Bagdadiin 20v jälkeen!

Yhdysvaltojen hyvä työ demokratian palauttamiseksi on kantanut hedelmää, nyt Irak on demokratia ja yhteyden ulkomaailmaan palautuvat!

"Bagdadiin laskeutui ensimmäinen eurooppalainen matkustajakone 20 vuoteen":
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=2270894

Irakin kansa ikuisesti kiitollinen Yhdysvalloille joka ei hyljännyt kun muut käänsivät selkänsä!
4103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Afganistanin oopiumin tuotanto on kasvanut 93%, sen jälkeen kun Yhdysvallat valtasi sen, YK:n lausunnon mukaan. Muun maailman reaktio siihen on seuraavanlainen: Hiljaisuus.

Äänestä

USA:n vähennettyä miehitystään Irakissa, sisällissota on vain kiihtynyt. USA haluaisi lähteä kokonaan pois noin puolentoista vuoden sisällä. Sitten se rähinä vasta alkaakin.
Sama on tilanne myös Afganistanissa, pois pitäisi päästä pian, mutta siitä sota vain kiihtyy. Lisäksi USA:n liittolainen Pakistan tukee salaa Afganistanin Taleban-sissiliikettä.
Sekopäistä touhua!

Äänestä
  • Vaikka Saddam oli mikä oli, oli ainaskin Bagdadissa jonkinlainen järjestys. Nyt siitä ei voi puhua. Minkähän demokratian USA on sinne tuonut? Hahhah... sisällissotaa, raunioita ja kurjuutta on USA jättänyt minne ikinä on mennytkin. Se on FAKTAA.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


U.S.A kirjoitti:

Yhdysvaltojen hyvä työ demokratian palauttamiseksi on kantanut hedelmää, nyt Irak on demokratia ja yhteyden ulkomaailmaan palautuvat!

"Bagdadiin laskeutui ensimmäinen eurooppalainen matkustajakone 20 vuoteen":
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=2270894

Irakin kansa ikuisesti kiitollinen Yhdysvalloille joka ei hyljännyt kun muut käänsivät selkänsä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu