Siinä järjestössä on toimineet Lipponen ja Tuomioja.
Mikä järjestö on Sadankomitea
turkulainen
3134
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Committee of 100 (suomeksi Sadankomitea) on vanha rauhanliikkeen järjestö. Ei kyllä uskoisi nyky-Lipposesta, että on siihen kuulunut, mutta Tuomioja on kyllä siinäkin mielessä parempi ja aatteilleen uskollisempi.
Pyörii kuin tuulimylly. Tilanteesta riippuen.
Ällöttävä takinkääntäjä, seuraavaksi ilmeisesti liitytään Kiinan ja Pohjois-Korean kanssa kolmiliittoon
Sadankomitea muistetaan muun muassa 60-luvun yllytysoikeudenkäynneistä, sotilaspassien polttamisesta ja partaradikaaleista. Järjestön toimintaan osallistuivat tuolloin muun muassa Paavo Lipponen, Erkki Tuomioja, Ilkka Taipale, Kaj Chydenius ja Jaakko Blomberg. Sadankomiteasta on myös myöhempinä vuosikymmeninä ponnistettu politiikan huipulle: esimerkiksi Kimmo Kiljunen, Liisa Jaakonsaari, Heidi Hautala ja Anni Sinnemäki ovat toimineet järjestön luottamustehtävissä.
Paavo Lipponen, demareiden ulkopoliittinen asiantuntija. Hän vaati, että Suomen armeija ei saisi olla liian vahva, jotta se ei herättäisi Neuvostoliiton epäluuloja. Toisaalta armeija ei olisi saanut olla aivan hampaatonkaan, sillä Suomen piti kuuliaisesti täyttää Neuvostoliiton puolustustarpeet