http://www.tietokone.fi/softa/windows/windows_vista_service_pack_2
Kuinkahan moni itkee miten hidas tämä on eikä ole asentanut vielä Service Pack 2:sta?
Vistan hitauteen ratkaisu
9
789
Vastaukset
Vistan Service Pack 3:kin on jo julkaistu, mutta valitettavasti se on maksullinen: Windows 7...
- asasa
Tämän sivun ohjeilla sain Vistan toimimaan nopeammin.Indeksoinnin poistaminen erityisesti auttaa,sitä ei tarvikkaan ellei jatkuvasti etsi levyltä tiedostoja.
http://www.kannettavatietokone.fi/artikkelit/1216928073/sivu_2.html - 157
Jep ja aika tyyris, kun koneessa sattuu olemaan sinänsä täysin toimiva Vista Ultimate. Olenkin päättänyt, että tätä vehjettä ei seiskalla päivitetä.
Superfetch vielä pois, lisää muistia jos on nuukasti ja indeksointi pois päältä ja manuaalinen indeksointi kuukausittain niin kyllä tulee vauhtia lisää.
Superfetch aiheuttaa sen että kone "käynnistyy" ikuisuuden mutta siitä on silti hyötyä jos on pöytäkone jota ei buuttailla jatkuvasti. Kannettavista superfetch pois.
Vistan indeksointi - kannattaa yksinkertaisesti vain unohtaa kokonaan = kokonaan pois käytöstä, myös palvelu pois. Jos on tarve indeksoida, niin tekee sen sitten vaikka kynällä ja paperilla niin tulee nopeammin valmiiksi.- shelli vaihtoon
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Superfetch aiheuttaa sen että kone "käynnistyy" ikuisuuden mutta siitä on silti hyötyä jos on pöytäkone jota ei buuttailla jatkuvasti. Kannettavista superfetch pois.
Vistan indeksointi - kannattaa yksinkertaisesti vain unohtaa kokonaan = kokonaan pois käytöstä, myös palvelu pois. Jos on tarve indeksoida, niin tekee sen sitten vaikka kynällä ja paperilla niin tulee nopeammin valmiiksi.LiteStep käyttöliittymäksi windows explorerin tilalle, se on visuaalisesti ja käytettävyydeltään paljon parempi ja tehokkaampi. LiteStep nopeutti huomattavasti jo Windows98, nt4 ja 2k:ta sisäänkirjautumisen yhteydessä, ja jos sen asentaa Vistaan, niin salasanan kirjoittamisen jälkeen ei ehdi silmääkään räpäyttää kun työpöytä on jo latautunut ja ohjelmat käyttövalmiina.
http://www.litestep.net/ - shelli vaihtoon
shelli vaihtoon kirjoitti:
LiteStep käyttöliittymäksi windows explorerin tilalle, se on visuaalisesti ja käytettävyydeltään paljon parempi ja tehokkaampi. LiteStep nopeutti huomattavasti jo Windows98, nt4 ja 2k:ta sisäänkirjautumisen yhteydessä, ja jos sen asentaa Vistaan, niin salasanan kirjoittamisen jälkeen ei ehdi silmääkään räpäyttää kun työpöytä on jo latautunut ja ohjelmat käyttövalmiina.
http://www.litestep.net/Windows explorer (siis tämä ohjelma joka sisältää vain taskbarin, start-nappulan ja työpöydän kuvakkeet) on lisäksi kauhea muistirohmu ja muutenkin paska tahma. Miten noin yksinkertaiseen tehtävään tarvitaan kymmeniä tai satoja megatavuja muistia. LiteStepin asennuksen jälkeen Vista on täysin käyttökelpoinen myös 64Mb ja jopa 32Mb koneissa.
shelli vaihtoon kirjoitti:
Windows explorer (siis tämä ohjelma joka sisältää vain taskbarin, start-nappulan ja työpöydän kuvakkeet) on lisäksi kauhea muistirohmu ja muutenkin paska tahma. Miten noin yksinkertaiseen tehtävään tarvitaan kymmeniä tai satoja megatavuja muistia. LiteStepin asennuksen jälkeen Vista on täysin käyttökelpoinen myös 64Mb ja jopa 32Mb koneissa.
Hitauteen ratkaisu:
1. Aja Ccleaner kerran läpi ( Valitse siitä poistettavat kohteet)
2. Puhdista sillä ohjelmamma rekisteri
3. Asenna Advanced SystemCare Free ja aja se läpi
4. Mene Windowssissa Käynistä-> Apuohjelmat-> Järjestelmätyökalut-> Järjestä uudelleen. Aja sekin läpi.
5. Eheytä kovalevy samasta järjestelmätyökalut kohdasta.- keksa1
vapunen kirjoitti:
Hitauteen ratkaisu:
1. Aja Ccleaner kerran läpi ( Valitse siitä poistettavat kohteet)
2. Puhdista sillä ohjelmamma rekisteri
3. Asenna Advanced SystemCare Free ja aja se läpi
4. Mene Windowssissa Käynistä-> Apuohjelmat-> Järjestelmätyökalut-> Järjestä uudelleen. Aja sekin läpi.
5. Eheytä kovalevy samasta järjestelmätyökalut kohdasta.formatointi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1868573
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264698- 504208
- 593752
- 513206
- 502960
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262666- 432471
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382183Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.362117