kirkosta eroaminen lisää työttömyyttä!

Menee satoja jopa tuhansia työpaikkoja. Kunpa nyt noilla sääntyneillä euroilla kansa alkaisi luomaan jotakin työllistämiseksi tai uskovaiset eroajat lisäsivät lähetyskannatustansa.
7211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kun kansalaiset käyttävät säästyneet verot esim. laskettelukeskuksessa, syntyy rinteenhoitajien, varusteiden vuokraajien, lipunmyyjien yms. työpaikkoja. Kysynnän lisäys lisää työllisyyttä.

Tietysti joku kirkon tyhjäntoimittaja voi joutua työttömäksi, kun rahaa ei muka ole. Ja kirkkoherrankin on tyydyttävä miljoonalukaalin sijasta vähän halvempaan asuntoon... Piispojen 10 000 euron kuukausipalkasta ei varmaankaan tingitä...

Äänestä

Entäs sitten, luuletko että ensimmäisenä Jeesuksen ja Muhammedin mielessä kävi ajatus miten käy vanhojen uskontojen pappien työpaikoille? Onko esim. Iphone-ostajien tuettava Nokiaa rahallisesti lahjoituksilla koska muuten menee työpaikat?

Ja se että joku on uskossa ei tarkoita että organisaatiota olisi pakko ylläpitää. Puhuiko Jeesus edes siitä että pappeja tai piispoja tarvitaan?

Turha yrittää aiheuttaa yksittäisille kirkosta eroajille omantunnon tuskaa siitä, ettei maksa kirkollisveroa. Suoraan kohteisiin saa 20€:lla aikaiseksi enemmän kuin 300€:lla kirkollisveroa.

Pääsy taivaaseen ei ole kirkon jäsenyydestä kiinni. Eikä se edes edesauta sitä. Raamatun mukaan taivaspaikka ei ole ostettavissa (= maksamalla kikkoveroa)

Äänestä

Huuhaatako pitäisi rahoittaa? Uskovaiset eroajat? Lähetyskannatusta? Apuvaaaaaaaaaaa!

Äänestä

Mitä virkaa on tuhannella mielikuvutusolennon palvontaan erikoistuneen kirkon työntekijällä. Jos turhanpäiväiset työpaikat kelpaa niin laitetaan vaikkapa kymmenen noista tuhannesta töypaikkansa menettävästä kirkon palkollista rikkomaan ikkunoita pesäpallomailalla, ja loput 990 korjaamaan noita hajotettuja ikkunoita. Siinä sivussa sais lasitehtaat, kittitehtaat, rautakaupanmyyjät jne. myös lisää töitä.

Äänestä

Lähetystyötäkö tarkoitat. Se oli yksi tärkeimmistä syistä miksi EROSIN kirkosta. Lähetystyö on suora jatkumo kolonialismille. Tarkoituksena on vain tuhota paikallinen kulttuuri ja lisätä oman uskonnon kannatusta oman valtaseman pönkittämiseksi. Tämä kaikki verhotaan humanitääriseen kaapuun niin tehokkaasti, että lähetystyäntekijät itsekään eivät todellista työtään ymmärrä. YÖK..

Äänestä

Eihän niillä työttömillä voi olla huolta huomisesta kun taivaallinen isä ruokkii ja huolehtii.

Äänestä

lopettaa jumaalnpalveluksensa ja muut taikauskoiset riittinsä ja laittaa nekin rahat ja vaputuneen pappistyövoiman vaikka vanhusten hoitoon.
Silloin minäkin epäuskoinen voisin kannattaa kirkkoa taloudellisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä tilalle kirjoitti:

Menee satoja jopa tuhansia työpaikkoja. Kunpa nyt noilla sääntyneillä euroilla kansa alkaisi luomaan jotakin työllistämiseksi tai uskovaiset eroajat lisäsivät lähetyskannatustansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu