http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Mopo karkaa tyttöjen käsistä yhä useammin/1135261312720
Olkaahan varovaisia sen kaasun kanssa siellä liikenteessä. Menkää vaikka ensin jonnekin syrjäiselle alueelle harjoittelemaan kääntymistä ja kurvausta sekä jarruttamista. "Iskä" sitten vaan apuun säätöhommiin vai onko "Iskällä" liian kiire? On se sitten kiva "Iskän" kuulla, että oma tytär on kuollut onnettomuudessa.
Opetelkaa ensin ajamaan ja tarkistakaa säädöt itsellenne sopiviksi, vasta sitten liikenteeseen.
Olkaahan varovaisia sen kaasun kanssa siellä liikenteessä. Menkää vaikka ensin jonnekin syrjäiselle alueelle harjoittelemaan kääntymistä ja kurvausta sekä jarruttamista. "Iskä" sitten vaan apuun säätöhommiin vai onko "Iskällä" liian kiire? On se sitten kiva "Iskän" kuulla, että oma tytär on kuollut onnettomuudessa.
Opetelkaa ensin ajamaan ja tarkistakaa säädöt itsellenne sopiviksi, vasta sitten liikenteeseen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mitoitukset taitavat vain olla ihan pielessä tai tytöt liian hentoja ja voimattomia hallitsemaan tuota menopeliä.
Syynä on yleinen aina kaasupohjassa ajotapa, hanaa ei hellitetä tiukkaankaan mutkaan, risteykset painetaan villissä hormonihuurussa hana pohjassa ja on aivan muut asiat mielessä kuin liikenne.
Kysymys ei ole koosta eikä painosta, vaan asenteesta, pysähtymismatkojen käsittämisestä jne. Yleensäkkin ei oteta vakavasti liikkumista mopolla. Mopo kulkee 50km joka on hengenvaarallinen törmäysnopeus. Ja hallinta äkkitilanteessa korkean painopisteen omaavalla skootterilla on vaikeaa kokeneellekin.
Vaikka näiden jarrut ovat hyviä, täytyy niitä silti osata käyttää, eikä kokenutkaan moottoripyöräilijä aja mopojen tapaan liikenteessä ja kaarteissa.
Motoristina ajaessani kaupunki olosuhteissa 50kmt rajoitusalueella, olen montakertaa saanut havaita kuinka skootteritytöt paljaine säärineen huitelevat ohi täysin käsittämättä ajavansa ylinopeutta.
Mopossa on jotain vikaa jos sillä ajetaan 40kmt alueella neljääkymppiä.
Sakot pitäisi antaa vanhempien yhteenlaskettujen tulojen mukaan jos mopopentu asuu kotona.
että osaa ajaa, pitäisi osata myös liikennesäännöt, kun tuolla autojen seassa pyöritään.
pojat opettelevat ajamaan soramontuilla ja metsissä jossa käsittelytaitoa vaaditaan, tytöt sen sijaan ajavat vain asvaltilla ja tiukassa tilanteessa eivät sitten osaa hallita ajopeliä.
Toisin kuin luullaan niin ehkä se tosi on, että tyttöjen mopo-onnettomuudet ovat lisääntyneet. Monet varmaan uskovat mopo-onnettomuuksien sattuvan herkimmin pojille, kun aika monet pojat pelleilevät mopoilla, kun taas tytöt ovat rauhallisempia kuskeja. Ehkä tytöt eivät hullun lailla ajakkaan, mutta uskoisin tyttöjen lisääntyneisiin mopo-onnettomuuksiin olevan muita syitä. Ensinnäkin tyttöjen mopoilu on huomattavasti lisääntynyt mopokannan skootterimopoiksi muuttumisen myötä, mutta ainakin minun mielestä suurin syy onnettomuuksiin taitaa olla tyttöjen kokemattomuus moottoriajoneuvon hallinnasta, käsittelystä, ja ehkä liikennesäännöistäkin. Asiantuntijoiden mukaan nykyiset moposkootterit ovat kiikkerämpiä takavuosien PV:hin, monkeyhin, pappatuntureihin, sekä muihin perinteikkäisiin mopomalleihin verrattuna. Tytöt kun ovat sitten vielä kevyempiä ja hentorakenteisimpia, niin hallittavuuskin ja vakaus kiikkerällä skootterilla on eri luokkaa. En voi muuta tyttöjen mopo-onnettomuuksien vähentämiseksi ehdottaa, kuin että koulutusta ja ajoharjoittelua lisättävä mopokortin suorittamisen yhteydessä, ja voitaisiin myös järjestää enemmän näitä ajoharjoittelutapahtumia nuorille mopoilijoille. Harjoittelua mopoiluun tarvitaan aina, sillä kukaan ei ole minkään mootoriajoneuvon kans heti seppä syntyessään.
tässä nyt liikenneasioita vai aivan otain muuta?