Löysin tuossa viime viikolla paljon Neuvostoliiton ruplia vuodelta 1991, eli NL:n ajan päättymisvuodelta. Onko niillä enää mitään arvoa. Ne on jotain 5 (Onko NL:ssä tai oikeastaan Venäjällä vain yksi rahan muoto vaiko niinku sentit ja ruplat tai mitkä onkaan nimeltään, vaiko on olemassa vain pelkkä rupla?)
Neuvostoliiton rupla
4
869
Vastaukset
- Idänkauppias
Venäjällä on setelit uusittu jo pariin kertaan tuon jälkeen ja lisäksi nimellisarvosta poistettu kolme nollaa perästä. Laskennallisesti 20 vuoden takainen 40000 ruplaa vastaa nykyään noin yhtä euroa, mutta nämä setelipainokset on mitätöity jo kauan sitten. Keräilyarvoakaan tuskin on odotettavissa, sillä seteleitä on vielä maailmalla sananmukaisesti miljoonittain.
Rupla jakautuu sataan kopeekkaan. - У МЕНЯ Джерри
ok, eli jos mulla on perkele vähä reilut 3k neuvostoliiton ruplia 60' luvult nii et iha arvottomia..?
- Brezhnevin rahapaja
Käypää arvoa rahana ei ole. Erittäin hyväkuntoisilla seteleillä saattaa olla jonkinlaista keräilyarvoa, mutta sitäkään tuskin kovin paljon. Ruplaseteleitä nimittäin painettiin 60-luvullakin varmasti aika monta sataa miljoonaa kappaletta ja paljon on vielä jäljellä. Odottelepa tuollaiset viisisataa vuotta niin arvo ehkä nousee.
- десют копеек
mulla on 10 neuvostokopeekkaa, paljonkohan olis nykyrahassa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä403067- 802861
- 1892465
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362185- 201493
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231403Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411396- 101284
- 131269
- 221241