Vatsani on hapoton, johon liittyy myös vaikea rauhaskato. Joudun myös ottamaan B12-ruiskeita 4 kk välein. Onko kenelläkään vastaavaa? Kipuileeko vatsa kuin usein? Onko minkäänlaista seurantaa kyseisen sairauden kohdalla? Mitä lääkitystä on määrätty? Onko kyseisen sairauden seurauksena todettu vatsasyöpää?
Atrofisen gastriitin kanssa eläminen...
Kipuileva
73049
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Itselläni on atrofinen gastriitti, johon liittyy vaikea atrofia korpusalueella vatsalaukussa. Saan b12-ruiskeen kahden kuukauden välein. Jos oikein muistan, atrofinen gastriitti ja pernisiöösi anemia (mihin b12-vitamiinit) ovat mahasyövän riskitekijöitä.
Itselläni tuntuma on, ettei kipuja esiinny atrofian vuoksi. Ainoa missä atrofia haittaa, on satunnaisesti ruuansulatus (ähky, ruoka ei tunnu suluvan), joten hankalasti sulavat ruuat ovat jääneet vuosien varrella pois. Käyn kontrollitähystyksissä noin kolmen vuoden välein.
olen itse myös huomannut, että jos syön sokerista tai rasvaista ruokaa, niin etenkin ylävatsa alkaa turpoamaan ja kipuilemaan. Tulee todella ähkymäinen olo, istuminen erittäin hankalaa silloin.
Joskus taas maha alkaa kipuilemaan ns. ihan tyhjästä. Pahimpiin kipuihin otan Litalginia, useimmiten auttaa.
Minulle lääkäri sanoi, että tähystyksiä pyritään tekemään mahdollisimman vähän. En tiedä sitten onko eri sairaaloissa eri käytännöt, kun sinä kuitenkin käyt kolmen vuoden välein.
Tuntuu vain, että jäi vähän tyhjän päälle edellisen tähystyksen jälkeen, josta on n. 10 kk, kun ei tosiaankaan ollut seuraavan tähystyksen tarpeellisuudesta puhetta sen enempää. Ensimmäinen tähystys minulle tehtiin n. 6v. sitten ja silloin oli vatsassa vain lievää gastriittia ja nyt sitten, kun tähystettiin, niin oli tullut näinkin paljon muutoksia edellisestä.
Kun mahani alkoi pahemmin oireilemaan, niin silloin ensimmäisessä tähystyksessä löytyi myös solumuutoksia, joiden takia tähystysrumba varsinaisesti alkoi. Gastriitti muuttui minullakin melko nopeasti atrofiseksi. Viimeksi käydessäni tähystyksessä kysyin tähystysaikataulua ja kuulemme viisikymppiseksi asti menen kolmen vuoden välein ja siitä eteenpäin useammin. Tietysti itse olisin oikein tyytyväinen, mikäli tähystyksissä "pääsisi" käymään harvemmin, mutta valitettavasti se taitaa kuitenkin olla henkivakuutuksen asemassa, joten pakko niissä on käydä =)
Jostain olen kyllä lukenut, ettei varsinaisen atrofian vuoksi tarvitsisi säännöllisiä kontrollikäyntejä, tiedä häntä =)
Luin tuossa omia kudosnäytteen tutkimustuloksia ja siellä oli maininta, että on "mahalaukun limakalvon solutyypin muuttumista" onkohan se sama,kuin että olisi solumuutoksia, osaisitko sanoa siihen mitään?
Saa kyllä olla tyytyväinen ettei sitä letkun nielemistä tarvitse kovin tiheästi käydä suorittamassa :) ilkeää touhua. Kyllähän se niin on kuten kerroit, että se henkivakuutus on.
Sehän se omalla kohdalla vähän huolettaa ja mietityttää, että kuinka kauan sitä voi huoleti olla ja tarvisiko lääkärin tutkimuksissa milloin käydä, ettei tilanne pääsisi vatsassa pahemmaksi.
Graviola / Guanannona guanábana
annoona /kermaomena annona muricata http://www.rain-tree.com/graviola.htm
http://www.wisegeek.com/what-is-graviola.htm
http://keskustelu.suomi24.fi/node/4633861
http://www.liberherbarum.com/pn1859.HTM vieritä palkkia alaspäin saat numeroita eli mihin kasvia käytetään
Löysin Gastriitti -keskustelun http://keskustelu.suomi24.fi/node/3873337
http://keskustelu.suomi24.fi/node/315291
http://keskustelu.suomi24.fi/node/1694425
sitten tietenkin piti löytää annona /kermaomena http://www.rain-tree.com/graviola.htm
ja lisää http://www.liberherbarum.com/pn1859.HTM kun vierität palkkia alaspäin , tulee numerosarja eli
mihin kasvia käytetään. Sitten pompin Viroon ja haa http://www.sojapood.ee kauppaa puun lehtijauhetta
http://www.sojapood.ee/et/teised-tooted-goji-soja-sojauba-maca-jogurt-juuretis-sobraks-sojaga-raamat / vieritä palkkia alaspäin -ihan vika
Pakuri eli pakurikääpäjauhe - löytyy supoerfood
tähystävä lääkäri selitti, että atrofisessa gastriitissa mahalaukun limakalvo muuttuu enemmän suolen limakalvon tyyppiseksi ja tästä johtuen atrofiassa on aina solumuutoksia, näin siis ymmärsin. Itselläni on solumuutoksia ihan kiitettävästi, mutta nämä pahemmat solumuutokset, syöpään johtavat, paranivat yli kymmenen vuotta sitten.
Kieltämättä joskus miettii, mitä tuolla mahan sisällä kehittyykään, mutta luotan lääkäriin joka määrittelee tähystysvälit siten, että mahdollinen kehittyvä syöpä löydetään ajoissa. Alussa, kun ne pahemmat solumuutokset löytyivät, kävin tähystyksessä kolme kertaa vuoden aikana, joten hoitava lääkäri ei jätä potilasta pitkiä aikoja ilman kontrollia.
Itsellä myös todettiin solumuutoksia vatsan limakalvolla...ns. inaktiviinen gastriitti...mitä tarkoittaa atrofinen gastriitti..? Ja joku kertoi, että lievistä solumuutoksista oli tullut paljon pahempia jonkun ajan kuluessa...Itselle lääkäri sanoi, että tähystys korkeintaan 3:n tai 5:n vuoden päästä...