Koskee käsittääkseni ko. yritysten osakkaita. Ei heidän tarvitse olla yrittäjiä, toki joukossa on yrittäjiä.
Yrittäjyyden määritelmä: 1. Kuuluuko YEL:n piiriin? 2. Minkä työttömyyskassan piiriin kuuluu?
Nyt en yhtäkkiä muista mikä on verottajan määritelmä yrittäjästä.
Veikkaan, että on lukuisa joukko palkansaajia ja muita reippaita tyttöjä ja poika, jotka ovat hyödynsaajana.
Kertokaa lisää, jotka tiedätte?
Tuo verovapaus pitäisi ohjata enemmän uusille yrityksille, ehkä myöskin köyhemmille yrityksille.
Nämähän ovat kohtalaisen varakkaita yrityksiä, joita se nyt koskee.
Yrittäjyyden määritelmä: 1. Kuuluuko YEL:n piiriin? 2. Minkä työttömyyskassan piiriin kuuluu?
Nyt en yhtäkkiä muista mikä on verottajan määritelmä yrittäjästä.
Veikkaan, että on lukuisa joukko palkansaajia ja muita reippaita tyttöjä ja poika, jotka ovat hyödynsaajana.
Kertokaa lisää, jotka tiedätte?
Tuo verovapaus pitäisi ohjata enemmän uusille yrityksille, ehkä myöskin köyhemmille yrityksille.
Nämähän ovat kohtalaisen varakkaita yrityksiä, joita se nyt koskee.
Vastaukset 7
Vanhimmat
yrittäjä.
Verottajan määritelmä:
"Yrittäjäosakkaalla tarkoitetaan johtavassa asemassa olevaa henkilöä, joka yksin tai yhdessä perheensä kanssa omistaa yli puolet yhtiön osakkeista tai osakkeiden tuottamasta äänimäärästä.
Perheenjäsenellä tarkoitetaan yrityksessä työskentelevän henkilön aviopuolisoa ja avopuolisoa, jos avopuolisot asuvat yhteisessä taloudessa avioliitonomaisissa olosuhteissa, sekä henkilöä, joka on yrityksessä työskentelevälle henkilölle sukua suoraan ylenevässä tai alenevassa polvessa ja asuu henkilön kanssa samassa taloudessa."
Osakeyhtiössä kuuluu YEL:n piiriin henkilö, jolla on johtava asema ja yli 50 %:n omistusosuus.
Yrittäjät ja yritykset ovat yleensä kirjanpitovelvollisia. Riski on olennainen osa toimintaa.
Kuuluvat erilaisiin rekistereihin. Ennakkoperintärekisteri ALV rekisteri jne.
Luulenpa, että lukumääräisesti suurin osa, jotka nauttivat verovapaista osingoista, eivät ole
yrittäjiä, vain reippaita tyttöjä ja poikia.
Verottaja varsinaisesti puhuu liikkeen- ja ammatinharjoittajista ja eri yritysmuodoista.
Tuo omistus on aina hajautettu perheenjäsenten kesken. Osakkaina on harvoin ulkopuolisia. Hajautus perheenjäsenten kesken on tehty siksi, että jokainen perheenjäsen voi hyödyntää verovapaan osingon määrän, joka on enintään 90.000 euroa eri yrityksistä per henkilö. Eli nelihenkinen perhe saa verovapaita osinkoja yhteensä enintään 360.000 euroa.
Tiedän koska olen alan guru.
Asia on juuri niinkuin sanot. Mutta eihän heidän tarvitse olla sukulaisia, ainoastaan osakkaita.
Hesarin artikkeli puhui yrittäjistä, haluan selventää sitä, ettei tarvitse olla yrittäjä.
Lääkärikeskuksissa voi olla kymmeniä osakkaita samoin asianajotoimistoissa tai muissa samanlaisissa. Eihän heillä kaikilla voi olla
yli 50 % omistusosuus ko yrityksestä. Haluan puolustaa yrittäjiä. Tämä maa lamaantuu ilman yrittäjiä.
Yrittäjiä tarvitsemme ja veronmaksajia, tottakai jokainen kiertää veroja niin paljon kuin laki sallii.
Hyvä keskustelun aihe.
Heidän osakeyhtiökikkailuistaan on tehty loppu tällä säännöksellä:
"Sen estämättä, mitä muualla laissa säädetään osingon veronalaisuudesta, osinko on ansiotuloa, jos osingon jakoperusteena yhtiöjärjestyksen määräyksen, yhtiökokouksen päätöksen, osakassopimuksen tai muun sopimuksen mukaan on osingonsaajan tai tämän intressipiiriin kuuluvan henkilön työpanos. Osinko on sen henkilön tuloa, jonka työpanoksesta on kysymys. (26.6.2009/469)"
He eivät saa verovapaitaosinkoja ja eivät ole oikein yrittäjiäkään.
voit myös olla avaamatta suutasi
Tuohon lauseeseen ei paljon tietoa tarvita. Voin lohduttaa sinua, että ei ole niin tyhmää ihmistä olemassa,
ettei hän jotain asiaa tiedä paremmin kuin sinä tai minä. Tämä on keskustelupalsta. AlanGurulle sanoisin, että tunnut tietävän. Pysyn edelleen väittämässä, ettei vapaiden osinkojen saajien tarvitse olla yrittäjiä, yrittäjiä on luonnollisesti mukana ehkä aina.
Eikä heidän välttämättä tarvitse olla porvareita. Osinkojen maksajan täytyy olla suhteellisen menestyvä yritys. Listaamattomien verovapaiden osinkojen saajien täytyy tottakai olla ko. yhtiöiden osakkaita.
Korjatkaa ihmeessä jos olen väärässä.