Koska Tuttumieheltä oli viimeksi laskentataulukko hävinnyt niin laitanpa varmuuden vuoksi nämä perinteiset kuukausittaiset raporttilukemat vertailusta vuoteen 2007.
Eli eroakirkosta.fi:n julkaisemien lukujen perusteella eroaminen vuositasolla on nyt 178% verrattuna vuoteen 2007. Kuukausitasolla eroa on vuoden 2007 lokakuuhun 1059%.
Niin ja näitä piti muistaakseni myös kommentoida lyhyesti: näyttäisi siltä että eroaminen on lievästi kasvanut verrattuna vuoteen 2007, mutta kyse on vain lyhytaikaisesta muoti-ilmiöstä.
Sarjan aiempi viesti:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9302257
Eli eroakirkosta.fi:n julkaisemien lukujen perusteella eroaminen vuositasolla on nyt 178% verrattuna vuoteen 2007. Kuukausitasolla eroa on vuoden 2007 lokakuuhun 1059%.
Niin ja näitä piti muistaakseni myös kommentoida lyhyesti: näyttäisi siltä että eroaminen on lievästi kasvanut verrattuna vuoteen 2007, mutta kyse on vain lyhytaikaisesta muoti-ilmiöstä.
Sarjan aiempi viesti:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9302257
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hyvin vedetty Whitewash. Nyt olisikin Tuttumiehellä pähkäiltävää miten ne luvut ovat noin paljon nousseet. Kirkolla on pallo hukassa, ja niin että sitä palloa ei koskaan enää löydy.
Kirkko on ollut tuhansia vuosia eikä sillä ole samanlaista kiirettä kuin uusilla lahkoilla kuten kristinuskosta eronneella ateisteilla. Täältä on mukava lukea kuin tieteellisen maailmankuvan omaksuneet veikkaavat tulevaisuutta ;-)
Tuttumies ei kirjoita 12 kertaa päivässä jos eroaminen hiipuu välillä, mutta kyllä hän tulee julkaisemaan laskelmansa. Toki luvut voi kertoa joku muukin, jos ei jaksa odottaa :D
Kirkko ei ole nykymuodossaan ollut Suomessa "tuhansia vuosia" niin kuin väität.
Luterilainen kirkkomme on teoriassa 480 vuotta ja risat, mutta käytännössä nykyinen kirkko muistuttaa perin vähän Lutherin aikaista edeltäjäänsä.
Kirkosta eroaminen tuli mahdolliseksi vasta 87 vuotta sitten. Sitä ennen oli siis aika turha kommentoida tilastoja kirkosta eroamisista. Oli yksi ja ainoa luterilainen pakkokirkko.
Käytännössä kirkosta eroaminen on tullut mahdolliseksi vasta joskus 1980-luvulla. Jos et siis halunnut leimautua kommunistiksi tai joksikin vielä pahemmaksi. Syrjäseuduilla kirkosta eroaminen ei taida tänä päivänäkään olla kovin suotavaa?
Eli jätetään ne suureelliset "2000-vuotinen kirkkomme" höpötykset vähemmälle ja tunnustetaan se tosiasia, että kirkko ja sen asema ovat aina olleet jatkuvassa muutoksessa. Eikä viimeaikainen muutos todellakaan lupaa hyvää kirkolle! Tämän todetakseen ei tarvitse olla ennustaja.
Täältä on äärimmäisen hilpeää lueskella, kun taikauskoisen maailmankuvan omaksuneet veikkaavat tulevaisuutta:
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/3900
Eihän noita voi lukea nauramatta ääneen, eikä yksikään palstan Ehdottoman Tosista Profetioista ole
koskaan ikinä toteutunut (paitsi ne surullisenkuuluisat jälkikäteen todetut, sekä ne joissa "ennustetaan"
syvällisesti, että talven jälkeen tulee yleensä kevät ja kesä ja että päivän jälkeen tulee ilta ja yö. Tai
että ennustetaan myrskyjä ja maanjäristyksiä ja tulivuorenpurkauksia, mikä on täsmälleen sama asia,
koska kaikkia niitä tapahtuu jatkuvasti ja joka ikinen vuosi jossain päin maailmaa. Talvi tulee, jep jep.)
Tieteellinen maailmankuva kertoo meille aika tarkkaan, mitä esimerkiksi säätilassa ja luonnonilmiöissä
huomenna tapahtuu, taikauskoinen maailmankuva ei koskaan kerro muuta kuin naurettavia typeryyksiä.
hävinnyt kuin pieru saharaan.
"Koska Tuttumieheltä oli viimeksi laskentataulukko hävinnyt niin laitanpa varmuuden vuoksi nämä perinteiset kuukausittaiset raporttilukemat vertailusta vuoteen 2007."
"hävinnyt" noi luvut laskee kuka tahansa alle 30 sekunnissa ek:n raakaluvuista taulukkolaskentaa käyttäen
paljon todennäköisempi vastaus on se että totuus teki kipeää vittumiehen kuupalle.
Tuttumies on hävinyt laskelmineen kuin pieru saharaan, mutta eipä ole multinikkiäkään näkynyt saarmaamassa kuinka eroakirkosta.fi -sivu ei saa mitään aikaiseksi erorintamalla. ;)
mistä päättelet että tuttumies ja multinikki olisivat erihenkilö?
Sain nyt taulukkoni ajan tasalla, mutta oli hyvä, että pidit lukijakunnan tilanteen tasalla. Kiitos vaan tuurauksestasi (-;
Kuukausittaiset tilannekatsauksesi ovat olleet niin mielenkiintoisia että eihän palstan lukijoita voinut jättää kokonaan ilman näitä analyyseja.