nyt, kun palstan porvarit on lyöty,

on aika keskittyä uusiin aiheisiin. mielellään ajankohtasiin aiheisiin, esimerkiksi kapitalismin jakuvaan kriisikehitykseen, joka marxilaisessa taloustieteessä niin terävästi analysoidaan. Tässä esimerkki uudesta keskusteluaiheesta:

http://www.tiedonantaja.fi/2010-22-6/rahakoneet-laulavat-uutta-kapitalismin-kriisia
296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Meidät on huiputettu uskomaan voittoa tavoittelevaan kapitalismiin. Sen teorian aikoinaan ekonomisti Milton Friedman sommitteli ja Ronald Reagan, Margaret Thatcher ja muut todella kovat riistokapitalistit toivat sen sitten 1980-luvulla käytäntöön. Yksinkertaistettuna: sen mukaan vapaat markkinat tuottavat tehokkaimmin yhteistä hyvää silloin, kun niitä ei säädellä. On huolehdittava pelkästään vain voittojen maksimoimisesta.

Äänestä
  • Palataan Neuvostoliiton aikoihin.Ei ollut siellä riistoa, ei.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


palsta porvarivapaa kirjoitti:

on aika keskittyä uusiin aiheisiin. mielellään ajankohtasiin aiheisiin, esimerkiksi kapitalismin jakuvaan kriisikehitykseen, joka marxilaisessa taloustieteessä niin terävästi analysoidaan. Tässä esimerkki uudesta keskusteluaiheesta:

http://www.tiedonantaja.fi/2010-22-6/rahakoneet-laulavat-uutta-kapitalismin-kriisia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu