lue kysyjä.
talousasijantuntijat
272
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
mitä tuossa nyt oli? siis joku "talousasiantuntija" väittää että harmaa talous ryöstää meiltä 4 - 7 mrd euroa vuodessa. kuule kun tuollainen väite pitää osata myös dokumentoida. sitä ei voi vain nakata esille. samalla perusteella minä voin väittää että joulupukki on olemassa koska olen hänet luultavasti joskus nähnyt. samalla saisin ääniä vaaleissa kaikilta niiltä jotka ovat sitä mieltä että kiva juttu että joulupukki on olemassa.
edelleen teiltä perSSuilta puuttuu selkeä talouspoliittinen linjaus. on suorastaan naurettavaa väittää, että kansainvälinen harmaa työ on suomen talouden villakoiran ydin. kun samalla tiedetään että suomessa harmaan työn osuus on kansainvälisessä vertailuissa aivan mitätön. virallisen tiedon mukaan vuonna 2007 harmaan työn osuus oli 300 miljoonaa euroa.
"Viranomaisyhteistyön kehittämisprojektin Virken selvityksen mukaan rakennusalan harmaa talous lisääntyi vuonna 2007. Valtio menetti 300 miljoonaa euroa verotuloja pimeän työn takia.". lähde YLEn uutiset
lisäksi voidaan kysyä, että kuinka paljon suomen valtio on menettänyt verotuloja siltä pohjalta, että tähän maahan on rakennettu useita omakotitaloja kuutamourakoinilla. minulla sinänsä ei nyt ole kovinkaan paljon pahaa sanottavaa noista urakoista, sillä ihmiset ovat saaneet asunnon ja joku on saanut vähän pimeitä tuloja. ei nekään summat suomen kansantaloutta ole heilauttaneet suuntaan eikä toiseen.
Eikös olekin sitten tämä asiaa, painavaa sanaa Ossilta:
http://www.perussuomalaiset.fi/artikkelit/?issue=645