Kokoomuksella on suuremmat ristiriidat vielä edessä tuli puheenjohtajaksi kuka tahansa. Kokoomus on sisäisesti rikkirevitty. Kokoomuksessa on pojat laukanneet kun sika vatukossa. Haukkuneet ja räksyttäneet. Menee kauan kun kokoomus on eheytynyt siihen kuntoon, että pystyy tekemään politiikkaa. Voi sitä, joka valitaan noin epäyhtenäisen porukan puheenjohtajaksi.
Kokoomuksen ahdinko.
Sivustaseurannut
4104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kun puolue on saanut uuden puheenjohtajan ja puoleusihteerin.
Ennen pitkää kokoomus pystyy kokoamaan porvaririntamaa ja ei ollut sattuma, että Kanerva
esitti jo yhteistyötä kd:lle, RKP:lle ja perussuomalaisille.
Tästähän saadaan jo yli 30 %:n puoluekoalatio.
Vaikka Ilkka Kanerva on minusta yleisesti ottaen fiksuin noista puheenjohtajakandidaateista, petyin siihen, että hän yrittää kalastella kannatusta noin naiivilla keinolla kuin muka porvaririntaman kokoamista eri puolueista.
Esitys on jo lähtökohdiltaan samaa luokkaa kuin kepun puuhastelu "keskiryhmillä" 1970-luvulla ja 1980-luvun alussa.
RKP kuului kepun laskuissa keskiryhmiin silloin, mutta vain muodollisesti, sillä tuon kielipuolueen lojaliteetti on mitattu suhdanteista riippuvaiseksi monta kertaa. Perussuomalaisten piskuinen kannattajajoukko on puolestaan olemassa vain, kun sillä on kanavanaan itsenäiseksi profiloitunut puolue. Tämä nähtiin selvimmin, kun SMP tapettiin ottamalla se 80-luvulla pariin hallitukseen.
Kristillisdemokraatit saattaisivat lähteä jopa joukkona tekemään kokoomuksen kanssa oppositiopolitiikkaa, mutta aidosti "omikseen" kokoomus voi laskea heistä vain runsaan kolmanneksen sen jälkeen, kun puolue sammuu Kalliksen lähdön jälkeen. Kristillisten pieni enemmistö on kepuhenkisiä.
Onneksi kokoomuslaiset eivät ole niin tyhmiä, että valitsisivat Kanervan, tuon sosialismin ja porvarismin astian maun tuntevan kepulaishenkisen tuuhotukan, johtoonsa. Jos niin kävisi, Kokoomusta tieteellisesti tutkivia olisi yhtä paljon kuin tutkittaviakin.
Ei missään nimessä kokoomuksen puheenjohtajaksi.
Ainoa työ kalastajan apulaisena Lokalahdella, sen jälkeen yhteiskunnan elättinä.
muuta meriittiä:
ILKKA KANERVA oli Nkp:n yhteyshenkilö. Kanerva toimitti tietoja KGB:lle (Hannu Rautkallion tutkimus: Neuvostoliiton asialla/NKP:n vaikutus Suomessa 1960-luvulla, Tammi 1993.)
ILKKA KANERVA oli ainoa kokoomusministeri, joka äänesti hallituksessa koulujemme pakkoruotsin puolesta 10.3.93.
Tiusasen toiminta on tuomittavaa ja halpamaista, mutta
kokoomuksen KANERVA listasi puoluetovereitaan NKP:n edustajalle.
Niin, mikä ero on KANERVALLA ja Tiusasella?
Tiusasen vasikointi itäblokin hyväksi ei ole ihme kun kyseessä on kerran kommari.
Mutta enemmän ihmetyttävät Ilkka Kanervan kaltaiset "kunnon porvari"...
ETT SILLEI