Kirkonmaassa AUK2:n alussa saatat joutua vaihtamaan aselajia.
tuleville alokkaille tiedoksi
onko tämä yleistäkin
7429
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
pakotetaa vielä tässä vaiheessa vaihtamaan aselaji, joka ei vois vähempää kiinnostaa. Intissä on muutenkin kestämistä, niin sääli sitä loppuaikaa eli heinäkuuhun asti muistaakseni. Tää osoittaa huonoa organisoitikykyä.
Kantahenkilökuntaan kuuluvalta kouluttajan taholta tapahtuva toiminta, joka täyttää simputuksen tunnusmerkit on erittäin tuomittavaa ja se on laissa kiellettyä. Kantahenkilökunnan on annettava oikeata tietoa, johon varusmiehet voivat luottaa.
koulutus Kirkonmaassa tulee verrattuna esim. Haminan yksikköön
Kirkonmaalla ei ole simputettu ketään sitten 50-luvun. Tarinat simputuksista ovat itkupillien väsäämiä tornihuhuja. Koulutus on joskus ollut kovaa mutta simputettu ei ole. Kapiaiset eivät koskaan puhuneet paskaa vaan kyse on sotilashuumorista, jota solukumiaivoilla varustetut alokkaat eivät aina ymmärrä. Jotkut eivät koskaan. Siksi sivaripalvelus on olemassa.
Simputusta ei ole esim.
- 50 etunojapunnerrusta luvun mukaan kun on epähuomiossa kussut kaverin punkkaan
- edellisestä syystä johtuva vuodevaatteiden tuuletus ja vaihto annettujen ohjeiden mukaan
-
Simputusta on mm.
- alokkaiden marssittaminen ns. tappituntumassa eli suunnilleen kyrpä edessä olevan perseessä
- asetarkastuksessa likaiseksi havaitun rynkyn männän putsaaminen alokkaan kasvoihin
-
1966 Kirkonmaasta lähdettiin Isosaareen RAUK:iin.
Isosaareen vielä ? Et palvellut kunnolla kun siirreltiin vielä toisiin paikkoihin. Kunnolla kun yhden kerran palvelee, niin ei tarvitse käydä edes kertaamassa.
Ainakin vuonna -86 simputus oli täysin normaalia Kirkonmaassa.
Mikä on muuten Hillomunkki. Tehdäänkö niitä vielä Kirkonmaassa ?