...ajankohtaisessa keskustelussa fundamentalistien taholta on tuo , että he poikkeuksetta hyppäävät yli sen tosiasian , että Jumala on luomistyössään antanut jokaiselle ihmiselle sekä miehen että naisen sukupuolihormoneja . Yksikään fundis ei ole kommentoinut muuten kuin vyöryttämällä ja jankuttamalla noita jo 2000 vuotta sitten ylipyyhittyjä yhtä ihmisryhmää syrjiviä paria jaetta raamatusta .
Eivät uskalla kommentoida tutkittua tosiasiaa , mitä ei taatusti noiden syrjivien jakeiden syntyaikoihin tiedetty.
Eikö heidän raamatussaan lue mistään muusta? Naisten syrjimisestä korkeintaan.
minä väitän että jokaisessa meissä on heteroa , ja siinä ohessa homoa/lesboa . Jotkut pelkäävät tätä ominaisuuttaan hurjasti , ja kommenteista kyllä näkee, ketkä eivät ole sinuja seksuaalisuutensa kanssa .
Miksi ei voi keskustella miehen ja naisen samanlaisuudesta . Eihän seksuaalisuus edes asu jalkojen vaan korvien välissä aivoissa .
Eivät uskalla kommentoida tutkittua tosiasiaa , mitä ei taatusti noiden syrjivien jakeiden syntyaikoihin tiedetty.
Eikö heidän raamatussaan lue mistään muusta? Naisten syrjimisestä korkeintaan.
minä väitän että jokaisessa meissä on heteroa , ja siinä ohessa homoa/lesboa . Jotkut pelkäävät tätä ominaisuuttaan hurjasti , ja kommenteista kyllä näkee, ketkä eivät ole sinuja seksuaalisuutensa kanssa .
Miksi ei voi keskustella miehen ja naisen samanlaisuudesta . Eihän seksuaalisuus edes asu jalkojen vaan korvien välissä aivoissa .
Vastaukset 13
Vanhimmat
Vaikuttaa siltä, että nämä itsensä kieltäjät tosiaan pelkäävät, että heissä lepattaa yksi pieni liekki, joka edustaa vastakkaista sukupuolta omassa itsessä ja toinen liekki, joka edustaa vetoa samaan sukupuoleen seksuaalisesti. Ja pelko on suuri, että jos liekkejä ei vastusta raivopäänä 24 tuntia vuorokaudessa, niin ne ottavat ja syttyvät kunnon roihuun! Se liekki siellä sisimmässä on taatusti syntymälahja, Jumalan itse asettama. Ja te hihhulit kiellätte näin luomistyön voiman! "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi..."
Kaikkihan me olemme erilaisia. Se että roikkuuko jalkojen välissä jotain vai ei, ei vaikuta todellakaan siihen millaiseksi itsensä tuntee. Oma mieleni miespuolisena transvestiittina on sellainen, että viihdyn hemmetin hyvin seurueissa, joissa on pelkkiä naisia - näissä porukoissa saattaa se tuleva elämänkumppanikin majailla. Vastaavasti samankokoinen miesporukka ahdistaa sen verran, että olen jättänyt ne seurueet kokonaan syrjään - ei kestä sitä testosteronihapatusta ei.
sinua siitä ,että todella olet kotonasi oman seksuaalisuutesi kanssa , mun ei tarvitse olla rohkea voidakseni tunnustaa oma heterouteni , jossa tunnen olevani kotona .
Tuli mieleen toinen kysymys . Kun sanotaan että Jumalan sana on oikea totuus , niin onko se se sana , joka on kirjoitettu ihmisten toimesta raamattuun ( ja jota sen takia on voitu muunnella sekä kielen kääntämisen että tahallisen väärentämisen kautta) . Vai onko luotettavampi se sana , mikä on kirjoitettu perimäämme ja geeneihimme , mitä ihminen ei ole päässyt millään tavalla (vielä) sormeilemaan . Sen sijaan tuota sanaa voidaan tutkia ja saada siten tietoa myös Jumalan todellisesta tarkoituksesta .
Minä uskon siihen sanaan , minkä Jumala luomistyössään on kirjoittanut , ja mitä Jeesus edusti .
Eikö kellään vanhakantaisella uskovaisella ole aloituskysymykseen mitään sanottavaa?? Vaikeneminen on sitten oltava merkki hyväksymisestä.
tai geenejä hyväksy, sillä Jumala ei ole niitä ilmoittanut Raamatussa, aivan samalla tavalla Jumala ei ole ilmoittanut Raamatussa, että maa on pyöreä pallo, joten kyllä uskovaisten pitää sitten edelleenkin pitäytyä vain vanhaan ja hyvään varhaiskeskiaikaiseen tulkintaan, että maa on litteä pannukakku, näinhän se on, eihän Raamatussa ilmoiteta mitään edes internetistä
pääsi unohtumaan, sillä Jumala ei ilmoita Raamatussa yhtään mitään luterilaisuudesta, eihän Hän ollut edes kuullut mistään uskonpuhdistajasta, joka käytti nimeä Martin Luther, ja joka hylkäsi kaikki antamana munkkilupaukset ja alkoi sitten järjestellä asioita oman mielensä mukaiseksi
Toteamuksesi, että Jumalan sana olisikin geeneissämme, on todella mielenkiintoinen. Olen pitkään pohtinut "Sininen lintu"-näytelmän sanomaa. Näytelmä on kirjoitettu 1800-luvulla ja sitä esitettiin parisen vuotta sitten Kansallisteatterissa.
Näytelmässä syntymättömät sikiön aiheet odottivat pääsyään maan päälle. Ennen hisiin astumista heidän tehtäväreppuunsa laitettiin niitä asioita, joita he joutuvat kokemaan eläessään tai joihin heidän pitää vaikuttaa eläessään. Voisiko ko. reppu ollakin jokaisen ihmisen oma geenistö?
Näin ajatellen ihminen toteuttaisi Jumalan tahtoa geeniensä kautta. Ehkä sekin on geeneihin kirjoitettu, että voi hyvin kuunnella näiden vanhoillisuskovaisten leikekirjalainauksia, mutta pystyy silti elämään omantuntonsa mukaan, niihin provoisoitumatta tai niitä omaksumatta!
3. Moos. 18:22
Älä makaa miehen kanssa niin kuin naisen kanssa maataan, sillä se on kauhistuttava teko. [1. Moos. 19:7 ]
homomies ei makaakaan miehen kanssa kuten naisen kanssa maataan. Ehkä vain joku vinksahtanut hteromies saattaisi sellaista Jumalallekin kauhistuttavaa tekoa kokeilla. Hetero ei tietenkään ymmärtäisi, että toisen miehen käsitteleminen naisena on hyvin loukkaavaa ja miestä alistavaa.
Miehen kanssa pitää aina maata niin kuin miehen kanssa maataan. Tämä on toki aivan selvästi todettavissa myös Raamatun kirjoituksista.
Raamattuhan ei ole alkujaan kirjoitettu yksinkertaisille ja sanatarkasti tekstejä lukeville protestanteille vaan oikeille kristityille.
uskot kirjaan kirjoitetun ( mikä voi olla väärennös ) sanan mukaan . Minä uskon Jumalan luomistyössä perimäämme kirjoitetun totuuden mukaisesti . Sitä sanaa ei ole ihmisen vallanhimo ja kaunaisuus päässyt ropeloimaan.
Ja se sana kertoo että jokaisessa meissä on sekä miehen että naisen olemusta .
Mitään hetero- tai homoseksuaalisuutta ei itse asiassa ole siis olemassa . Se on ihmisen oman vallanhimon tuoma asia , joka taas kerran oikeuttaa toisenlaisiin ihmisiin suunnatun vihan jonka muka Jumala siunaa.
viestini oli vastaus nimim. sana pitää
toteuttavat tätä Jumalan käskyä:
"Lisääntykää ja täyttäkää maa"???
mielenkiintoisia näkymiä luterilaiseen uskontoon.
Onko Jumala myös määrännyt, että ihmisten pitää tuhota maa ylikansoittamalla se niin täyteen, että ekokatastrofi seuraa vääjäämättömästi?
Onko Jumala käskenyt ihmisten tuhota Hänen luomistyönsä liisääntymällä mitään mistään ajattelematta ja käyttämällä aivojensa sijasta vain sukupuolielimiään?
Onko heteroseksuaalisen uskovaisen tärkein tehtävä vain naida ja lisääntyä?
Onko luterilaisen uskovaisen miehen aivot kivespussissa?
myös tämä nimimerkki.
Oma tulkinta: Ei ole käskenyt mitään näistä .
Mikä on myös kirkkomme suuren enemmistön ( ja kaikkien viisaisden johtajien ) tulkinta
Raamatusta irrotettujen tekstinpätkien tarkoitushakuiset tulkinnat perustuvat väärinkäsityksiin, osittain niiden taustalla on myös tekstien käännösvirheet. Hyvin usein ei ymmärretä ollenkaan sitä aikaa ja kulttuuria, jossa Raamatun tekstit kirjoitettiin, eikä siten voida tarkalleen tietää, mitä kirjoittaja on mahdollisesti tarkoittanut. Jumalahan näitä tekstejä ei ole koskaan itse kirjoittanut, Raamatun tekstit ovat syntyneet noin tuhannen vuoden aikana hyvin monien kirjoittajien teksteistä koostamalla.
Tosin sanoen Raamatun tekstien tulkinnat syntyvät hyvin usein tietämättömien ja ymmärtämättömien aivoissa.
Viisaat eivät lähde näin epämääräisiä asioita tulkitsemaan.