköön kukaan saako teitä eksyttää. Se, joka vanhurskauden tekee, on vanhurskas, niinkuin hän on vanhurskas.
3:8 Joka syntiä tekee, se on perkeleestä, sillä perkele on tehnyt syntiä alusta asti. Sitä varten Jumalan Poika ilmestyi, että hän tekisi tyhjäksi perkeleen teot.
3:9 Ei yksikään Jumalasta syntynyt tee syntiä, sillä Jumalan siemen pysyy hänessä; eikä hän saata syntiä tehdä, sillä hän on Jumalasta syntynyt.
3:10 Siitä käy ilmi, ketkä ovat Jumalan lapsia ja ketkä perkeleen lapsia. Kuka ikinä ei tee vanhurskautta, hän ei ole Jumalasta, ei myöskään se, joka ei veljeänsä rakasta.
3:11 Sillä tämä on se sanoma, jonka te olette alusta asti kuulleet, että meidän tulee rakastaa toinen toistamme
3:12 eikä olla Kainin kaltaisia, joka oli pahasta ja tappoi veljensä.
Mua siunaa Johanneksen kirjeissä ja yleensäkin hänen kirjoituksissaan valtavan syvä Isä J-lan ja tämän Pojan, Yeshuan rakkauden tunteminen, mikä niistä oikein huokuu! HalleluYah!
Oletko sinä havainnut saman ja mitä muita erityispiirteitä olet havainnut Hänen kirjoituksissaan?
Muistin virkistykseksi ja sydämen vahvistukseksi :)
8
168
Vastaukset
- 21.
Siunausta siulle.
Samoin sulle! Pyritään osoittautumaan J-lalle sellaisiksi Yeshuan seuraajiksi, joihin on Hänen koko mielisuosionsa ja jotka oikein jakelevat totuuden Sanaa!
Se on mahdollista vain Herran armon avulla uskonkuuliaisuuden askelissa. Ei helppoa, mutta mahdollista!- Michaela....
Yakov kirjoitti:
Samoin sulle! Pyritään osoittautumaan J-lalle sellaisiksi Yeshuan seuraajiksi, joihin on Hänen koko mielisuosionsa ja jotka oikein jakelevat totuuden Sanaa!
Se on mahdollista vain Herran armon avulla uskonkuuliaisuuden askelissa. Ei helppoa, mutta mahdollista!Yakov, sanottakoon se tässä sinulle. Ja huumorin tajuinenkin. Jatka eteenpäin vaan sillä terhakkaalla otteellasi.
Näin aluksi, ja siukkeja sulle! Michaela.... kirjoitti:
Yakov, sanottakoon se tässä sinulle. Ja huumorin tajuinenkin. Jatka eteenpäin vaan sillä terhakkaalla otteellasi.
Näin aluksi, ja siukkeja sulle!Jatkan nyt iloisin mielin elämän tietä nilkutellen eteenpäin, kunnes nyrjähtänyt nilkkani tervehtyy
Mä pyydän Yeshuaa siunaamaan sua yli kaiken kohtuuden!- Michaela.....
Yakov kirjoitti:
Jatkan nyt iloisin mielin elämän tietä nilkutellen eteenpäin, kunnes nyrjähtänyt nilkkani tervehtyy
Mä pyydän Yeshuaa siunaamaan sua yli kaiken kohtuuden!ja paranemisia! Tässä myös "nilkutellaan" eteenpäin milloin mitenkin. Pääasia, että tie on suora, mitä kuljetaan.
Michaela..... kirjoitti:
ja paranemisia! Tässä myös "nilkutellaan" eteenpäin milloin mitenkin. Pääasia, että tie on suora, mitä kuljetaan.
...on onneksi suora valon tie, jolla eivät kompastu sokeat eivätkä rammatkaan! HalleluYah!
Kiitos tervehtymistoivotuksesta, Herra kuuli sen ja muistaa sua iloisilla ylläreillä ;=)
- Teuvoton
Näin vastaat nimim "huolestuneelle äidille" Jeesus-foorumilla, joka oli huolestunut poikansa masturboinnista: "Itsetyydytys on haureuden syntiä, joka on kuolemaksi, ellei siitä tee parannusta.
Keskustele poikasi kanssa kahdenkesken ja varoita häntä vakavasti tuosta synnistä.
Voit lukea hänelle suoraan seuraavat jakeet:
Ilm.21:8,26-27
"8. Mutta pelkurien ja epäuskoisten ja saastaisten ja murhaajien ja huorintekijäin ja velhojen ja epäjumalanpalvelijain ja kaikkien valhettelijain osa on oleva siinä järvessä, joka tulta ja tulikiveä palaa; tämä on toinen kuolema."
.....
26. ja sinne (uuteen Jerusalemiin) viedään kansojen kunnia ja kalleudet.
27. Eikä sinne ole pääsevä mitään epäpyhää eikä ketään KAUHISTUSTEN TEKIJÄÄ eikä valhettelijaa, vaan ainoastaan ne, jotka ovat kirjoitetut Karitsan elämänkirjaan."
Rukoilen sinun puolestasi nyt, että varoittava sanomasi menee perille ja poikasi puolesta, että hän tekee aidon parannuksen tuonkaltaisista kadottavista synneistä ja saa armon tulla aidosti uskoon. Amen !
Siunausta Yeshuassa ! "
En usko että sinun tapasi on okiein käsitellä kyseistä asiaa ihmisen, varttuvan teinin elämässä.
.Et kai sä halua teinien menevän kadotukseen? He menevät sinne, ellei heille osoiteta elämän kaitaa tietä ja ahdasta porttia.
Herra Yeshua on johdattanut minut myös teinien oppaaksi elämän tielle, kuten lasten ja heidän vanhempienkin. Viime aikoina Herran Henki on johdattanut eteeni useita vanhuksia, joten kaikki ikäluokat kuuluvat mun kohderyhmääni :)
Luuletko sinä, että masturbointi EI OLE haureuden syntiä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.314947- 343436
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1833194- 112267
- 281867
- 121828
- 1611793
- 1051310
- 1371117
- 141109