Jepeille läksytystä

6140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

"Poliisit olivat käyttäneet sitkeästi pelkkää suomea, vaikka yksi nuorista oli jopa soittanut hätäkeskukseen kieliongelman vuoksi."

No voi voi - joukossa oli nimittäin yksi ahvenanmaalainen, joka ei osannut suomea (ei tietenkään, koska edes ahvenanmaalla ei ole pakkosuomea). Muut nuoret puhuivat sujuvaa suomea.

HBL:ssä tunnustetaan suoraan, että ruotsinkieliset nuoret provosoituivat, kun poliisi puhui vain suomea vaikka heitä pyydettiin puhumaan ruotsia ja niin loistavasti suomea puhuvat nuoretkin alkoivat puhua vain ruotsia.

Että näin kohtuuttomaan tilanteeseen oli suomenruotsalaisten nuorten joukko joutunut. Että piti ihan provosoitua näyttämään poliiseille, kuka määrää.

Äänestä
  • joka vain lisää suomenruotsalaisia kohtaan jo ennestään tunnettua vastenmielisyyttä. Tällaiset uutiset nopeuttavat pakkoruotsin poistamista ja siirtymistä pohjoismaiseen viralliseen yksikielisyyteen.

    Miten pian luulette Ruotsista tulevan tasavalta? ;-)

    Äänestä

  • Taas tyhmiä fenno-poliiseja. Nuo nuoret sentään osasivat esiintyä fiksusti, vaikka jeparit käyttäytyivät lapsellisesti kuin uhmaikäiset ja taas kerran vähemmistöä syrjivästi. Mitenkähän kävisi, jos poliisi menisi rauhoittelemaan humalaisia netti fenno-nuoria ja puhuisi pelkkää ruotsia?

    Äänestä

  • old_profile_24681 kirjoitti:

    joka vain lisää suomenruotsalaisia kohtaan jo ennestään tunnettua vastenmielisyyttä. Tällaiset uutiset nopeuttavat pakkoruotsin poistamista ja siirtymistä pohjoismaiseen viralliseen yksikielisyyteen.

    Miten pian luulette Ruotsista tulevan tasavalta? ;-)

    Juu, nyt kannattaisi finskasvedujen olla kieli keskellä suuta, mutta onneksemme eivät ole. Tällä lailla saamme viimeisellekin torkkupeitto korvilla eläjälle tietoon pakkoruotsirasistien toiminnan. Ja vastarinta pakkoruotsia kohtaan sen kun vain lisääntyy, lisääntyy, lisääntyy...

    Äänestä

  • kerrohan,Heikki? kirjoitti:

    Taas tyhmiä fenno-poliiseja. Nuo nuoret sentään osasivat esiintyä fiksusti, vaikka jeparit käyttäytyivät lapsellisesti kuin uhmaikäiset ja taas kerran vähemmistöä syrjivästi. Mitenkähän kävisi, jos poliisi menisi rauhoittelemaan humalaisia netti fenno-nuoria ja puhuisi pelkkää ruotsia?

    Hyvin huonosti!!!

    Äänestä

  • kerrohan,Heikki? kirjoitti:

    Taas tyhmiä fenno-poliiseja. Nuo nuoret sentään osasivat esiintyä fiksusti, vaikka jeparit käyttäytyivät lapsellisesti kuin uhmaikäiset ja taas kerran vähemmistöä syrjivästi. Mitenkähän kävisi, jos poliisi menisi rauhoittelemaan humalaisia netti fenno-nuoria ja puhuisi pelkkää ruotsia?

    Yleensähän suomi-urholla on aina mukana kättä pitempää joten enpä suosittele hurria yrittämään mitään vuoden 1918 tyyllistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


väärin käskytetty kirjoitti:

Poliisi sai ruotsin kielistä korvapuustia:
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/poliisille-sapiskaa-keskeytti-nuorten-juhlat-kayttaen-vain-suomen-kielta/197264

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu