Kaipaan apua. Olen 18-vuotias tyttö ja olen saanut kutsun kotibileisiin, johon on tulossa paljon vieraita. Juhlat ovat vasta tammikuun alussa. En ole koskaan ennen ollut bilettämässä niin että olisin juonut mitään. Miten tälläisissä partyissä yleensä käyttäydytään? Kun tuon itse juomani, minne ne yleensä viedään? Jääkaappiin?
Kun on käsilaukku, pidetäänkö sitä vieressä? Mistä voi keskustella? Entä mikä olisi sopiva juomamäärä tälläiselle, joka ei juuri koskaan ei ole ottanut mitään..
Tiedän, että tämä on todella epätoivoista. Mutta kiitos jos voitte neuvoa.. :)
Jos unohdin kysyä jotain tärkeää- neuvokaa avutonta! :D
Neuvoja henkilölle, joka ei ole bilettänyt....
4
608
Vastaukset
- Mystery-
Pliiis.
- jippijaijei.
Juomat voi viedä jääkaappiin jos mahtuu, tai sitten ulos, tammikuussa varmaan ihan hyvä ulkonakin olla juomat (parvekkeelle, terassille, tai missä tilassa juhlat pidetäänkää?) Laukut voi jättää mihin haluaa, tai pitää mukana. Tiedä sitten kuinka isot bileet on ja tuleeko paljon porukkaa, joten kannattaa miettiä, uskaltaako laukkua ihan noin vain jättää, varsinkaan jos siellä on jotain arvokasta. Ja ehkä riippuen millaisia ihmisiä, onko kaikki hyvä ystäviä keskenään, jolloin tuskin kukaan varastaa mitää.
Mistä voi keskustella? Eh, en ihan tajunnut. Kai sulla tuttuja on siellä, voitte keskustella ihan mistä tahansa, tuskin ne mitkään "jäykät" bileet on, että kaikki istuu sohvilla jnejne. Joten siis, ei siellä mitään yhtä keskusteluaihetta ole, ehkä kuitenkin jättäisin koulujutuista keskustelun (ja vastaavat) pois.
Juomamäärää on niin vaikea arvioida, riippuu vähän kaikesta. Mikäli osaa hallita juomistaan, eikä koe että on pakko juoda kunnes sammuu, niin voihan sitä juomaa olla reilumminkin mukana, ei vain juo kaikkea. En tiedä mitä sitten tarkoittaa "joka ei ole juuri koskaa ottanut mitään", että paljon olet juonut aiemmin. Itse lähtisin ihan vain siideri/lonkero/likööri linjalla.
- ....
Pari tölkkiä siideriä tai olutta, kummasta luulet tykkääväsi. Ei kannata juoda itseään umpitunneliin (kuulostaa siltä ettei sulla ole siellä liikaa kavereita, koska kyselet juttuja täällä). Pidä huoli itsestäsi, järki päässä ja omaisuus mukana, pieni pussukka, jonne hiukan rahaa, automaattikortti, kännykkä ja kotiavaimet sekä huulikiilto.
- Mystery-
On mulla kavereita :(. Mutta koska uin SM-tasolla, ei ole koskaan ollut aikaa juhlimiseen. Nyt kun pidän opiskelujen vuoksi 3kk tauon uinnista, jää enempi iltaisinkin aikaa :)).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24945399Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3311272Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21110902Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369731Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858538Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2306539Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03230Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302269- 391747
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261540