Irlannin tukipaketti

Kreikkaa eli Saksan ja Ranskan pankkeja suomalaiset tukivat 1,6 miljardilla eurolla. Moni ei tiedä, että me suomalaiset olemme jo sitoutuneet tukemaan eurokuplaa rakentaneita euromaita 7,9 miljardilla eurolla!

Tarkkailkaapa tilanteen kehittymistä internetissä:
euroopan velkojen verkosto
he 60/2010

Velkaannuttamisen kautta Eu:n osavaltioksi!?
3490
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kohta on vaalit ja kyllä kansa muistaa mitkä puolueet on olleet isänmaan pettureita.En muuten usko,jotta nykyinen hallitus uskaltaa juuri ennen vaaleja mitään lainoja antaa.Eli ne annetaan jos vanha hallitus kuvioissa vaalien jälkeen.Lyönpä vetoa,jotta kohta hallitus itse alkaa leikkimään Kataisen johdolla,jotta ei me mitään annetakkaan:=)
Vaalipeliä kaikki on ennen vaaleja.Tuossa oli muuten uutinen,että "suomalaiset"pankit on sijoittaneet 911miljoonaa Irlantiin??Siis suomalaiset??Ainoa suomalaiset pankit jotka ovat sijoittaneet on OP ja varmaan Ålandsbankken eikä ne ole sijoittaneet 911 miljoonaa sinne sijoittaneet sillä Op:n tiedän tuttujen kautta sijoittaneen noin 58,75miljoonaa.Pitää muistaa,jotta Nordea ja Sampo ei ole sen suomalaisempia yhtiöitä,kuin jotta Aple olisi suomalainen.:=)

Äänestä

Tämä kokonaisuus alkaa vaikuttamaan yhä ihmeellisemmältä. Varsinkin, jos otetaan huomioon tämä Yle Uutisten välittämän tiedon vuoden 2009 joulukuussa.

Talous ja politiikka
Etusivu > Talous ja politiikka > Artikkeli
Katainen: EU:n uusi pankkivalvonta turvaa myös Suomen edut

julkaistu 03.12.2009 klo 10:58, päivitetty 03.12.2009 klo 12:41

Äänestä

Irlanti-jupakassa on kaksi tärkeää seikkaa: 1. Suomi ei ole huolehtinut omista eduistaan, eli siitä, että meidän osuutemme Irlannille annettavassa tuessa on oikeassa suhteessa valtiomme pieneen kokoon ja lähes olemattomiin resursseihin. 2. Irlannin tukemista vastustavat oppositiopuolueet ovat puolestaan kalastamassa vain ääniä kansan syvien rivien äänitorvena. Paljon enemmän minua kuitenkin ärsyttää se, että Suomessa ei kukaan ota huomioon sitä tosiasiaa, että meidän oma maamme on pahasti velkaantunut ja velkaantuu kokoajan lisää. Yksi syy on se, suomalaiset ottavat edelleen aivan ylimitoitettuja lainoja joita pankit edesvastuuttomasti myöntää. Tätä menoa Suomi on samassa avustusjonossa hattu kourassa Kreikan, Irlannin ja Portugalin kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


30 miljardia kirjoitti:

Kreikkaa eli Saksan ja Ranskan pankkeja suomalaiset tukivat 1,6 miljardilla eurolla. Moni ei tiedä, että me suomalaiset olemme jo sitoutuneet tukemaan eurokuplaa rakentaneita euromaita 7,9 miljardilla eurolla!

Tarkkailkaapa tilanteen kehittymistä internetissä:
euroopan velkojen verkosto
he 60/2010

Velkaannuttamisen kautta Eu:n osavaltioksi!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu