NUMMELA

Iloinen tyttö

Mitä mieltä olette Nummelasta?
(nyt tietenkin tulee lohjalaisilta että ihan paska paikka)
Itse olen asunut täällä moooonta vuotta, viettänyt suurimman osan elämästäni täällä, eikä ole mitään valittamista. Aivan ihana paikka, viihtyisä, ystävällisiä ihmisiä ja juuri sopivan kokoinen paikka (ei liian iso eikä pieni)
Täältä kyllä löytyy kaikki tarvittavat asiat, tuskin mikään iso asia puuttuu.
Täältä on myös lyhyt matka pääkaupunkiseudulle, minnekään ei ole pitkä matka ellei nyt sitten Lappia lasketa mukaan ;)
Haluaisin vaan sanoa kaikille tänne paikkaan muuttamista harkinneille, että lämpöisesti TERVETULOA. Tuskin tulette pettymään.

(teki vaan jotain mieli kirjottaa)
että näin.

Hyvää kesää vaan kaikille!

Nla-tytsi 18

23

5921

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laura*

      oon aika samaa mieltä. ite oon asunu tääl jo aika kauan ja ihanempaa paikkaa en osais kuvitellakaan. eli siis vastaus kysymykseen "mitä mieltä olette Nummelasta?" : todella hieno, mukava ja viihtyisä paikka!

      hyvää kesää myös sulle!

      • popo

        kyllä lohjalaisena kunnioitan nummelaa.lohjaa ei nykyään voi sanoa muuksi kuin parkkilaksi.punanuttuinen tyttö kyttää oletko pysäköinyt oikein yleensä et tulee maksaa vähän ylimääräistä.nummelassa on tilaa parkkiin ystävällisiä ihmisiä kilpailua kauppojen kesken ym.joskus tuntuu vanhan konkarin silmään,että nummelan tytöt ja rouvat ovat siistimmin pukeutuneita kuin lohjalaiset,ystävällisiä ja asiallisia.enpä ole kuullut nummelassa koskaan mitään negatiivista lasten suusta,lohjalaiset kun osaavat heittää usein sen vihtiläisen kirnun nimen.muuten keskustan liikenneympyrät toimivat mainiosti, kiitos lohjalaiselta.


    • Minä

      ..se vain mukava paikka on, ainakin näin lohjalaisen näkökulmasta. itsekin voisin muuttaa sinne päin, mielelläni. mutta asunnot taitaa olla aika kalliita?

    • Pertsa

      Nummela on todella mukava paikka. Itse olen asunut melkein koko elämäni useammassakin paikassa Vihdissä. Nykyisin "Helsinkiläisenä" voin todeta että ei kannata Helsinkiin muuttaa ja itsekin muutan täältä pois jossakin vaiheessa Espoon, Vihdin tai Kirkkonummen suuntaan. En vain pidä Helsingin tyylistä. Täällä on liikaa juoppoja, ongelmia ja epäviihtyisää asua kun kunnalliset palvelut on niin surkeat ja verorahaa käytetään turhuuksiin (satamat ja stadionin katokset yms). Pientalojakaan kaupunkiin ei saada rakennettua ja hyvät veronmaksajat muuttavat taatusti pois täältä.

      Nummela on siitä erinomainen paikka että kaupalliset palvelut ovat hyvät kun vertaa muita samantyylisiä taajamia, esim Klaukkalaa tai Hyrylää. Lisäksi bussiyhteydet on ihan hyvät jos ei hintoja katsota. esim. Viikonloppuisin Helsingistä Nummelaan yöllä neljän aikaan pääsee vielä ilman taksia kun bussi kulkee, silti vuoroja pitäisi lisätä ja erityisesti parantaa muuallakin Vihdissä kuten Ojakkalassa. Junarata olisi ihan tervetullut mutta ensiksi voisi tulla vaikka kehittyneemmät halvemmat YTV-lippusysteemit niin matkustus helpottuisi.

      Ei mielestäni Vihdissäkään kaikki ole täydellisesti. Ruuhkat alkaa muodostua isoksi ongelmaksi etenkin Nummelan keskustassa ja Turunväylällä ja tämän vuoksi tarvittaisiin iso muutos julkisen liikenteen parantamiseen. Jonkin verran ihmetyttää myös kunnan päätöksenteko. Jossain vaiheessa haluttiin liittyä jo Espooseenkin, mitä kunnan päättäjät oikein ajattelevat. Kunnon selvää päämäärää ei kunnalla näytä olevan joka hieman huolestuttaa. Yrityksiä saisi tulla paljon enemmän kuntaan ja asukkaitakin huomattavasti enemmän kun mitä tätä vauhtia tulee. Kaikkien halukkaiden pitäisi päästä muuttamaan tänne nyt kun kysyntää vielä on. Esimerkiksi Nurmijärvellä tonttipulaan on vastattu kaavoittamalla runsaasti, samaa voisi Vihdissäkin tehdä. Kallistahan se asuminen Vihdissäkin on ihan niinkuin muuallakin pääkaupunkiseudulla.

      • Anonyymi

        Nummelassa on parasta Huumeet.


    • lohjalainen tyttö

      ja en lohjalta poiskaan muuttaisi.. viihdyn tääl lohjal.. syksyllä luultavasti aion käydä nummelassa ammattikoulua,bussilla pääsee täält helposti sinne nummelaan päin.. mun veli asuu nummelassa,joten oon usein käynyt siel ja ihan kiva paikkahan se on,vaik lohja on mulle rakkaampi.. mut joo,toivottakaa te nummelalaiset meitä lohjalaisia tervetulleeks sinne ammattikouluun! =)

      • hehe

        tervetuloa vaan!!

        miks muuten nummelaan amikseen oot tulos?

        mut jeeee:)


      • lohjalainen muija
        hehe kirjoitti:

        tervetuloa vaan!!

        miks muuten nummelaan amikseen oot tulos?

        mut jeeee:)

        kiitti tervetulotoivotuksest!! =) niin,oon tulos (siis jos pääsen) nummelan amikseen artesaani linjalle..,vaatteiden suunnittelu ja valmistus. apuva!jännää.. tääl lohjal ei taida enää olla ammattikoulus artesaani linjan luokkaa.. ja muutenkin,uskoisin et nummelas olis kivempaa opiskella pienen ryhmänkin takia..
        jeps--


    • Mellon

      Heippa ja kiitoksia!

      Muutin Nummelaan noin 2kk sitten ja olen viihtynyt tosi hyvin. Nummela on just sopivasti lähellä ja tarpeeksi kaukana. Moni Helsingissä asuva kaveri kysyi, että miksi sinne, siellähän ei ole mitään ja kestää ikuisuuden tulle tänne Helsinkiin. No huhhu... yrittäkää itse siirtyä autolla esim. Töölöstä Lauttasaaren, ja katsotaan kuka on ensin perillä, jos minä lähden Nummelasta.

      Nummela... "kaikki taitaa olla kohdallaan, mä taidan kuulua tänne" :-)

      Ajaa... onko Lohjalaisilla ja Nummelalaisilla joku "klaanisota" vai? Olen myös käynyt Lohjalla katsomassa... niillähän on tosi hieno uimahalli, se Neidonkeidas. Olen käynyt muutaman kerran.

      Joo... hyvää kesää kaikille!

      Terveisin,
      Mellon

    • henna

      Ai Nummela, sehän on tosi ihana paikka.
      Itekin voisin ja haluisinkin asua siellä!
      Oon tosi kateellinen mun kaverille ku se saa asuu siel.. Mut onneks täält mun rupusest paikast ei kauheen pitkä matka sinne. Siellä tulee monia viikonloppuja hengailtua :) ja kesäsinkin aika paljon.
      Ihana kylä (tai no kohta kaupunki) se on!
      Muutan ehkä parin vuoden päästä sinne.. Kiitos vaan mukavasta vastaanotosta..
      Aurinkoista kesää vaan!

    • Anonyymi

      Pilalle mennyt kongolaisten myötä.

    • Anonyymi

      Tilakemut nummelassa.

    • Anonyymi

      mahtava paikka ryypätä aamusta iltaan, löytyy grilli ja kaks baaria.

      • Anonyymi

        Ketä ne teinitytöt Nummelan keskustassa pyörii iltaisin vanhaa melkein 70 vuotiasts miestä yrittävät vikitellä vähän outos kukahan niiden äiti on vai lastensuojeluunko pitäs ilmottaa etteivät vaan tämän miehen kyytiin lähde


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ketä ne teinitytöt Nummelan keskustassa pyörii iltaisin vanhaa melkein 70 vuotiasts miestä yrittävät vikitellä vähän outos kukahan niiden äiti on vai lastensuojeluunko pitäs ilmottaa etteivät vaan tämän miehen kyytiin lähde

        Vaaleahkot pitkät hiukset usein vakoinen selästä avonainen valkoinen pusero rahaako kerjää vanhalta mieheltä jos hän tunnistaa tästä jutusta itsensä tai hänen äiti niin lopeta se touhu ja meidän autoon et tule et tiedä minkälaisen miehen kyytiin lähdet vaikka houkuttelisi


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaaleahkot pitkät hiukset usein vakoinen selästä avonainen valkoinen pusero rahaako kerjää vanhalta mieheltä jos hän tunnistaa tästä jutusta itsensä tai hänen äiti niin lopeta se touhu ja meidän autoon et tule et tiedä minkälaisen miehen kyytiin lähdet vaikka houkuttelisi

        musta auto vieläkö kyttää teinejä


    • Anonyymi

      Nykyään tää on ihan paska paikka tai ainakin on asiat mennyt huonompaan päin tai no oon ite Nummelast ja rakastan tätä paikkaa ihan vitus.Mut nää saatanan wanna be roadmanit on kyl pilannut tän paikan tai ei kaikki nuoret tääl päi oo pahoi (kuten Lohjal) kyl nuoret on tääl päin hyvin kasvatetuista perheist mut kyl tääl edelleen järkeviä ihmisiä on mut joo toivon että voisin mennä ajas taakke päin sillon kun tääl ei ollut mitä vittun maahanmuuttajia pilaamas tätä paikaa.

    • Anonyymi

      Nummelassa vuosina 1999-2003, 2005-2009 ja 2019 alkaen asuneena täytyy todeta, että jotain tässä paikassa on joka jaksaa vetää takaisin. "Ihan bueno" siis!

      • Anonyymi00025

        Mucho bueno


    • Anonyymi

      Älä koskaan vuokraa asuntoa kahdelle tontulle joiden nimet alkaa a ja s kirjaimella käyttää välikäsiä,luottotiedot menneet ja ovat jonkin sortin puutarhureita

    • Anonyymi

      23 vuotta asunut. Tykännyt. Jos parempaa paikkaa haluaa, pitää muuttaa pois Suomesta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      73
      1140
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      15
      976
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      61
      940
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      841
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. 57
      720
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      61
      634
    8. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      630
    9. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      627
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      606
    11. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      606
    12. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      34
      581
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      559
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      35
      519
    15. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      515
    16. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      510
    17. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      18
      494
    18. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      486
    19. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      467
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      449
    Aihe