Olipahan liukasta viime viikon launtaina! Ajelin Kehä 3:lla kun yhtäkkiä auto lähti luisuun ja sen seurauksena kolaroin kameratolpan kanssa.
Kameratolppa kaatui mutta ennen sitä otti kyllä minusta kuvan. Meniköhön kamera rikki? Joudunko sen korvaamaan?
Kameratolppa kaatui mutta ennen sitä otti kyllä minusta kuvan. Meniköhön kamera rikki? Joudunko sen korvaamaan?
Vastaukset 12
Vanhimmat
-Ajat autollasi toisen auton perään, joudutko korvaamaan? JOUDUT !
-Peruutat autollasi naapurin aitaan, joudutko korvaamaan? JOUDUT !
TOTTAKAI JOUDUT KORVAAMAAN SAATANANA IDIOOTTI ! ! ! ! ! ! ! ! ! !
-Jos ajat auton perään ja se esim peruuttaa...että silleen
-Ei välttämättä jos et halua ,esim naapurin istuttaman puun kaataminen on niin pieni rikos ettei sitä tue edes kyrvät eli aita sen kummanpi eli jättää maksamatta ja antaa naapurin yrittää saada rahojaa..
että mitään korvaamaan joudut. Jos kerran auto yhtäkkiä lähti luisuun, eihän se silloin sinun vikasi ollut. Sitä paitsi, jotta kamera ottaisi kuvan auton täytyi tehdä se luisu selvällä ylinopeudella, joten et senkään takia ole voinut vaikuttaa tapahtuneeseen. Kuva käy todisteena syyttömyydestäsi.
Kävelen torilla heiluen kuin mielipuoli. Siinä heiluessani lyön sinua vastaantulevaa, vahingossa turpaan. Leukaluu murtuu. Enhän minä joudu korvaamaan koska sehän oli vain vahinko...
Just joo. Mistä näitä idiootteja oikein tulee...
Jos lyöt minua vastaantulevaa vahingossa turpaan, niin voitte selvittä keskenänne asian, mutta minä todistan sen vastaantulevan puolesta!
Eihän ne kehä III tolpat ole vielä käytössä joten nyt kyllä huijaat meitä pikku Audi mies!
Hyvä että tuli todistusaineistoa. Nyt voit osoittaa että olet törmännyt vaarallisesti sijoitettuun kameratolppaan. Tästä on hyötyä kun etsit maksajaa Audin remontille.
Autoa pitää lain mukaa pystyä hallita ja se pitää pystyä pysäyttämään tien näkyvällä osuudella. Näin ollen jos suistut tieltä, vaikka nyt liukkauden takia, niin olet ajanut liian lujaa suhteessa omiin ajotaitoihisi tai olosuhteisiin. Vallitseva nopeus rajoitus on vain ja ainoastaan maksiminopeus, mitä tiellä saa ajaa. Nopeus siis vaihtelee 0 ja kyseisen maksimin välillä. Näin ollen jos törmäät esimerkiksi liikennemerkkiin ja se kärsii vaurioita, joudut korvaamaan sen valtiolle. Sama ilmeisesti pätee kameratolppiin?!
tolppa konttiin ja karkuun mikäli neljä palloo vielä toimiii.....
Ajaessa mopon perässä pitkin jokea...siis mikä joke..ehheee..
mutta muista kun liikut varkaudess niin lue kaikki lisäkyltit joita löytyy ympäri kaupunkia..väistä vastaan tulevaa liikennettä ...tulet pihasta väistä muuta liikennettä ja yläpuolella kolmio..vittu tarvitseeko normaaleja liikennesääntöjä kerrata eri kyltillä..häh...ai niin yksinkertainen kyltin laittaja olettaa että kaikki ei tiedä mitä se kärkikolmio tarkoittaa..ehkä on ajokortiton pyöräilijä
Äläs nyt, et voi olla tosissasi.
Ei kai se voi olla alottajan syy jos kameratolppa tulee arvaamatta eteen.
maksat omavastuun.. tuskin se kameratolppa sinua päin osui.
Olisi muuten kustannustehokkaintapa poistaa noita tolppia, ajaa niitä päin jollain romuautolla joka ei tietenkään ole oma eikä välttämättä edes rekisterissäkään.. ja jättää auton siihen ja poistuu paikalta.