Olen nyt päätynyt siihen tulokseen, että pelkillä tenteillä ei opita työssä vaatimia taitoja. Sain jo osa-aikaisen työpaikan omalta alaltani, mutta minusta tuntuu myös siltä, että haluaisin ottaa parista viimeisestä vuodesta kaiken irti ja mennä mukaan järjestötoimintaan. Ongelmanani on kuitenkin se, että oman tiedekuntani ainejärjestöt ovat täynnä ja halukkaita sinne piisaa kauheasti. Onko jotain mitä voisitte suositella motivoituneelle yliopisto-opiskelijalle järjestötoiminnaksi ulkopuolelta? Kuulen paljon juttuja, jossa kerrotaan, että kyllä pääsee tekemään muutakin tiedekuntansa ulkopuolelta, jos ei ole kranttu. Mutta mitä? Huhupuheita on paljon, mutta mitkä ovat oikeasti järjestöjä, joihin otettaisiin opiskelijoita mukaan? En tavoittele mitään puheenjohtajan paikkaa, mutta olisi hyvä, jos toiminnassa pääsisi oikeasti tekemään jotakin eikä vain myhäilemään. Ja toivomuksenani olisi myös se, että siitä voisi oikeasti saada myös edes hieman arvostusta työelämää varten!
Jos on jotain järjestöjä, jota voisitte oikeasti suositella, niin olisin todella kiitollinen avustanne! =)
Ja otetaanko niihin vaan reippaasti yhteyttä sitten, ja kysytään sitten, että olisiko tarjolla jotain toimintaa opiskelijalle vai mitä?
Jos on jotain järjestöjä, jota voisitte oikeasti suositella, niin olisin todella kiitollinen avustanne! =)
Ja otetaanko niihin vaan reippaasti yhteyttä sitten, ja kysytään sitten, että olisiko tarjolla jotain toimintaa opiskelijalle vai mitä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Yleensä noilla järjestötoiminnalla aletaan kehumaan vain silloin kun sitä omanalan työkokemusta ei ole. Jos sinulla on jo omaa alaasi vastaava työpaikka, niin en usko että se järjestötoiminta enää paljoa lisäarvoa sinun CV:si antaa.
Mutta jos nyt ihan pakolla jotain haluat saada, niin moni yleishyödyllinen järjestö (SPR yms.) tarjoaa varmasti helppoa tekemistä ja näyttää hyvältä CV:ssä.
Järjestötoiminnasta ei ole mitään hyötyä CV:n kannalta jos et ole jonkinlaisessa luottamustehtävässä. Perusta siis muutaman muun ihmisen kanssa oma yhdistys jostain sinua kiinnostavasta aiheesta, hanki lisää jäseniä ja järjestä itsellesi joku vastuulliselta kuulostava tehtävä, esimerkiksi "yrityssuhdevastaava", "rahastonhoitaja" tai "tiedottaja". Järjestä yhdistykselle excursioita sellaisiin yrityksiin joihin haluaisit ehkä töihin.
Järjestötoiminnassa saattaa oppia parhaimmillaan kokoustekniikkaa ja tuollaisen yhteisön käytännön pyörittämistä. Tosin monet yhteisöt ovat näissä asioissa niin löperöitä, ettei oppimiseen ole juuri mahdollisuuksia, jos ei itse uutena ja innokkaana ryhdy ottamaan selvää.
Paras olisi pyrkiä johonkin taloudellista toimintaa harjoittavaan pienyhteisöön, kuten esimerkiksi johonkin osuuskuntaan. Siellä asioita on ainakin muodollisesti hoidettava oikein, koska Patentti- ja rekisterihallitus valvoo toimintaa ja yhteisö on kirjanpito- sekä ehkä myös arvonlisävelvollinen. Joten muutaman kymppitonnin liikevaihtoa pyörittävää osuuskuntaa etsimään vain.