"Piispainkokouksen tulee huolehtia ohjetta antaessaan siitä, että ohje on riittävän yleisluontoinen eikä sen tarkoittamasta rukouksesta muodostu kirkollista toimitusta", kirjoittaa perustevaliokunta.
Kirkko ei siis hyväksy homoja muiden ihmisten kanssa tasavertaisiksi.
Kirkko ei siis hyväksy homoja muiden ihmisten kanssa tasavertaisiksi.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tottakai hyväksyy kaikki ihmiset ja on todella hyvä, että rukoillaan homojen puolesta parantumista homoudesta. Kuten kaikkien muidenkin kärsivien lähimmäisten puolesta rukoillaan.
muita syntisiä murhaajia eronneita ym.?
Kauppakeskuksia ja lemmikkejä vain jatkossa siunaamaan niin välttyy kaikki syntiset siunauksilta,eiköstä?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010111012669348_uu.shtml
- Kansankirkon tulevaisuudesta päätetään nyt. Kirkolla on nyt paikka määritellä ovatko kaikki sen jäsenet ja työntekijät tervetulleita kirkkoon, kulttuuriministeri muotoili.
Kauppakeskusten ja lemmikkien syntejä ei siunata jatkossakaan. Kyllä homotkin kastetaan ja he voivat mennä naimisiin kuten muutkin toisen sukupuolen kanssa, mutta perspanoja ei siunata. Lienee selvää kaikille, että homoporno ei kuulu kirkoille.
" Kirkon tiedotuskeskuksen mukaan papeilla ja seurakunnilla olisi vielä ohjeiden laatimisen jälkeen mahdollisuus itse päättää rukoilevatko he homoparien puolesta vai eivät. "
EROTKAA KIRKOSTA .... ihmisiä ei saa syrjiä !!
...Ruåtsinsuomalainen ja kuten tiedämme he sympatiseeraavat peräreikäpoikia,joten hänen lausunnot voi jättää omaan arvoonsa.
Onko joku yrittänyt tunkeutua sinun perseesesi?
Lapsiporno voi hyvin kirkon siunauksessa ja suojeluksessa ... sitä ei ole jumala kieltänyt
Opettele keskustelupalstojen etiketti; keskustellaan asioista ei toisista kirjoittelijoista.
Todellakaan kristittyjä ei saa syrjiä heidän oppiensa perusteella niin kuin homostelijat ja viherkommari kukkahattutädit tekevät.
Kyllä usein, kun kirkossa kumarran Herraa, joku yrittää väkisin takaapäin tuupata...
ollenkaan. mut tää onki tyhmien häirikköjen palsta.