Eikö teitä pelota ajatella, että purkamalla Jumalan kanssa pyhässä kasteessa solmitun pelastussopimuksen voitte päätyä viettämään ikuisuuttanne sysimustaan pimeyteen saatanan ja demoneitten kanssa?
Syytä pelätä
Laulujen laulaja
9256
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hah. Eniten pelkäisin ikuisuutta, joka pitäisi viettää harppua soittaen erään harpun ja hengenheimolaistensa seurassa.
Jouduin noin vuosi sitten ambulanssilla sairaalaan. Minulla diagnosoitiin aivoverenvuoto. Makasin petissä odottaen lääkärien ratkaisua - kiireellinen siirto aivoleikkaukseenhan siitä tuli. Vaikka vasen puoli kehostani ei kunnolla pelannut, olin silti täysin tajuissani. Viereisellä petillä makasi mies, jolla oli ilmeisesti aivoverenkierron ongelmia. Hän hoki jatkuvalla syötöllä rukouksia ja pyysi minuakin yhtymään rukouksiin, jotta "Herra" pelastaisi meidät. Minä kysyin, tehoaako se paremmin, jos kaksi lukee rukouksen yhtä aikaa. Ei hän oikein ymmärtänyt, vaan hoki isämeitäänsä. Minä ihmettelin, mitä hän oikein pelkää, kun hänen uskovaisena pitäisi päästä sinne taivaaseen, jos sattuu kuolemaan, kun taas meikäläinen pakana joutuu ties mihin helvettiin.
On pötypuhetta, että kuoleman lähestyessä ateistikin pelkää ja rukoilee. Minusta näyttää siltä, että uskovaiset ne vasta pelkäävät: Ensin ne pelkäävät syntejä ja ties mitä piruja, sitten ne pelkäävät viimeistä tuomiota ja lopuksi ne pelkäävät Jumalaansa ja anelevat siltä armoa.
En nyt sano, että kuoleminen olisi meikäläisellekään mikään iloinen juttu, mutta kun se on väistämätön ja sen on mielessään ennalta käsitellyt, kyllä siihen voi levollisesti suhtautua. Onhan sitä itsekukin ollut jo kuolleena miljoona vuotta - ennen syntymäänsä. Tällä kertaa henki ei vielä mennyt, vaikka hiukan halvausoireita jäi.
Uskon lentävän spagettihirviön pelastavan minut lisäksi olen sopinut asioista myös menninkäisten kanssa
Miten tämä sopimus puretaan?
Pesin kasteen pois jo ajat sitten Katumajärvessä. Sen jälkeen ei ole papin noitakeinot enää tepsineet.
Ilman pesua tulee kastetusta ihmisestä lopulta peikko eli trolli.
Kasteessa solmittu pelastussopimus? Höpöhöpö. Pappi pirskotteli päälleni vähän vettä ja lausui pari loitsua, sukulaiset saivat kakkua ja kahvia ja siinä se.
Oletko sinä sitä mieltä että ihmisen usko on aitoa, jos se perustuu vain helvetin pelkäämiseen eikä jumalan rakastamiseen? Ihmettelen sitä että uskovat yleensä pyrkivät käännyttämään ihmisiä uskoonsa pelottelemalla helvetillä, eikä kertomalla uskonsa hyvistä puolista?
Allah funstaa sun vääräuskoisuudestasi?
valinta, haluaako Jumalan lähelle vai sysimustaan pimeyteen saatanan ja demoneitten kanssa.
Kirkosta eroavat epäuskoiset eivät haluaisikaan päästä taivaaseen Jumalan lähelle, eikä sinne pakoteta ketään. Epäuskoiset haluavat itse pimeyteen ja saatanan lähelle täysin rakkaudettomaan olotilaan ja sen he saavat kun kerran sitä toivovat.