Pienamin ratsastuskoulu

Mitä mieltä olette Pienamin ratsastuskoulusta? Minusta on ihan hyvä paikka ja hevoset ovat kivoja. Suokkeja on paljon ja joukkoon on mahtunut yksi arabikin ja muutama muukin lämppäri. Onko tallilla muuten kotisivua? En ole ainakaan löytänyt...
112727
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

tietääkseni ratsastuskoululla ei ole kotisivuja :( Pienamissa on aivan ihanat hevoset ja se on kouluratsastuspainoitteinen ratsastuskoulu... mutta kyllä esteitäkin pääsee hyppäämään. :) Tallilla ei vissiin ole poneja? Pienamin ratsastuskoululta löytyy yksi iso ratsastuskenttä, maneesia ei ole. Tarhat/laitumet ovat sopivan kokoisia. Tallin "alakerrassa" sekä "yläkerrassa" on karsinoita. Talli tarjoaa mm. ratsastustunteja, karsinapaikkoja, myyntihevosia... Ainoa miinus tallilla on, että siellä (ainakin kesällä) tupakoitiin. Mutta muuten talli on ihan paras ja taatusti Jämsän tasokkain ratsastuskoulu! Suosittelen Pienamin ratsastuskoulua kaikille =)

Äänestä

moikka! haluutteko sivistää tyhmää paikan hintatasosta?

Äänestä
  • Moi.Ainakin pari vuotta sitten hinta oli jotain 20€ luokkaa...

    Äänestä

  • Ratsastustunti (irtotunti) on 30€ ja sitten voi ostaa 10 kerran kortin joka maksaa 260€. Karsinapaikka jtn päälle 300 :).

    Äänestä

Ihana paikka

Äänestä

Kuinkahan paljon täällä on hevosia?

Äänestä

Hevoset ovat Pienamissa tosi kilttejä ja ne ovat hyvätapaisia: Eivät näyki, potki tai pure. Osaavia ratsujakin ovat. Itse en hirveästi välitä paikan omistajasta ja ratsastuksenopettajasta, hän on aika tiukka ja jotenkin vähän "jäätävä". Kohtelu ei jotenkaan ole kovin mukavaa, ja jää huono fiilis. Minua on tallilla myöskin haukuttu, eikä se tuntunut kovinkaan mukavalta. Itse kysyin häneltä, missä löytyy ne ja ne varusteet, mutta en saanut vastausta. Onneksi sieltä löytyy kuitenkin avulias ja mukava tallityöntekijä, joka neuvoo tarvittaessa minkä kiireiltänsä ennättää. :) Valitettavasti kuitenkin itse tulin sieltä aika usein itku kurkussa, ja aina tuntui hyvin pahalta. Tuija vaikuttaa kuitenkin hyvältä opettajalta, ja häneltä löytyy tiukkuutta ja jämäkkyyttä riittävästi opettamiseen. Hän on kyllä ammattitaitoinen opettaja, joten siinä mielessä en ihmettele, miksi hänen tallillaan käydään. Opetus on laadukasta, kouluratsastuspainoitteista. Tallilla kävijät ovat ihan mukavia, ja minun yksi hyvä ystävä käy tällä tallilla, koska hänen hevosensa asuu täällä. Talli on aika ränsistynyt ja hiukan likainenkin, mutta eipä se nyt ole niin paha asia. Maneesia ei ole, täytyy ratsastaa ulkokentällä. Tuntihinnat ovat jotain lähemmäs kolmeakymppiä, eikä talli ole tietääkseni SRL:n hyväksymä.

Plussat:

- Tallityöntekijä, joka auttaa tarvittaessa
- Kiltit ja mukavat hevoset, eivät omista huonoja tapoja
- Hyvä opetus, pääsee kehittymään jos tosissaan haluaa :)

Miinukset:

-Tiukka, "jäätävä", hieman ärsyttävä omistaja ja opettaja
- Ilmapiiri vähän huono omistajan takia (mutta siellä käyvät asiakkaat ja hevosenomistajat kivoja)
- Ränsistynyt ja hieman likainen paikka
- Ei SRL:n hyväksymä
- Ei maneesia
- Kalliit tuntihinnat

Itse en mitenkään kauheasti välitä Pienamin tallista. :( Jos omistaja olisi toisenlainen, niin olisi varmasti ihan jättekiva paikka!! :) Suosittelen Pienamin tallia ainoastaan sitten, jos oikeasti haluat kehittyä ihan vaikka aluetasolle asti ja intoa riittää kisaamiseen etkä suutu pienistä sillä tämä ei todellakaan ole herkkänahkaisten paikka! Aloittelijoille ei välttämättä mikään paras paikka eikä tavalliselle harrasteratsastajallekaan. Minä en aio siellä jatkossa käydä kuin ainoastaan ystäväni kanssa, sen verran huono maku jäi suuhun enkä halua pahoittaa mieltäni. :) Toivottavasti kukaan ei pahastu kommentistani, tämä on vain minun mielipiteeni ja te saatte olla aivan eri mieltä. Tämä on minun kuvani Pienamin tallista! :)

Äänestä
  • Niin ja tuota tupakoimista oli hevosten lähelläkin aika paljon, joka oli aika inhottavaa. :(( Sen voisi lisätä miinuslistaan!

    Äänestä

  • Otetaanko tallille tettiläisiä? Tietääkö joku? Olis kiva kuulla kun tämä talli on aika lähellä?

    Äänestä

  • mompula kirjoitti:

    Otetaanko tallille tettiläisiä? Tietääkö joku? Olis kiva kuulla kun tämä talli on aika lähellä?

    Otetaan tettiläisiä. :) Itse olen ollut siellä tetissä. Ei mikään kauhean hyvä kokemus, omistaja oli aika ilkeä minua kohtaan. Hepat oli kivoja ja se hevosenhoitaja on myös kiva. Jos sinulla on jotain kysyttävää, niin kysy vaan. :)

    Äänestä

Plussat: Hevoset ovat ovat hyviä, ja niiden avulla on helppo kehittyä ratsastuksessa eteenpäin. Ne eivät näyki, potki tms. (lukuunottamatta yhtä poikkeusta, joka ei ole tuntikäytössä). Aivan loistavia opetusmestareita siis! :) Opetus on hyvää, ja siinä tosissaan kehittyy halutessaan. Hevosenhoitaja on mukava ja auttaa tarvittaessa, siitä erityisesti iso plussa! (:

Miinukset: Opettaja on tiukka ja vähän ilkeänpuoleinen. Puhui joistakin ratsastajista pahaa toisille asiakkaille ja nauroi vähemmän osaaville. Jos pyysi apua tai kysyi missä on esim. satula niin käänsi vaan selkänsä ja meni pois. Jotenkaan ei tuntunu kovin kivalle ja itku meinas välillä tulla:'(. Sitten tietysti talli oli likainen ja ränsistynyt, tupakointia hevosten läheellä, hiekkakentässä ei aitoja, ei maneesia, ei SRL:n hyväksyntää, kalliit tuntihinnat.

Tässä nyt oli lyhyt arvostelu MINUN ARVOSTELUNI Pienamista!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Amiir Basiir kirjoitti:

Mitä mieltä olette Pienamin ratsastuskoulusta? Minusta on ihan hyvä paikka ja hevoset ovat kivoja. Suokkeja on paljon ja joukkoon on mahtunut yksi arabikin ja muutama muukin lämppäri. Onko tallilla muuten kotisivua? En ole ainakaan löytänyt...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu