Jäsenyys ei ole mahdollinen

koska suomessa ja suomalaisilla on aluevaatimuksia venäjän suhteen!

Aluevaatimus estää Natoon liitymisen!
naton sääntöjenmukaan!
4248
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Joillakin järjestöillä kyllä on, mutta ei Suomella!

Äänestä
  • ...jos entiset rajat palautettaisiin Pähkinäsaaren rauhan alueelle? Sitä tuskin on tarkoitettu, kun puhutaan aluevaatimuksista. Mannerheim kuulussa "miekantuppi" julistuksessaan ......."Karjalan vapaus ja suuri Suomi väikkyy edessämme...."tämän käskyn vaatimusten toteuttamiseen tarvitaan liittoumaa, muuten CG: puheet jäävät vain puheiksi ja aluevaatimukset historiaan, eikö?

    Äänestä

  • Nikkeli Kutinen kirjoitti:

    ...jos entiset rajat palautettaisiin Pähkinäsaaren rauhan alueelle? Sitä tuskin on tarkoitettu, kun puhutaan aluevaatimuksista. Mannerheim kuulussa "miekantuppi" julistuksessaan ......."Karjalan vapaus ja suuri Suomi väikkyy edessämme...."tämän käskyn vaatimusten toteuttamiseen tarvitaan liittoumaa, muuten CG: puheet jäävät vain puheiksi ja aluevaatimukset historiaan, eikö?

    Otetaan rauhallisesti.

    Äänestä

  • Iivan kirjoitti:

    Otetaan rauhallisesti.

    Karjalan palauttamisesta. Mitä me sillä tekisimme, meillä olisi silloin maamme rajojen siirron jälkeen huomattava etninen kolmas kolona maamme rajojen sisällä, joka voisi vaatia venäläismielisempää politiikkaa. Kyllä Karjala on iäksi menetetty, eikä sitä tule edes ottaa vastaan, koska se voisi pitää sisällään kierouden myöhemmässä vaiheessa taas toiseen suuntaan Pietarin turvallisuuteen vedoten tai / ja venäläisvähemmistön kohtelemisesta johtuvan kiristyksen (vertaa Eestiä) Joten riski olisi joutua Venäläisten intressipiiriin Suomi Karjaloineen, kun Venäjän johdossa olisi riittävästi tullut muutoksia ja vetäisivät politiikkaa taas toiseen suuntaan.

    Myös oleelista on mitkä osat Karjalaa tulisivat kysymykseen. Viipuri ja Karjalankannas voisi olla itsenäinen autonominen vapaakauppa-alue (suhteessa Suomeen ja Venäjään) jossa ei saisi olla sotilaallisia joukkoja, samoin kuin Ahvenanmaa siis demilitarisoitu alue. Mutta asia ei ole meidän päätettävissä.

    Maamme vakaa ulkopoliittinen stabiliteetti on meille elintärkeää, pidämme puolemme, mutta emme vaadi maa-alueita. Se ei kuulu "Nokia teknologia Suomi " kuvaan ollenkaan. Sitä paitsi tätä Karjalan palautusta ei kannata Suomessa yksikään puolue, joten ei meillä voi olla mitään alueluovutus pyyteitäkään.

    Pikku Lottana toiminut äidinäitikin tuli sieltä nopeaan pois Talvisodan aikana.

    http://www.saulmasson,org

    -masson

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kä kä kä käää kirjoitti:

koska suomessa ja suomalaisilla on aluevaatimuksia venäjän suhteen!

Aluevaatimus estää Natoon liitymisen!
naton sääntöjenmukaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu