Mistä uusi suurehko asunto reippaalle yksinhuoltajalle, joka voimiaan säästämättä osallistuu uusien veronmaksajien tekoon. Eikö näille yhteiskunnan toivoille tahdo edes kattoa päänsä päälle löytyä, vaikka kaikkialla puhutaan suuresta työvoimapulasta ja eikös juuri sitä paikkaamassa Tamara kaikella tarmollaan ole.
Kovaa on elämä yksinhuoltajalla, kun pitkän päivän jälkeen saapuu töistä ja joutuu katrastaan hoitamaan ahtaassa turvakodissa.
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/197024.shtml
Kovaa on elämä yksinhuoltajalla, kun pitkän päivän jälkeen saapuu töistä ja joutuu katrastaan hoitamaan ahtaassa turvakodissa.
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/197024.shtml
Vastaukset 11
Vanhimmat
Helsingissä on tyhjiä asuntoja aina, odottamassa manneja, homppeleita ja somppuja, ja ellei tyhjiä lukaaleja ole, se kyllä järjestetään hesassa kulttuurin rikastajille vaikka hotelliin !
Late Lapista.
Lapsiperheelle sellainen on vaarallista ja pahimmillaan saavat vääränlaisia kulttuurivaikutteita ulkomaalaisista.
Lastensuolelun kannalta parempi asuinalue olisi kuitenkin helpoimmin löytyvä pohjoisesta, vaikka Torniosta.
Sieltä on lyhyt matka naapuriinkin, eikä rajamuodollisuudet paljoa vaivaa.
Eikös siellä ole orastava työvoimapulakin, joita pian paikkaavat uudet tulokkaat.
Paljon onnea Torniolle uusista asukkaista.
Myös tänne Tornioon saaphi tulla jos annat pillua Tamara.
niin todella harvoin näin mustalaisilla tapahtuu?
vastaavan vahingon vuokratalossa aiheuttaneelle - ei siellä enää saa asua ja uuden saaminen vuokrataloista on vaikeaa - korvausvelvotteitakin tulee, kai sitä oli sentään vakuutus, taloyhtiö on tietenkin vakuuttanut, mutta entäs asukas itse?
Luuleeko olevansa ainoa? Siksi toisekseen, ei sitä aina voi siihen syntyperänsä vuoksi syrjimiseen vedota, sillä vastaavassa tapauksessa enemmistö joutuu ihan samaan tilanteeseen. Siksi toisekseen, eikö romaneilla ole isot suvut, suku auttaa....
lähimpään kaupunkiin - vaikka nokialle - eiköhän siellä ole mahdollisuus saada vuokratalosta asunto - mitäs väliä sillä on missä yksinhuoltaja asuu.
vuokratalojen sääntöihin kirjattu häätöperuste, että asukas on hoitanut asunnon huolimattomasti....
jos se asunto olisi tärvääntynyt muista kuin asukkaasta johtuvista syistä - jos vaikka huoltoyhtiö olisi töpeksinyt.
Mutta ei se nyt auta, kuin muuttaa lähimpään kuntaan ja hakea se kunnan vuokra-asunto sieltä.
Yh ?
Kyösti ja sytkäri ?
Haiseeko tuossa muukin kuin savu ?
vahinkoja sattuu kaikille, mutta ei näissä asioissa ketään syrjitä, vaan se on sama kohtelu kaikille!
täysimersullinen nuoria nauravia tummia liikkeellä, että jospa ne olis sukua ja menis jeesaamaan, ellei niillä ollut kutsukorttia kädessä muualle.... Vitsejä ne tais murjoa.