AAAAAAH HAH HAAAAH HAHA HAH AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAH!!!!!!!!!!!!!
kyllä on naurettavaa, ei mitää järkee taas made in finlaaandia !!!!
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=2274667
kyllä on naurettavaa, ei mitää järkee taas made in finlaaandia !!!!
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=2274667
Vastaukset 13
Vanhimmat
.
WÄINÖ SE OLI
ettei vain ollut 9 euron orjapalkalla töitä tekevä harjoittelija myymässä?
noissa orjatöissä motivaatio on tunnetusti niin suuri että firman diesel-autojen tankkiinkin tankkaavat bensaa :)
Pitäis paremmin paneutua työttömän harjoitteluun ja hänen auttamiseen, eikä vaan repiä hyötyjä irti ilmaisesta orjasta. Senkin on laitonta, vaatia tuottavuutta työttömästä! Se on kilpailun vääristämistä!
onneksi sentään isoihin epäkohtiin puututaan tämän kilpailun vääristämisen suhteen:
http://yle.fi/alueet/perameri/2010/10/tyottomien_nettikahvilan_lopettaminen_harmittaa_torniossa_2100004.html
muutaman euron päivämyynti siis vääristää kilpailua. se ei vääristä mitään, jos firma tekee tuhansien voitot orjatyövoimalla kun kaikki muutkin tekee niin. on se vaan hienoa tämä systeemi täällä itäeurooppalaisessa banaanivaltiossa :)
Siinä jutun juju!
Jos halutaan järjestään työttömille iltapäiväkerhoja ja terapiaan, niin kutsuttakoon sitä siksi, eikä muka työksi. Ai niin, terapiassa oleva työtön onkin vielä työtön ja tilastoissa. Ei se sitten käy, kun ei tilastot tällä kikkailulla kaunistu!
Jos ihmisellä teetetään töitä, on siitä maksettava palkka. Palkka, millä tulee niin toimeen, ettei tarvitse enää sossun ja kelan luukuilla hyppiä!
Eräs tuttu oli tällaisessa 9e päiväpalkkatöissä työkkärin pakottamana.
Ensimmäisinä päivinä hänet laitettiin asioille firman pakettiautolla n20km päähän.
Hän naureskeli minulle kuinka ajoi koko matkan ykkösellä kaasu pohjassa.
Vähän kiroili kun ei saanut moottoria laukeamaan sitten millään.
Vasta paluumatkalla kuului "Klonk" ja Transportteri jäi siihen.
Ihan oikea meininki vastasin kaverille. Ja sitten naurettiin röhönaurua yhdessä !
.
tuntemani rakennusyrittäjä ei ole moneen vuoteen ottanut harjoittelijoita kun tuumasi että halvemmaksi tulee maksaa duunarille palkkaa. silloin ne ei tahallista kiusaa tee ja hommastakin saattaa joskus tulla valmista.
Joo, näin se pitäisikin toimia, ei tuollaisella orjanpalkalla kannata minkäänlaista vastuuta ottaa. Ittellä jos ei ole mitään menetettävää niin ei mitään merkitystä, vaikka vähän tuhoakaakin työpaikan tavaroita tai varastaa.
Tuollaisia työnantajia on hyvä vähän "rangaista".
Kaveri oli orjahommissa yhdessä paikka, missä piti vastailla mm. puhelimeen, järjestää tilalauksia, kuljetuksia, pientä laskutusta sekä rahastusta - kaiken laista pientä asiakaspalvelua.
Pääsääntöisesti hän hoiti homma yksin, vaikkei harjoittelijan vastuulle saisikaan jättää näitä hommia. Opastajan ja ohjaajan pitäisi olla paikalla.
No, kun pomo ei ollut paikalla, eikä muitakaan, ja aina kun silmä vältti, hän hoiteli hommia. Puhelimeenkin vastasi kiltisti mitä mieleen tuli. Ja tulihan sitä. Vaikka että 'Läänin verovirastossa,..' 'TV-maksuhallinto, Virtanen, päivää..', 'Katriinan seurakunta,..' , 'Poliisi,..' joskus oli olevinaan ihan jurrissa..
Jotenkin se bisnes siellä alkoi pikkuhiljaa kusemaan..
tekee ostokset Lidlissä! Hinta on sama kaikille ja sen tietää jo kassalla!
Vaan osaavat varmaan käyttäytyä sitten siellä talon sisällä, etteivät rupea sitä kassaneitiä kiusaamaan, että jumankauta sinä kun se siinä nyt myit!
Että silleen. Toivottavasti ovat aikuisia - eivätkä sinun kaltaisiasi teinipellejä. Nykyajan teinit ovat aivan siis käsittämättömän ääliöitä. Ja niitä kun sitten löytyy joka paikasta tärvelemästä - sanotaan vaikka terveyskeskuksista työntekijöinä - niin voi voi. Ja joillakin se teinivaihe jää ajatuksellisesti päälle vaikka kuinka pitkään, v. 1977 syntyneelläkin eli siis nyt jo hiukka yli kolmikymppisellä voi olla aivan täysin hormonipellen elkeet. Saati sitten että niitä voi olla poliisissa - nooo, se siitä.
Muuten hei, mikä se on sen semmoisen leikkikalun nimi, joka on yleensä jokin pieni eläinhahmo, sitten sen pää on sellainen "irtonainen" eli sitä kun vähän töykkää niin se jää heilumaan ja nuokkumaan vähäksi aikaa. Täällä meilläpäin on ihan sen tapainen poliisi (oho, oonko mä nyt teinipelle, kun tällaista älytöntä kirjoitain - jaa, no hammas hampaasta - eli niinhän se oli se poliisikin) siinä se ajeli maijallaan, oikeen jäi pällistelemään ja virnuilemaa pärstäänsä esittelemään, mutta ei se mitään kyllä tässäkin katottiin sitä jätkää - eli niin oli kaposet hartiat jätkällä, ja jotenkin tuntu että se istu helvetin alhaalla siinä kuskipukilla, jotenkin koomisen näköinen, kaula oli pitkä ja suhteessa valtion nukkavierun virkapuvun (vai joutuuko ne itse ostaan ne asut) kätkemiin luisuihin hartioihin paksu - ja ylimpänä pitkä ja maatiaisporsaan pärstä, kaiken kruununa vielä se poliisin hattu - että sellainen koomikko! Täysin ääliön näköinen - jaa, kirjoitetaanko vielä poliisilaitoksen nimi - noo, antaa olla.....