vuosaaren sataman tuntumaan. Sanotaan nyt vaika kahden 1600 megawatin reaktorin "kombinaatti", lauhdelämmöt kaukolämmöksi ja loput uuden sataman altaan sulanapitämiseen. Näin kun olisi toimittu, olisin hyväksynyt ydinvoimapäätökset. Mutta kun ne "vietiin periferiaan, jumalan selän taa, tiettömien korpien perukoille", tarkoitti se sitä ettei niitten turvallisuuteen luoteta, joten en luota minäkään, piste.
Ydinvoimala
kuolemanpartiot
25276
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
jahka ydinreservaatti-Suomi saadaan rakennettua, tuollaiset ei ole harvinaisia, ja ovat kuitenkin niitä "puhtaimpia" ydinhirvityksiä. Muita ovat mm uraaikaivokset, uraanirikastamot ja ydinjätteiden jälleenkäsittelylaitokset.
Onko sinulla mahdollista kysyä jälkeläiseltäsi, haluavatko he asua ydinreservaatti-Suomessa?
halunneet kaukolämpöä lähelle.Toisaalta,missä kohtaa Vuosaaressa on niin paljon tilaa että voimala sekä siihen liittyvä tekniikka sinne mahtuisi?Vai onko aloitus pelkkä trolli?
"Vihreät eivät Perätön korpi9.11.2010 19:03
halunneet kaukolämpöä lähelle."
Haluan lähteen tuohon väiotteeseen. Minulla on sellainen käsitys, että sitä ei halunnut Heksingib Energia eikä Helsingin kaupunki. Asiasta teki päätöksen jompi kumpi noista, ei Vihreät.
Ai niin: minäkään en halunnut ydinjaukolämpöä.
trolli, miksi olisi, kyllä nämä asiat ovat niin pitkän tien päässä suunnittelussa että tilaa kyllä olisi järjestynyt, siitä se ei ole kiinni, muutenkin on jo viimeiset kymmenen vuotta (vähintäänkin) pähkäilty kivihiilen korvaamista pääkaupunkiseudulla. nyt ollaan sitten tuomassa sinne turvetta, haketta ja ties mitä?
Totuus on juuri siinä mitä sanoin, turvallisuuteen ei tosiasiallisesti luoteta niin paljoa että ydinvoimaa rakennettaisiin suurten asutuskeskusten ja satamiensa yhteyteen.
kaiken asiaan liittyvän tekniikan mahtumaan sinne,aivan oikeasti.Siis kaiken asiaan liittyvän tekniikan.
kuinka saat tekniikan.... voi voi, kaikki tekniikka saadaan mahtumaan, katsos kun se on pitkässä juoksussa vain järjestely ja halukysymys. Pitäisi sinunkin tietää ettei näitä laitoksia viikon varoajalla ja huutoäänestyksellä aleta rakentaa. Tilanne on se mikäli luottamusta löytyisi nämä asiat olisi ajat sitten huomioitu kaavoitukseessa, mutta kun ei niihin LUOTETA, siis ydinmyllyihin. Ihan vaan kysyisin, mihin ne olkiluodonkin uuden 1600 megawatin lauhdelämmöt menevät, vanhojen ainakin menevät suoraan mereen, eikä edes satamaan.
"Miten saat Perätön korpi9.11.2010 19:35
kaiken asiaan liittyvän tekniikan mahtumaan sinne,aivan oikeasti.Siis kaiken asiaan liittyvän tekniikan. "
STUK tekee tilaa, ihan mielellään, ja tietenkin turvallisesti /1/. Jos siis Vuosaaressa asuu nyt 5km säteellä tulevasta ydinvoimalasta esim. 10 000 henkilöä, niin muutetaan vain laki sallimaan se! Helppoa ja ongelmatonta, eikö totta? Ydinvoimala vaikka keskelle kylää!
Semmonen pikkujuttu kyllä on, että kun STUK kehuu, että Suomessa ei ole esiintynyt lasten leukemiaa ydinlaitosten läheisyydessä niinkuin muualla on esiintynyt, niin ne puheet voi muutaman kymmenen vuoden kuluttua vähän muuttua - katsos kun meidän "lähellä ydinlaitosta", 5km, ei ole ennen saanut vakituisesti asua kuin 200 henkilöä, ja STUK kertoi tutkimuksesta, jossa keskietäisyys oli jotain 15km!
Tosin kaikkeen ydinvoimaan liittyy se, että "Mitäs me tulevista, hoitakoot ne omat ongelmansa, mekin hoidamme minkä pystymme. Myöss ne tulevat leukemiaa potevat jälkeläisemme. Etenkin nyt ydinvoimaa kannattavat."
1: http://keskustelu.suomi24.fi/node/9378595
(STUK & ydinreservaatti-Suomi)
lapsellista,kuten viesteista alempaa huomannet.Olkiluodon lauhdelämmön osia käyttäisin mm. Rauman kaukolämpöön jos päätösvalta olisi minun.
Kyllä täällä ihan hyvät tiet on. Mites Vuosaaressa? Ja turvallisuuteen luotetaan. Se ei riipu voimalan sijainnista. Ole huoletta, saat täältä ydinsähköä silloinkin, kun tuulimyllyt ei siellä Vuosaaressa pyöri.
Vuosaaressa pyöri kuin propellipäät.Maaseudun tiettömyydestä puhui joku vuokraluukussa asuva työnteosta ymmärtämätön Vuosaarelainen joka on kyllästynyt asuinalueensa........(sensuroidaan jos kirjoitan loppuun).
on tiestön taso sitä luokkaa ettei sellaisesta osata edes unelmoida siellä periferiassa. Totuus kuitenkin on se että puhtaasti taloudellisin perustein rakennettaessa, niinkuin pitäisi mikäli turvallisuuskysymystä ei tarvitsisi huomioida, rakennettaisiin voimalat isojen satamakaupunkien yhteyteen, ensimmäiseksi helsinkiin, turkuun... Täysin järjetöntä ruveta niitä rakentamaan jonnekin pikukylille ja hukata lämpöenergiaa.
Siis on turha selitellä etteikö turvallisuusajattelu vaikuttaisi ydinvoimaloiden sijainteihin, fakta. Niihin ei tosiasiallisesti luoteta.
Onko siellä Vuosaaressa tiestö tosiaan niin huonossa kunnossa, että sellaista ei täällä osata kuvitellakaan?
" puhtaasti taloudellisin perustein rakennettaessa, niinkuin pitäisi mikäli turvallisuuskysymystä ei tarvitsisi huomioida,"
Mitähän oikein tarkoitat tuolla?. Siinä olet oikeassa että kun oikein halvalla rakennettaisiin, turvallisuus kärsisi. Ole huoletta, meillä täällä pikkukylässä rakennetaan kustannuksista tinkimättä, hyvä ja turvallinen voimala.
maailmanmenoa palstan hihhulia hitmania, "mitähän tarkoitat..." väännetään sinulle rautalangasta jos on niinkuin ymmärryspuolella muutama ledi pimeänä.
No niin tajusitko?
Te rakennatte siellä pikkukylässä tuotetun lämmön suhteen heikolla hyötysuhteella toimivaa laitosta. Parempi ratkaisu olisi rakentaa sinne missä voidaan hukkalämpö hyödyntää.
" Te rakennatte siellä pikkukylässä tuotetun lämmön suhteen heikolla hyötysuhteella toimivaa laitosta"
Laitoksen sähköntuotannon hyötysuhde on täällä himpun parempi kuin siellä Vuosaaressa, koska voimalan jäähdytysvesi on täällä kylmempää.
Tietysti olisi paljonkin parempi, että ydinvoimalan lämpöä hyödynnetään myös kaukolämpönä. Huomannet kuitenkin, että siitä asiasta en ole edellisissä viesteissäni maininnut vielä mitään.
( Maailmanmenoa palstaa en tunne.)
ydinvoimalan hukkalämpöä ei hyödynnetä kaukolämpönä juuri siitä syystä ettei ydinvoimaloita uskalleta rakentaa isoihin asutuskeskuksiin. Muistelen myös fortumin jossakin vaiheessa tarjonneen kaukolämpöä helsingille loviisan suunnasta (tästä en kyllä aivan varma ole). Ei kelvannut helsingille?
Mutta, mutta totuus on tuossa avauksessani.
voimalan koko tekniikan Vuosaareen.Oletko joku viherpiiperö kun et osaa vastata,vaikka on useasti kysytty.Et taida ymmärtää energiatuotannosta mitään kun noin selvään kysymykseen et löydä vastausta.
olet jo aamusta päässyt aiheeseen. No katselin tässä karttaa alueesta, enkä tuossa mahtumisen kannalta mitään ongelmaa nähnyt, satama-alue on niin laaja, suurempi kuin edustalla oleva saari, pikku niinisaari, joka on hieman suurempi kuin hästholmen loviisassa missä on fortumin kaksi reaktoria. Itseasiassa tuo pikku niinisaari voisi olla ihan hyvä sijoituspaikka, alle kilometrin päässä satamasta, joten liikenneyhteydet voitaisiin hoitaa rakentamalla tunneli satamalahden ali. Vieressä on suurempi saari, mölandet, sekin yksi vaihtoehto.
Suojaetäisyydet ovat vain lainsäädäntökysymys, kuten vastaaja tuolla aiemmin mainitsi.
http://maps.google.fi/maps?hl=fi&q=pikku niinisaari&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wl
Vai ei uskalleta rakentaa. Millaisessa "periferiassa, jumalan selän takana, tiettömien korpien perukoilla", arvelet esimerkiksi Ranskan tai Saksan kymmenien ydinvoimaloiden sijaitsevan.
Suomessa on sellainen lainsäädäntö, että kunnan-/kaupunginvaltuuston on hyväksyttävä ydinvoimalan tulo paikkakunnalle. Helsinki ei ole vielä ollut valmis myönteiseen päätökseen. Mutta asian käsittely jatkuu.
Todellinen luonnonsuojeluteko Suomessa olisi, jos Helsingin seudun kaukolämpö joskus tuotetaan ydinvoimalla, eikä hiilellä tms kuten nyt tehdään.
johtuu ettei helsinki ole valmis ottamaan ydinvoimaa vaikka on poliittiselta katsantokannaltaan yksi myönteisimmistä paikkakunnista Suomessa. Kokoomus ylivoimaisesti suurin ryhmä, demarit yhtä suuri kuin vihreät. Esim kok, dem, kesk, rkp jo muodostavat ylivomaisen enemmistön valtuustossa.
Tosiasia lienee että helsinkiläisetkin hyväksyvät ydinvoiman, kunhan se on mahdollisimman kaukana heistä. Eli taas törmätään tähän avauksessani mainitsemaani luottamuspulaan mikä ydinvoiman turvallisuuteen liittyy.
Ranskan ja Saksan päätöksentekojärjestelmä on tietenkin heidän asiansa. Huom! Kiina uskaltaa myös rakentaa, siis ihan mihin tahansa.
että toteutusmahdollisuudet kiinnostavat.Palstalle kun heitellään kaikenlaista höpöä.Koko tekniikka niinisaarelle tekee tiukkaa,mutta viereinen Granö riittäisi tai kohde siitä itään.Kantaverkon johtotietkin ovat lähellä valmiina,tosin kapasiteetti ei riitä ilman laajennusta.Myös lainsäädännölliset etäisyydet tulee huomioida.Mainitsemasi nimimerkin viesteihin en luottaisi sattuneista syistä.Kaukolämpöä Loviisasta ei kannata unohtaa,mutta sen saaminen on poliittinen kysymys,kuten viime ajoilta muistamme.
hakee uudelleen lupaa loviisa 3 lle todennäköisesti seuraavan eduskunnan aikana. Voi olla että sen sijoituspaikka on "kiveen kirjoitettuna" hästholmen, mutta eikös sille kannattaisi ehdottaa uutta sijoituspaikkaa vaikka granö´hön, samalla nähtäisiin helsinkiläisten todelliset kannat ydinvoimaan.
"hauskan???" jutun kiinalaisesta, mitenkähän siellä kävisi jos vastustaisi ydinvoimaa? Ei nyt varsinaisesti tälle palstalle kuulu mutta.....http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2010111012669671_ul.shtml
ei taida toimia mutta tässä koko juttu:
Maitoskandaalista hyvitystä vaatinut sai vankeustuomion Kiinassa
Keskiviikko 10.11.2010 klo 08.31
Maitojauheskandaalin uhreille korvauksia vaatinut kiinalaisaktivisti tuomittiin keskiviikkona vankeuteen yhteiskuntarauhan rikkomisesta.
Zhao Lianhain oma lapsi oli yksi satojentuhansien sairastuneiden joukossa.
Zhao tuomittiin kahden ja puolen vuoden vankeusrangaistukseen. Lakimiehen mukaan hän aikoo valittaa tuomiostaan.
Kuultuaan päätöksestä Zhao yritti repiä vanginvaatteensa, arvosteli oikeusistuinta ja huusi olevansa viaton, kertoi kiinalainen ihmisoikeusryhmä. Ryhmän mukaan Zhao suunnittelee ryhtymistä syömälakkoon.
Zhao pidätettiin viime joulukuussa. Hän on vaatinut korvauksia myrkytysskandaalin uhreille ja kampanjoinut asiansa puolesta ahkerasti.
Ainakin kuusi lasta kuoli ja 300 000 sairastui syötyään melamiinin myrkyttämää maitojauhetta vuonna 2008. Melamiini on voimakas teollisuuskemikaali, jota lisättiin maitoon sen proteiinipitoisuuden nostamiseksi.
jälkeen Kokoomus ja Vihreät liittoutuivat ja jakoivat keskenään tärkeimmät johtopaikat.Menee 2 vuotta ennenkuin tähän ehkä tulee muutos.
on Loviisassa valmiina kuten myös oheistilat.Vain itse voimalarakennukset sisältöineen menee uusiksi.Säästö on valtava.