kumman valitsisit, jos olisi pakko valita; joko sinut raiskattaisiin tai sitten tapettaisiin.
kumpi olisi parempi vaihtoehto, jos mietitään raiskauksen jättämiä henkisiä ja fyysisiä arpia.
kumpi olisi parempi vaihtoehto, jos mietitään raiskauksen jättämiä henkisiä ja fyysisiä arpia.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Feministien mielestä raiskausta, eli ilman naisen halua tapahtuvaa yhdyntää kauheampaa asiaa ei ole olemassa.
Toisaalta jotkut naiset suorastaan kilpailevat saman suorituksen harrastamisessa. Toiset omia aikojaan, toiset maksun houkuttelemina. Muistelen jostain lukeneeni, että naisten ennätys peräkkäisissä paritteluissa eri miesten kanssa yhden päivän aikana on yli 200. Suoritus oli vielä spontaani ennätyksen tavoittelu, ilman korvausta.
Mitä sitten tulee murhattuihin, en ole vielä kuullut kenenkään tavoitelleen ennätystä siinä, kuinka monta kertaa voisivat tulla murhatuiksi. Tai etukäteen kertoneen tällaisesta toiveestaan.
Joten asia jäänee ratkaisemattomaksi, vain feministien päätöksen varaan: Raiskaus on murhaa kauheampi rikos!
Raiskaus. Mieluummin tulen nöyryytetyksi kuin tapetuksi.
ohos, miten ihmeessä olet rinnastanut kaksi noinkin brutaalia ihmiseen kohdistuvaa tekotapaa. Raiskaus on tosiaan häpeöiden ja uhriuden sävyttämä, mutta siitä jäädään oikeusasianomistajaksi elossa ihan itse.
Murhattu on kuollut.Murhatulle tulee omaisilta vaateita oikeusprosessiinsa tai sitten omaisia ei ole. Murhattu haudataan,jonka jälkeen hän muuttuu maaksi jne.
Hei, ei noita voi rinnastaa, niinku suklaakaupassa, että kumpaa otan..En ota kumpaakaan..eikä mun pölkyt omaisetkaan, joita ohjaa joskus kummalliset tavoitteet maallisesta.
Varmaan ihan väitöskirjan arvoinen asia?
Tutkimusta haittaa vain se kun ei pääse selvittämään sitä, miltä kuolleesta tuntuu.
http://www.satakunnankansa.fi/cs/Satellite/Ulkomaat/1194631553030/artikkeli/tutkimus joka neljas etelaafrikkalainen mies on raiskannut.html
Raiskausten osalta tutkimustyö olisi helppoa Afrikassa; raiskauksen jälkeen toivottavasti raiskaaja saa tutustua AIDsin kautta kuoleman tuntemuksiin. Ja hyvä niin.