Minkälainen on siunattu ihminen?

Kertokaa mielipiteenne. Tahtoisin kuulla mielipiteitä tästä. Jos joku ihminen on siunattu, niin millainen hän silloin mielestänne on?
11404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kaitpa se on semmonen ihminen kun on käynyt kirkossa sillä jumalanpalveluksen lopussahan pappi aina siunaa kirkkokansan.

Joskus myös tiineenä olevan naisen sanotaan olevan siunatussa tilassa. Kaitpa se semmoinenkin sitten on siunattu.

"Sus' siunatkoon"! on ilmaisu, jonka joskus myös saattaa kuulla. Tuosta ei nyt oikein pääse perille, mitä sillä toivotaan tai toivotetaan. Onko se jotain karjalan murretta ja tarkoittaako se sitä, että siunatkoon kuulijaa tai sanojaa susi. Tähän voisi viitata se, että Tuntemattomassa sotilaassa Rokan kaveri, sotamies Susi, äännettiin 'sus'.

Äänestä

Ps. 23:6
Sula hyvyys ja laupeus seuraavat minua kaiken elinaikani; ja minä saan asua Herran huoneessa päivieni loppuun asti.

Äänestä

Siunattu on se mies, joka turvaa Herraan ja jonka turvana Herra on. Kirottu on se mies, joka turvaa ihmisiin. Näin profeetoissa.

Äänestä
  • se on sellainen ihminen, jonka päälle pannaan kädet ja mumistaan vähän aikaa. Ihminen on silloin siunattu.

    Äänestä

Siunauksen tilassa oleva ei veny pätkääkään tälläkään foorumilla, moni on senkin oivaltanut ja häipynyt täältä.
Tämä tietokone ei ole mikään keskustelupaikka, vaikka niin luullaan ja oikein valitutkin melkein seurakuntana pitävät tätä keskustelusivua.
Tämä keskustelusivu on aiheuttanut tuskaa ja kyyneleitä monelle, onnelinen on ja siunattu joka malttaa pysyä erossa täältä.

Äänestä

Sananl. 29:6
Pahalle miehelle on oma rikos paulaksi, mutta vanhurskas saa riemuita ja iloita.

Äänestä

Autuas on ainakin sellainen mies, joka päivät ja yöt tutkii Herran lakia. Varmaankin samalla siunattu.

Äänestä

20 Poikani, kuuntele minun puhettani, kallista korvasi minun sanoilleni.
21 Älkööt ne väistykö silmistäsi, kätke ne sydämesi sisimpään;
22 sillä ne ovat elämä sille, joka ne löytää, ja lääke koko hänen ruumiillensa.
Seuraava jae

Äänestä
Aloittaja

jotain sellaista, mitä Jeesus on. Jeesushan on siunattu meitä varten. Jumalan rakkaushan ilmenee myös meidän ihmisten kautta. Ajattelen, että siunattu ihminen on tämän rakkauden lähde. Hän on sellainen ihminen, joka rakastaa, ei vain sanoin, vaan myös teoin. Hän ei arvostele. Ei tuomitse. Hän ei puhu pahaa eikä juorua kenestäkään. Hän nostaa, ei paina alas. Hänen lähellään on hyvä olla. Hän on toivon tuoja. Häneen voi luottaa. Hän on aina valmis auttamaan. Hän kuuntelee. Johdattaa elämän lähteelle.
Eli hän on ylitsevuotava astia.

Joh. 4:14

mutta joka juo sitä vettä, jota minä hänelle annan, se ei ikinä janoa; vaan se vesi, jonka minä hänelle annan, tulee hänessä sen veden lähteeksi, joka kumpuaa iankaikkiseen elämään".

Äänestä
  • rakkaus ilmenee sinussa jaripekka, niinkö että tuomitset muut ja olet itse omavanhurskas.

    Äänestä

on ihminen joka uskoo toisten juttuihin siunauksista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_8974595 kirjoitti:

Kertokaa mielipiteenne. Tahtoisin kuulla mielipiteitä tästä. Jos joku ihminen on siunattu, niin millainen hän silloin mielestänne on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu