On ollut mielenkiintoista lukea ja kuunnella miesten vertailuja kalujen koosta, mistähän siinä loppujen lopuksi on kyse. En ole juurikaan kuullut naisten käyvän asiasta keskusteluja ja että olisivat ihmeemmin ihannoineet suurta tai pientä kalua avoimissa keskusteluissa. Ihan takuulla joku tykkää isosta kalusta ja toiselle asialla ei ole niinkään suura väliä koska muut asiat vaikuttaa enemmän seksistä nauttimiseen. Olen sitä mieltä että nuo kalujen vertailijat ovat huonosta itsetunnosta kärsiviä, oli sitten iso tai pieni. Mutta jos jollakin on aikaa mittailla elintään ja kuluttaa aikaa pähkälyyn kuuluuko isojen vai pienien joukkoon niin on elämä varmasti muodostunut melko pieneksi, mutta mikäs siinä sitten.
koosta asiaa
heko hee
2589
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
täällä palstalla kaikilla on vitun pieni sladdi. Varmaan 10cm saa aina posistaa mitoista mitä nämä luuserit tänne ilmoittelee. Ei mei oikeesti isomulkkuiset t'nne tulla mittojamme kertomaan. Minullakin on 15cm kyrpä, mutta tällä palsalla se on aina 25cm.
Täs lienee kyse samasta asiasta kuin naisilla rintojen koosta. Useimmat miehet eivät tod. näk. ajattelekaan, että naiset pitäväisivät heidän penistään pienenä, vaan tuntevat riittämättömyyttä muihin miehiin verrattuna. On ihan inhimmillistä, että haluaa mieluummin kuulua niihin, jotka ovat hivenen yli keskiarvon -asiassa kuin asiassa. On paljon hauskempaa olla 185cm kuin 175cm pitkä ja on hauskempaa tienata vuodessa 40 000 euroa kuin 20 000. Sama juttu peniksen kanssa.
Joillakin voi tietysti sitten olla kyseessä joku vakavampi ruuminkuvan häiriö, joka liittyy myös huonoon itsetuntoon. Siis sama asia, mutta paljon patologisempana. Sama ilmiö kuin anorektikoilla tai sellaisilla bodareilla, jotka kokevat itsensä pieneksi, olivat sitten miten isoja tahansa.