Voisiko joku kertoa, joka tietäisi varmasti, että aiheuttaako xanorit pupillien supistumista? Mitkä lääkkeet tätä aiheuttavat? Entä mitkä huumeet? Huomasin ystävälläni, kun olimme juhlimassa, että hänellä oli hyvin pienet pupillit ja kysyin mitä se on vetäny niin sanoi että xanoreita ja viinaa. Mietin vain että puhuiko totta että oli xanoreita sitten ottanut.. Muuten oli ihan normaalin oloinen, pienet pupillit vaan oli todella häiritsevät. Kiitos vastauksesta etukäteen!
Pupillien supistuminen
14
3998
Vastaukset
- Pajatso palaa
Yhdistelet vääriä asioita.
- :))
Xanorit ei supista pupilleja eikä muutkaan bentsodiatsepiinit.
Bentsojen runsas liikakäyttö voi päinvastoin laajentaa pupilleja. Opioidit kuten subu supistaa pupilleja
(voi tulla ns. neulansilmäpupillit) - Pajatso palaa
:)) kirjoitti:
Xanorit ei supista pupilleja eikä muutkaan bentsodiatsepiinit.
Bentsojen runsas liikakäyttö voi päinvastoin laajentaa pupilleja. Opioidit kuten subu supistaa pupilleja
(voi tulla ns. neulansilmäpupillit)Ei pitä paikkaansa.
Sanoin jo, yhdistelet vääriä asioita.
En jaksa enempää selittää, sun pitää kirjoitella trollit nyt vaan mielikuvituksestasi :))
Valtaapas renki taas nimimerkilläni tääkin palsta. Sulla ote hiukan lispuu, ei näy pajatso palaa keskustelun aloituksia tarpeeksi. En ole kuittaillut sulle pitkään aikaan, on näemmä hiiltymyksesi hiukan jähtynyt. - :))
Pajatso palaa kirjoitti:
Ei pitä paikkaansa.
Sanoin jo, yhdistelet vääriä asioita.
En jaksa enempää selittää, sun pitää kirjoitella trollit nyt vaan mielikuvituksestasi :))
Valtaapas renki taas nimimerkilläni tääkin palsta. Sulla ote hiukan lispuu, ei näy pajatso palaa keskustelun aloituksia tarpeeksi. En ole kuittaillut sulle pitkään aikaan, on näemmä hiiltymyksesi hiukan jähtynyt.Et tunne itse nyt tietävän perusasioita Pajatso palaa.
Kato vaikka googlesta tai mistä tahansa mitä kaikki opiodit (kuten morfiini ja subu (subutex eli buprenorfiini) tekee silmän mustuaiselle (supistaa). Epäilen vahvasti subua tai vastaavaa tässä tapauksessa. - tärkeää
:)) kirjoitti:
Et tunne itse nyt tietävän perusasioita Pajatso palaa.
Kato vaikka googlesta tai mistä tahansa mitä kaikki opiodit (kuten morfiini ja subu (subutex eli buprenorfiini) tekee silmän mustuaiselle (supistaa). Epäilen vahvasti subua tai vastaavaa tässä tapauksessa.Juu sellaiset "neulansilmä" pupillit juuri. Kiitos vastauksesta, ajattelinkin että jotain hämärää tässä on.. Oli pakko kysyä kun itse en näistä asioista tiedä.. Googletinkin näistä pupilleista ja opiaateista siellä puhuttiin. Voisi se subutex olla sitten kyseessä. Mutta kiva tietää että kaveri valehtelee päin namaa..
- Puolikiero savolaine
tärkeää kirjoitti:
Juu sellaiset "neulansilmä" pupillit juuri. Kiitos vastauksesta, ajattelinkin että jotain hämärää tässä on.. Oli pakko kysyä kun itse en näistä asioista tiedä.. Googletinkin näistä pupilleista ja opiaateista siellä puhuttiin. Voisi se subutex olla sitten kyseessä. Mutta kiva tietää että kaveri valehtelee päin namaa..
Jep, selvä tapaus: Syy on ollut todnäk. Subu, Temgesic, Tramal, joku noista. Tuskin kaverisi niin hurja on että menee ottamaan viinaksia morfiinin päälle. Opiaatit tosiaan tekeevät pupillit ihan pieniksi ja muutenkin silmistä tulee jotenkin elottomat: ns. ei normaalit.
Kehotan varoittamaan kaveria subutexin vaaroista, se voi viedä mennessään. - highmobile
Puolikiero savolaine kirjoitti:
Jep, selvä tapaus: Syy on ollut todnäk. Subu, Temgesic, Tramal, joku noista. Tuskin kaverisi niin hurja on että menee ottamaan viinaksia morfiinin päälle. Opiaatit tosiaan tekeevät pupillit ihan pieniksi ja muutenkin silmistä tulee jotenkin elottomat: ns. ei normaalit.
Kehotan varoittamaan kaveria subutexin vaaroista, se voi viedä mennessään.subutexi se aika varmasti on, älä ota itteensä jos valehteli päi naama, on semmonen vitsi et: "Milloin tiiät et narkkarit valehtelee? Silloin kun sen suu liikkuu" ja se on ihan totta, jos pystyt nii yritä estää sen jatkamast henkisella tuella ja jos se ei auta ja se menee pahempaa suunta nii SINNE MENI! jatka oma elämäs rauhas ku kerran ku on mennyt laidan yli 99% ei palaa takas :(
- ccc8
Carin cafe kesälahti rules
- Ari k
Subutex paikkakunta on kesälahti.
- kannanistejä turpaan
Kannabis on kuoleman kasvi!
- raitis100
Kaveri kuoli ekaan kannabis piikkiin:(
- Anonyymi
Vittuako se ap kuuluu jos työkaveri käyttää lääkkeitä? Onko hän silloin nisti tai vaataava sinun silmissäsi?
- Anonyymi
Kokaiini sydänlihastulehdus
Et kai sellaista halua
- Anonyymi
Kauanko pupillit ovat supistuneet subutexin jälkeen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa
Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja4033118Mikä piirre on kasvoissa tärkein?
Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?1301718Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan201431Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul481410Tojotamies törttöili taas auton eteen
Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta341121Mikä häpeä Haapaveden kaupungille
Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa621109- 841084
En sano tätä pahalla
Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm821033Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1551000Tiedättekö miksi mies on olemassa?
Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar209910