"Kesämökkejä maakunnasta ei kuitenkaan vieläkään irtoa mannersuomalaisille. Turun Sanomat kertoi heinäkuussa, että maanomistuslakia kierretään hankkimalla mökkejä yrityksen nimiin. Ahvenanmaa vastasi pian ilmoittamalla, että se aikoo tukkia porsaanreiän."
http://www.ts.fi/online/kotimaa/173761.html
http://www.ts.fi/online/kotimaa/173761.html
Vastaukset 6
Vanhimmat
En ottais sieltä mökkiä vaikka ilmaisiksi annettais. Siellä on niin rutosti punkkejakin ja ne kuulema syrjivät suomenkieleisiä.
Ahvenaisen mielestä Ahneidenmaa on suorastaan paratiisi suomenkielisille. ;)
Paratiisiksi en ole koskaan Ahvenanmaata sanonut, sellaista tuskin mistään löytyy. Sen olen sanonut ja sanon sen nytkin: Ahvenanmaa on hyvä paikka asua ja elää äidinkielestä riippumatta,
Eikös kaksikielisyys olekkaan rikkaus? Saavatko muualla Suomessa asuvat ruotsinkieliset kuitenkin ostaa mökkejä sieltä?
Suoraan sanottuna on vain hyvä etteivät suomalaiset kanna rahojaan svedurasisteille.
Manner-Suomessa asuvat ruotsinkieliset eivät voi ostaa mökkiä täältä. Mökin ostoon tarvitaan kotiseutuoikeus ja sen saa asuttuaan viisi vuotta Ahvenanmaalla, Suomen kansalainen pitää olla, äidinkieli voi olla mikä tahansa.
Nuuskan ja kalastajien ylläpitämä apartheid ja Kim-Jong Wallinin suojelema Goebbels tyyllinen utopia voi ilmeisesti hyvin!