Ja taas

Voi raukat

Taas hävisi aloitus Suomen moraalin laskusta ja uskovien vähenemisestä. Heti kun atesiteille tulee vaikea kysymys joka osoittaa ateismin mielettömyyden se poistetaan. Näinkö toimitte aina elämässä, lakaisette ongelmanne maton alle, voi voi säälin teitä sydämestäni.

17

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ekös siinä ketjussa todettu, että moraalin lasku on kovinta uskonnollisemmissa osissa maailmaa, ja uskonnottomannissa valtioissa asia olis vähän niinkuin toiste päin

    • -

      Yhdysvaltalaisvankiloissa on väkilukuun suhteutettuna 40-kertainen määrä teistejä verrattuna ateisteihin ja agnostikkoihin.

      • vihtuilija

        että uskovaiset manipuloivat nettiä enemmänkin, jotta heidän ei tarvitsisi kohdata epämielyttävää totuutta.

        Perusteeksi ilmoitan tämän:sivusto joka mainitsemaasi tutkimusta (www.stabu.net) julkaisi suomenkielisenä, ei enää ole.


    • herttainenhertta

      Mutta uskis tietysti uskoo, mitä haluaa uskoa. Ei totuus ennenkään ole ollut esteenä. :D

      • Mut onhan se poistunu jos oikeen kovasti itselleen niin uskottelee.


    • Voi raukat

      Heitän Raamattuni maahan ja syljen sen päälle. Ulostan siihen ja heitän uudestaan ilmaan. Oksasilppuriin ja poltan koko kirjan! Tässä kostoksi kun viestini joutui kadotukseen.

      Etsikää se viestini Googlesta, nimimerkkinä oli "Voi raukat" ja OLEN uskovainen.,

      • ...

        Aloittaja, etkö ollekaan huolestu mitä kiihkoilijat tekevät kun sanot tuon?!

        Olet kohta käräjillä.. :O


    • Ateismi vapisee????

      Kun ei osata kumota uskovaisten rehellisiä kokemuksia Jumalan toiminnasta, poistoon vian! Ei ateistit kestä niitä katsella. Kyllä tämä on yksi niistä vahvimmista seikoista, että totuus on lalaistava pois silmmistä. Kaikenkarvaiset vinoilut ja kamelinpersuuksetkin koreilevat palstalla, mutta ei Jumalan ihmeteot. Muuten vastaväitteet tukisivat myös keskustelua "onko Jumala ja toimiiko Hän?" Siis se oli paljon asiallisempaa keskustelua ateismista; pitää olla keskustelua puolesta ja vastaan. Se on on reilua aasioiden tarklastelua ja pohdiskelua. Ihan eri juttu kuin trollien seoustukset?

      • Mutta kun tuo kyseinen ketju ei ole poistunut, hyvä ystävä, ennen raivoomista kannattaa tarkistaa asia, eikä vaan uskoa sokeasti mitä uskonveli sanoo, eli vedäs ny vähän henkee välillä.
        Hyvää syksyä:)
        ps. kyseinen ketju
        http://keskustelu.suomi24.fi/node/9426108


      • Tango_Delirium

        Onko ylläpidon sekava toiminta ateistien syytä?


      • Jaa ovvai:)


    • 7+14

      uskovia on enemmän, se selittääkin moraalisen rappion.
      "Jaakob Käyttäjän viestit 28.10.2010 11:15
      VASTAUKSIA: 28 LUKUKERTOJA: 142 TEKSTIKOKO: VIESTIEN ESITYSTAPA:
      Mietipävähän

      Uskovien määrä kyllä kasvaa vauhdilla jos katsitaan asiaa maailmanlaajuisesti ja ateistien määrä on vähentynyt koko ajan, mutta länsimaissa saattaa olla että uskovat vähentyvät, tosin en ole siitäkään aivan varma. Kuitenkin ei-uskovien ja ateistien vaikutusvalta on voimistunut enemmän kuin heidän lukumääränsä edellyttäisi, johtuen paljolti uskovien passiivisuudesta ja siitä että yleiset tiedoitusväkineet ovat suurimmaksi osaksi ei-uskovien ja ateististen piirien käsissä ja muokkaavat ihmisten mielipiteitä kierouteisiin ajatusmalleihin ja elämäntapoihin."

    • herttainenhertta

      En tajua, miksi ateismi-palsta ei aina näy etusivun TOP 10:ssä (esimerkiksi juuri nyt). Se on kuitenkin yleensä vähintään kolmanneksi tai neljänneksi suosituin.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      93
      2215
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      156
      1828
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      175
      1360
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      233
      826
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      764
    6. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      62
      759
    7. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      751
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      212
      623
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      607
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      49
      591
    Aihe