Ilkka ei kertonut seurakuntien ennakkoäänistä, lukio ja sedu olisi hyvä tietää.
Ennakkoäänestys to-pe klo 9-18 seurakuntakeskuksessa
Ennakkoäänestys to-pe klo 9-18 seurakuntakeskuksessa
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Nythän ei ole kyseessä mitkään epäviralliset nuorisovaalit, vaan oikeat vaalit joissa äänet lasketaan vasta varsinaisen äänestyspäivän jälkeen.
Keskeneräisten tulosten julkaiseminen vaikuttaisi äänestyskäyttäytymiseen.
Voidaan kertoa kuinka moni äänesti - siitä kysymys
...kun nyt ensin kuulisi lapualaisten ehdokkaiden mielipiteet, mutta seurakunnan työntekijät olivat päättäneet, että vain vapaat esittelyt sallitaan - ei esim. vaalikonetta. Vaikeista asioista ei kai saa puhua ääneen. Kuten veron nostamisesta, herätysliikkeestään tai omasta uskostaan. Ei kai nuo nyt kovin vaikeita asioita voi kirkkoon kuuluvalle olla?
Enemmän minua kiinnostaisi ehdokkaiden mielipiteet kuin äänestystulokset, mutta mielipiteet on ilmeisesti julistettu vaalisalaisuuden piiriin?
Jokainen ehdokas on voinut esitellä itsensä seurakunnan tarjoamalla nettisivulla. Jokaisella on ollut mahdollisuus tuoda homo- ja kaikki mutkin asiaan vaikuttavat mielipiteensä julkisuuteen sitä kautta. Vaan eivät ehdokkaat näytä uskaltaneen sitä tehdä!
Vaalikoneen kysymykset eivät olleet mitenkään älykkäästi laadittuja, ymmärrän että monet seurakunnat ovat halunneet pysyä koneesta erossa. Jos ehdokas omin sanoin kertoo itsestään ja mielipiteistään, mikä vaalikonen sen voittaa? Vaan eivät ehdokkaat uskalla olla juurikaan mitään mieltä, un pelkäävät ollaa 'väärää' meltä. Kristillisten Lahtinen on mitä loistavin esimerkki tästä. Varoo viimeisen päälle kantamasta vastuuta.