http://uutiset.msn.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Bussi suistui Länsiväylän rampilta Espoossa/1135261190014
Suuronnettomuus oli lähellä!
Varokaa dösiä!
14511
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
ja jälleen ammattikuskin asialla...
"Kaksi bussia törmäsi rajusti"
Hyvä, että puhut ammattikuskeista yksikössä. Toinen bussi oli nimittäin tyhjä eikä voi tietää oliko se vaikkapa siirtoajossa. Siirtoajoa esim. korjaamolle voi ajaa jos on D-kortti, olematta silti ns. ammattikuski.
Hyvä, että kerrankin joku muisti, ettei pidä luulla omia olettamisiaan ainoaksi mahdolliseksi totuudeksi.
Helppohan se on sinun sieltä henkilöauton ratista huudella, kun kilometrejä sinulla tuskin tulee samalla tavalla mitä näillä mainitsemillasi ammattikuskeilla.
Jos mietitään todennäköisyyttä, millä todennäköisyydellä ammattikuski joutuu liikenneonnettomuuteen ottaen huomioon kuinka paljon heillä tulee kilometrejä verrattuna tavalliseen henkilöautonkuskiin. Kaikille meille sattuu virheitä, myös ammatissaan työskenteleville. Eihän meillä ole Suomessa lääkäriäkään, joka ei olisi syyllistynyt kuolemantuottamukseen.
Tottahan toki, linja-auton rattiin ei pääse kun alan kortin suorittaneet.
Onneksemme teillä vain ammattikuljettajat tekevät virheitä tai heille sattuu, normaali amatööripuikottaja ajaa AINA virheettömästi.
Meillä Suomessa ei työskentele lääkäreitä, jotka ovat syyllistyneet kuolemantuottamukseen.
Voihan sitä tyhjää bussia siirrellä C-kortillakin. Tässä nyt kuitenkin siirreltiin bussia pysäkiltä toiselle, ihan normaaliin tyyliin.
Kuulepas nyt, tarkkuutta itsellesi! C-ajokortti eli kuorma-autokortti ei enää oikeuta siirtämään tilapäisesti bussia.
http://www.ake.fi/AKE/Ajankohtaista/Vuoden 2008 tiedotteet/C-kortilla ei saa siirtää bussia tai yhdistelmää.htm
Otsikossahan se kysymys jo tulikin:
Erotetaanko Suomessa _kaikki_ kuolemantuottamukseen syyllistyneet lääkärit sekä heiltä viedään myös se lääkärin työlupa vai mikskä sitä nyt sanotaankaan?
Tää on kusetusta. Silloin, kun kortin ajoin, niin se vielä kävi päinsä..
Niin, lääkäri voi saada siitä kuolemantuottamukesta, jopa pitkän linnatuomion. Jos oikeus toteaa syylliseksi, kyllä se käytännössä taitaa merkitä sitä, ettei ole enää mahdollista jatkaa lääkärinä.
Jos rekkapena syyllistyy kuolemantuottamukseen, piirretään risti oveen ja jatketaan tohellusta.
"Huolto- ja korjaamotoiminnan piirissä saa asentaja siirtää ja koeajaa auton C-luokan kortilla. Siirtoajo voi koskea esimerkiksi rikkoutuneen ajoneuvon noutoa korjaamolle ja uuden auton viemistä samalla sen tilalle."
Lääkäri yleensä saa kuolemantuottamuksesta sakot, jotka makselee sitten palkastaan. Häntä harvemmin erotetaan työstään tai menettää lupiaan toimia lääkärinä. Saa syyllistyä aika vakavaan / useaan kuolemantuottamukseen, että menettäisi työnsä tai luvansa.
Mikäli hänet tuomitaan PITKÄÄN istumaan vankilassa, niin kyllä kyseesssä on enemmän kuin tavallinen kuolemantuottamustuomio.
Kun rekkakuski syyllistyy kuolemantuottamukseen, voi siinä käydä niin ettei kyseinen kuski PYSTY ajamaan enää työkseen. Oletko koskaan ajatellut mitä henkilöauton kuljettaja voi huolimattomalla käytöksellään aiheuttaa rekkakuskille? Kehottaisin sinua ottamaan niskasta kiinni ja ajattelemaan muutakin siitä rekkakuskista, kuin sitä että hän on kovin paha, paha ihminen, kun tuo maitosi kauppaan (tai mitä ikinä kaupasta ostatkaan). Miten ois jos ajattelisit vaikka, että hän on ihminen? Tuskimpa yksikään rekkakuski tuolla tahallaan kenellekään aiheuttaa kuolemaa, välillä tuntuu että henkilöautoilijat itse yrittävät tilailla itselleeen ongelmia.
Tunnen rekkakuskin, jonka keulaan täräytti henkilöauto risteyksessä kulettavin seuraksin. Jeppe kiros, kun hajos työkalu. Samana iltana oli jo toisella rekalla ajamassa keikkaa.
Ityse otit todella typerän vertauksen puheeksi mutta kyllä on ne kuolemanlääkärit melkoinen vähemmistö maassamme, jos lupia toimia lääkärinä on jollekin kuolemantuottajalle jostain syystä jätetty. Enemmän ajaa teillämme rekkoja, joiden ovenpieleen voisi kuskin saavutusten mukaisesti piirtää ristin merkiksi kuolettavasta kolarista...
Vautsi, tunnet jopa yhden rekkakuskin, joka on käyttäytynyt tuolla tavalla. Suomessa ei olekaan kuin.... melkein 100 000 maantiellä toimivaa kuljettajaa.
Toisille on terapiaa saada HETI ajaa autoa, samalla tavalla kun laskettelukeskuksissa laitetaan kaatunut uudelleen mäkeen. Jotkut jäävät sairaslomalle, jotkut eivät palaa koskaan työhönsä. Nim.merk. tunnen useamman tapauksen, joissa on sattunut vakava vammautuminen tai kuolema, mutta en suinkaan voi sanoa, että KAIKKI toimivat samalla tavalla.
Ja tuo lääkärihomma, otin siitä ihan selvää. Se ei ole mututuntumalla kerrottua. Ja kyllä noita kuolemantuottamuksiin syyllistyneitä lääkäreitä pomppii vähän väliä uutisissa.
Ja vahinkoja sattuu, kaikille. Niin lääkäreille, kuskeille, jopa myös sinulle.
Ja yhä edelleen; tuskimpa kukaan, _kukaan_, ajaa toisen päälle tahalleen aiheuttaen kuoleman, ellei ole päästään viallinen. Ja yleensä nämä päästään vialliset ihmiset ovat tunteneet uhrinsa.
Katso myös seuraava linkki, oi hyvä "Kaikki ei saa ryssiä":
http://www.skal.fi/viestinta/medialle/mita_jos_kuorma-autoja_ei_olisi