Neuvoja henkilölle, joka ei ole bilettänyt....

Mystery-

Kaipaan apua. Olen 18-vuotias tyttö ja olen saanut kutsun kotibileisiin, johon on tulossa paljon vieraita. Juhlat ovat vasta tammikuun alussa. En ole koskaan ennen ollut bilettämässä niin että olisin juonut mitään. Miten tälläisissä partyissä yleensä käyttäydytään? Kun tuon itse juomani, minne ne yleensä viedään? Jääkaappiin?
Kun on käsilaukku, pidetäänkö sitä vieressä? Mistä voi keskustella? Entä mikä olisi sopiva juomamäärä tälläiselle, joka ei juuri koskaan ei ole ottanut mitään..
Tiedän, että tämä on todella epätoivoista. Mutta kiitos jos voitte neuvoa.. :)
Jos unohdin kysyä jotain tärkeää- neuvokaa avutonta! :D

4

634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mystery-

      Pliiis.

      • jippijaijei.

        Juomat voi viedä jääkaappiin jos mahtuu, tai sitten ulos, tammikuussa varmaan ihan hyvä ulkonakin olla juomat (parvekkeelle, terassille, tai missä tilassa juhlat pidetäänkää?) Laukut voi jättää mihin haluaa, tai pitää mukana. Tiedä sitten kuinka isot bileet on ja tuleeko paljon porukkaa, joten kannattaa miettiä, uskaltaako laukkua ihan noin vain jättää, varsinkaan jos siellä on jotain arvokasta. Ja ehkä riippuen millaisia ihmisiä, onko kaikki hyvä ystäviä keskenään, jolloin tuskin kukaan varastaa mitää.

        Mistä voi keskustella? Eh, en ihan tajunnut. Kai sulla tuttuja on siellä, voitte keskustella ihan mistä tahansa, tuskin ne mitkään "jäykät" bileet on, että kaikki istuu sohvilla jnejne. Joten siis, ei siellä mitään yhtä keskusteluaihetta ole, ehkä kuitenkin jättäisin koulujutuista keskustelun (ja vastaavat) pois.

        Juomamäärää on niin vaikea arvioida, riippuu vähän kaikesta. Mikäli osaa hallita juomistaan, eikä koe että on pakko juoda kunnes sammuu, niin voihan sitä juomaa olla reilumminkin mukana, ei vain juo kaikkea. En tiedä mitä sitten tarkoittaa "joka ei ole juuri koskaa ottanut mitään", että paljon olet juonut aiemmin. Itse lähtisin ihan vain siideri/lonkero/likööri linjalla.


    • ....

      Pari tölkkiä siideriä tai olutta, kummasta luulet tykkääväsi. Ei kannata juoda itseään umpitunneliin (kuulostaa siltä ettei sulla ole siellä liikaa kavereita, koska kyselet juttuja täällä). Pidä huoli itsestäsi, järki päässä ja omaisuus mukana, pieni pussukka, jonne hiukan rahaa, automaattikortti, kännykkä ja kotiavaimet sekä huulikiilto.

      • Mystery-

        On mulla kavereita :(. Mutta koska uin SM-tasolla, ei ole koskaan ollut aikaa juhlimiseen. Nyt kun pidän opiskelujen vuoksi 3kk tauon uinnista, jää enempi iltaisinkin aikaa :)).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2551
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      87
      1483
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1475
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      16
      930
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      838
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      111
      832
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe